DLACZEGO ZAPOMINAMY I NIE PAMIĘTAMY?

Coraz więcej ludzi w Polsce, jak i na świecie boryka się z pogarszającą się pamięcią. Zacierają nam się fakty sprzed kilkunastu, albo nawet kilku lat, ale często mamy też bardzo zły stan pamięci krótkotrwałej. Nie pamiętamy o wydarzeniach, zapominamy imiona ludzi, czasem nie pamiętamy, gdzie coś położyliśmy. Nawet zdarza się, że brakuje nam słów podczas konwersacji, bo zapomnieliśmy jakiegoś słowa. Wszystko to nazywane jest procesem zaburzenia pamięci.

Czym jest pamięć?

Pamięć jest zdolnością rejestrowania wrażeń zmysłowych, informacji, skojarzeń, w celu ich ponownego przywoływania.

Taka pamięć występuje przede wszystkim u ludzi. Lecz posiadają ją również niektóre zwierzęta na przykład psy.

Nawet niektóre urządzenia techniczne także posiadają pamięć np. komputer.

Człowiek ma bardzo dobrze rozwiniętą pamięć, która pozwala mu nawet przechowywać obrazy własnej świadomości.

To, czy mamy pamięć dobrą, czy złą zależy od reakcji chemicznych zachodzących w neuronach.

Neurony są komórkami nerwowymi stanowiącymi podstawowy element układu nerwowego.

Odpowiadają one nie tylko za naszą pamięć, lecz również za to, czy odczuwamy ból.

Dzięki nim możemy również poruszać kończynami.

Jakie są przyczyny złej pamięci?

Pogarszająca się pamięć dotyczy nie tylko ludzi starszych.

Coraz częściej na brak dobrej pamięci skarżą się ludzie w średnim wieku, a nawet ludzie młodzi.

Z tym że u ludzi młodych zła pamięć najczęściej jest pozostałością po wypadku.

Natomiast głównymi przyczynami pogarszającej się pamięci u osób po sześćdziesiątym, a czasem nawet już po pięćdziesiątym roku życia jest choroba Parkinsona, Choroba Alzheimera, czy choroba Wilsona.

  • Choroba Parkinsona – to powolna samoistna i postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Choroba posiada podłoże anatomiczne i biochemiczne. Rozpoznał ją i opisał jej objawy w 1817 roku londyński lekarz James Parkinson.
  • Choroba Alzheimera – jest najczęstszą postacią postępującego otępienia. Prowadzi do stopniowego otępienia i w konsekwencji do śmierci. Po raz pierwszy w 1906 roku opisał ją niemiecki neurolog Alois Alzheimer. Na świecie na chorobę Alzheimera cierpi około 30 milionów ludzi. U każdego chorego przebiega odmiennie. Ponadto jest tak tajemnicza, że może przez wiele lat przebiegać w ukryciu.
  • Choroba Wilsona – charakteryzuje się zwyrodnieniem soczewkowo-wątrobowym. Uwarunkowana jest ona zaburzeniami metabolizmu miedzi w organizmie. Miedź jest zazwyczaj wydzielana wraz z żółcią, lecz na początku gromadzi się w wątrobie i może prowadzić do jej uszkodzenia. Dzieje się tak, gdy ilość przekracza możliwości magazynowania jej w wątrobie, to wtedy trafia wraz z krwią do innych tkanek, a zwłaszcza do mózgu, gdzie uszkadza jądro mózgu. Dociera także do rogówek oka oraz nerek również je uszkadzając.

Osłabiona pamięć towarzyszy także innym dolegliwościom i chorobom m.in. depresji, stanom po udarowym, niedoczynności tarczycy.

Może wynikać także z powodu zatrucia gazami ciężkimi, toksynami czy wstrząsami psychicznym.

Przyczyną złej pamięci mogą być także nałogi np. alkoholowy.

Dlatego, aby zadbać o dobrą pamięć, należy najpierw oczyścić organizm z toksyn, a później zadbać o zdrowy styl życia, w tym przede wszystkim o dietę, która dobrze wpływa na mózg.

⇒ Czytaj także: DIETA NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ, CZYLI RECEPTA NA SUPERMÓZG

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.