CZY CZTERODNIOWY SYSTEM PRACY ZWIĘKSZA PRODUKTYWNOŚĆ PRACOWNIKÓW?

Czterodniowy system pracy w tygodniu od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością wśród mniejszych japońskich firm. Jego korzyści tym razem postanowiono przetestować na większej grupie pracowników. Wybór padł na Microsoft i okazało się, że… Sami zobaczcie.

Eksperyment Microsoftu

Rosnący trend czterodniowego tygodnia pracy w małych, japońskich przedsiębiorstwach, zachęcił japoński oddział Microsoftu do przeprowadzenia pewnego eksperymentu.

Latem 2019 r. firma wprowadziła w Japonii program o nazwie „Work Life Choice Challenge”, w ramach którego przez miesiąc zamykano biura w każdy piątek.

W ten oto sposób pracownicy otrzymywali oprócz weekendów dodatkowy wolny dzień w każdym tygodniu pracy.

tydzień-pracy.jpg
foto.shutterstock.com

Zasada ta obowiązywała przez cały sierpień i nie wiązała się z żadnymi zmianami w otrzymywanym wynagrodzeniu za pracę.

W eksperymencie udział wzięło prawie 2300 pracowników Microsoft Japan.

Dodatkowo prezes i dyrektor generalny Microsoft Japan, Takuya Hirano, obiecał również przekazać pracownikom około 1000 USD na rodzinne wakacje.

Pracuj krótko, ale efektywnie

Wyniki przeprowadzonego eksperymentu na tak dużej grupie osób okazały się obiecujące: podczas gdy ilość czasu spędzonego w pracy została radykalnie zmniejszona, wydajność – mierzona sprzedażą na pracownika – wzrosła o prawie 40 proc. w porównaniu ze sprzedażą z analogicznego okresu z 2018 roku, kiedy obowiązywał pięciodniowy tydzień pracy.

Oprócz zmniejszenia godzin pracy menedżerowie namawiali pracowników do ograniczenia czasu spędzanego na spotkaniach i w zamian odpowiadania na wiadomości e-mail.

Zasugerowali, że spotkania powinny trwać nie dłużej niż 30 minut.

Zachęcono również pracowników do całkowitego ograniczenia spotkań i używania aplikacji do przesyłania wiadomości online (oczywiście firmy Microsoft).

Efekty były zadowalające.

efektywna-praca.jpg
foto.shutterstock.com

Według firmy ponad 90 proc. z 2280 pracowników Microsoftu w Japonii stwierdziło, że nowe zasady pracy miały znaczący wpływ na ich produktywność, odpoczynek i poczucie szczęścia.

Pracowali o jeden dzień krócej, ale dzięki temu ich praca była bardziej efektywna, potrafili osiągnąć te same wyniki przy zachowaniu dodatkowego dnia wolnego.

W ten oto sposób firma była również w stanie zaoszczędzić i obniżyć inne wydatki, takie jak na energię elektryczną czy papier do drukarek.

Eksperyment był jednak tylko tymczasowy, ale kwestia stałego wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy pozostaje do rozważenia.

Inicjatywa ta jest tym bardziej „na czasie”, gdyż od pewnego czasu świat zmaga się z ponurą, a w niektórych przypadkach śmiertelną, kulturą przepracowania.

Problem jest tak poważny, że w Japonii stworzono nawet termin „karoshi” oznaczający śmierć z przepracowania z powodu chorób wywołanych stresem lub ciężkiej depresji.

Microsoft planuje poprosić pracowników o zaproponowanie innych rozwiązań mających na celu poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także chce poprosić inne firmy o przyłączenie się do tej inicjatywy.

⇒ Czytaj także: KAROSHI – CZY GROZI NAM ŚMIERĆ Z PRZEPRACOWANIA?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.