4 NATURALNE SPOSOBY USUWANIA BAKTERII I DEZYNFEKCJI KUCHNI

Kuchnia jest takim miejscem w domu, w którym znajduje się więcej szkodliwych bakterii niż w łazience. Nic, więc dziwnego, że w codziennym życiu jesteśmy narażeni na ich wszechobecne towarzystwo. Escherichia Coli i Salmonella to najpopularniejsze szczepy obecne w kuchni. Niby próbujemy dbać o czystość, stosujemy przeróżne środki czystości, ale w rzeczywistości nie usuwamy bakterii, a sam ich skład szkodzi nam jeszcze bardziej. Dlatego też dobrą opcją są naturalne, domowe i przede wszystkim skuteczne sposoby dezynfekcji kuchni.

Potrzeba dezynfekcji

Bakterie trafiają do kuchni przede wszystkim wraz z kupowaną, skażoną żywnością.

Głównie bytują w surowym mięsie (najczęściej drobiu), jajach, owocach, warzywach, niepasteryzowanych produktach mlecznych, skorupiakach, nieszczelnych produktach konserwowych oraz solonych i wędzonych rybach.

Jednakże sama żywność to nie główne źródło życia bakterii.

Nasze kuchnie są dla nich idealnym siedliskiem.

Mogą żyć na deskach do krojenia, gąbkach do mycia naczyń, kuchennych blatach, zlewach, fugach między płytkami, w zmywarkach itp.

Szczególnie uwielbiają właśnie wilgotne miejsca, skąd za pomocą rąk lub naczyń przenoszone są na inne powierzchnie.

Dlatego też, aby powstrzymać wzrost kolonii bakterii w niepożądanych miejscach, tak ważna jest regularna dezynfekcja powierzchni kuchennych.

Nie oznacza to jednak, że musisz kupować dużo drogich, ale przy tym toksycznych dla siebie i środowiska środków czyszczących lub zamieniać wszystkie swoje zwykłe mydła na ich antybakteryjne odpowiedniki.

W rzeczywistości niektóre badania wykazują, że stosowanie antybakteryjnych środków nie zmniejsza występowania chorób zakaźnych w gospodarstwach domowych, podobnie jak dzieje się to w przypadku używania zwykłych środków czyszczących.

Ich naturalne alternatywy są tańsze, skuteczne i przy tym bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Naturalne sposoby zabijania bakterii

Wystarczy, że zastosujesz jedną z trzech poniższych opcji dezynfekcji kuchni, aby móc w pełni korzystać z czystej, bezpiecznej i wolnej od zarazków powierzchni.

Ocet – jest świetną bazą do przygotowania nietoksycznego, uniwersalnego, dezynfekującego środka czyszczącego.

Wystarczy napełnić butelkę ze spryskiwaczem octem i wodą w proporcji 50:50 (1 część octu na 1 część wody).

Zapach octu szybko znika po wyschnięciu, ale jeśli Cię drażni, możesz dodać do roztworu odrobinę ekologicznego ekstraktu z mięty pieprzowej lub ulubionego olejku eterycznego, np. korzennego olejku goździkowego.

 

kuchnia-dezynfekcja.jpg
fot.123rf.com

 

Biały ocet może być z powodzeniem wykorzystany do skutecznego usuwania większości bakterii i zarazków z pomieszczeń mieszkalnych i produktów spożywczych (np. jajek), ponieważ jego pH jest zbyt silne, aby bakterie mogły przetrwać takie warunki.

Nierozcieńczony ocet może być używany do czyszczenia blatów, tłustych piekarników, zmywarek, dzbanków do kawy i mętnego szkła.

Nadtlenek wodoru – czyli popularna woda utleniona, która odgrywa istotną rolę w odkażaniu ran i wszelkich skaleczeń, jest także doskonałym środkiem bakteriobójczym, który w wyjątkowo łatwo zabija wszelkie patogeny w kuchni.

Wystarczy napełnić butelkę z rozpylaczem 3% nadtlenkiem wodoru i spryskać nią wybraną powierzchnię, aby zabić zarazki.

 

kuchnia-dezynfekcja.jpg
fot.123rf.com

 

W przypadku produktów spożywczych możesz je umyć przed jedzeniem lub gotowaniem w misce z wodą i dodatkiem 2-3 kropel wody utlenionej.

Kolejna zaleta używania wody utlenionej w kuchni to fakt, że nadaje ona czyszczonym powierzchniom (zwłaszcza szklanym) połysk bez smug i pięknie odbija od nich światło.

Aromatyczne olejki – zwłaszcza olejek z drzewa herbacianego, neem (miodli indyjskiej), z pomarańczy i lawendowy – mogą być używane jako bezpieczne, skuteczne środki dezynfekujące i czyszczące do kuchni.

Do przygotowania środka przeciwbakteryjnego użyj 2 szklanek wody destylowanej, 25 kropli olejku z drzewa herbacianego i 25 kropli innego, ulubionego olejku (np. lawendowego). Całość wymieszaj dokładnie i wlej do butelki z rozpylaczem.

Cytryna – w przypadku ładnie pachnących, naturalnych środków czystości nie wolno zapominać o cytrynie.

Możesz zmieszać sok z cytryny z sodą oczyszczoną w proporcji 1:2 i w ten sposób otrzymasz domową, antybakteryjną pastę czyszczącą kuchenne powierzchnie.

Z kolei w koszu na śmieci, w zmywarce i lodówce możesz umieścić skórki z cytryny, co zmniejszy gromadzenie się bakterii.

Pamiętaj o ich regularnej wymianie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Dzięki takim naturalnym środkom dezynfekcji kuchni w bezpieczny sposób pozbędziesz się większości drobnoustrojów, które zagrażają Tobie i Twojej rodzinie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.