WITAMINA D3 I K2 – PRAWDZIWA SPÓŁKA IDEALNA

Witamina D3 zyskała wiele publikacji na jej temat. W ostatnich latach wciąż pisano o jej niedoborach, które przybierają rozmiary epidemii, powodując wiele długoterminowych skutków ubocznych. Za najskuteczniejszy sposób zwiększania jej poziomu uznano suplementację. Okazuje się jednak, że i ten proceder wymaga odpowiedniego wsparcia. Decydujący się na uzupełnianie niedoborów witaminy D powinni sięgnąć po suplementy z witaminą D3 i K2. Dlaczego? O tym za chwilę.

Witamina D3 – witamina słońca

Od kilku lat większość europejskich krajów walczy z wyraźnym brakiem słońca i to nie tylko w okresach chłodniejszych miesięcy, lecz także w czasie letnich dni.

Stąd coraz częściej słyszy się o licznych niedoborach witaminy D3, która syntetyzowana jest w głębszych warstwach skóry w wyniku ekspozycji ciała na kontakt z promieniami słonecznymi.

witamina-d3.jpg
Witamina D3 fot.shutterstock.com

Witamina D3 wpływa na prawie 3000 genów odgrywających kluczową rolę w ludzkim ciele.

Ponadto zapobiega wielu chorobom, podnosi odporność i pozwala utrzymać optymalny stan zdrowia.

Udowodniono naukowo, że utrzymanie jej odpowiedniego poziomu zmniejsza ryzyko wystąpienia co najmniej 16 rodzajów raka, w tym raka trzustki, płuc, jajnika, prostat i skóry.

Codzienna suplementacja witaminą D3 łagodzi objawy alergii, napięcia przedmiesiączkowego, zapobiega miażdżycy, cukrzycy oraz obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Ponadto witamina ta pozwala uniknąć także dolegliwości i chorób ze strony układu nerwowego (zaburzeń pamięci, depresji, otępienia, stwardnienia rozsianego) oraz układu kostnego i stawowego.

Witamina D3 i K2 tylko w tandemie

Duńscy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus stwierdzili, że witamina D3 przyjmowana wraz z wapniem znacząco obniża ryzyko złamań kostnych i śmiertelności wśród seniorów.

Jednak suplementy wapniowe należy przyjmować nie tylko z witaminą D3, ale także i z witaminą K2, bowiem ta pierwsza poprawia wchłanianie wapnia, a druga dba o to, aby trafił on w odpowiednie miejsce.

witamina-k2.jpg
Witamina K2 fot.shutterstock.com

Witamina D3 i witamina K2 współpracują ze sobą w celu produkcji i aktywacji białka GLA Matrix (MGP).

Jest to ważna substancja, która odgrywa szczególną rolę w chrząstkach i ścianach naczyń krwionośnych, hamuje zwapnienia tętnicze oraz zapobiega sztywnieniu i pękaniu naczyń krwionośnych.

Lekarze uważają, że witamina D3 i K2 powinny stanowić nieodłączny duet w suplementacji, ponieważ razem spowalniają powyższe procesy, czego witamina D3 już sama w sobie nie potrafi zrobić.

Co więcej, działając w odosobnieniu witamina D3 i witamina K2 mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.

Odkładanie się wapnia w miejscach, w których jest niepotrzebny, może potęgować miażdżycę oraz zwiększać ryzyko nadmiernego krzepnięcia krwi i ataków serca.

MK-7 – najskuteczniejsza forma witaminy K2

Istnieje kilka różnych form witaminy K2, ale tylko jedna – to jest MK-7 – jest powszechnie uznawana za najskuteczniejszą.

Dzięki znacznie dłuższemu okresowi półtrwania (3 dni) niż inne formy daje większe szanse na utrzymanie jej stałego poziomu w organizmie.

Witamina K2 w najbardziej skutecznej formie MK-7 naturalnie występuje w dużych ilościach w japońskim produkcie o nazwie natto (fermentowanej soi).

Wystarczy spożyć 15 gramów natto, aby uzupełnić dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę K2.

Maksymalna dawka dobowa

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety łączących w sobie kompleks witaminy D3 z witaminą K2.

Ważne jest zadbanie o dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek tych witamin.

W przypadku witaminy K2 zaleca się przyjmowanie od 45 µg do 185 µg dziennie dla dorosłych.

Większą ostrożność w przypadku wyższych dawek muszą zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

Osoby ogólnie zdrowe powinny przyjmować średnią dawkę 150 µg na dobę.

Dla witaminy D3 European Food Safety Authority ustaliła maksymalną dobową dawkę dla osób zdrowych, która odpowiednio wynosi:

• noworodki i niemowlęta: 1000 j.m. / dobę;
• dzieci w wieku 1-10 lat, 2000 j.m. / dobę;
• dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 4000 j.m. / dobę;
• dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała: 4000 j.m. / dobę;
• otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 10 000 j.m. / dobę;
• kobiety ciężarne i karmiące piersią: 4000 j.m. / dobę.

Warto zapamiętać jedno – jeśli sięgamy po witaminę D w formie kapsułki, zawsze łączmy ją z witaminą K2 najlepiej pod postacią MK-7.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.