DRONY ZASTĄPIĄ LUDZI W MAGAZYNACH

Drony zastąpią pracowników magazynowych. Właśnie taka przyszłość wraz z rozwojem nowych technologii wkrótce nas czeka. Czy inteligentne maszyny sprawią, że człowiek stanie się niepotrzebnym elementem w gospodarce współczesnego świata?

RFID zamiast kodów kreskowych

Tradycyjne kody kreskowe należą do prostej i stosunkowo starej technologii.

Na ich miejsce coraz częściej wprowadzane są nowe rozwiązania, które pozwalają na identyfikowanie produktów z odległości nawet do kilkudziesięciu metrów.

kod-kreskowy.jpg
Kod kreskowy foto.123rf.com

Takim przykładem jest technologia RFID, która umożliwia bezprzewodowy odczyt zawartości zapisanej w układzie scalonym nawet z kilkuset metrów.

Dodatkowo dzięki wykorzystaniu tagów RFID możliwe jest sczytywanie ich nie pojedynczo, a łącznie, w ilości nawet kilkuset tagów na sekundę.

Dziś technologia RFID wykorzystywana jest powszechnie w kartach transportu publicznego oraz kartach otwierających drzwi dostępu do danego pomieszczenia.

Jednak coraz więcej przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu myśli nad zastąpieniem tradycyjnych kodów kreskowych tagami RFID, które ich zdaniem usprawnią pracę i pozwolą na zaoszczędzenie kosztów ponoszonych przez firmę.

Drony RFly

Bezpośrednio z technologią RFID zastępującą kody kreskowe powiązane są drony, które miałby w tym przypadku zastąpić pracowników fizycznych.

Otóż w 2017 roku zespół badawczy z MIT opracował nowy, inteligentny sposób, w jaki drony mogą wykorzystywać technologię RFID w magazynach do przechowywania towarów.

Nowe rozwiązanie o nazwie RFly pozwala dronowi odczytywać tagi RFID bez przypinania do niego gigantycznego czytnika.

Zamiast tego dron jest wyposażony w maleńki przekaźnik, który działa jak wzmacniacz Wi-Fi.

Dron odbiera sygnał wysyłany ze zdalnego czytnika RFID, a następnie przekazuje go do czytnika znajdującego się w pobliżu.

dron-magazyn.jpg
Dron, paczki, magazyn foto.123rf.com

Odległość pomiędzy oznaczonymi przedmiotami a czytnikiem może wynosić nawet 50 m.

System jest bardzo dokładny, rejestruje położenie każdego towaru z dokładnością do 1 m, a w przypadku mniejszej odległości nawet do 19 cm.

Taka precyzja pozwala na odnalezienie często zaginionych w magazynie produktów.

Prędkość przetwarzania informacji wynosi 100 tagów na sekundę.

Sam przekaźnik waży jedynie 35 g i zużywa tylko 3% energii akumulatora.

Zbędny człowiek

Zdaniem wynalazców takie skanujące towary drony są przyszłością funkcjonowania każdej firmy.

Używanie znacznie mniejszych i bezpieczniejszych niż dotąd dronów do znajdowania rzeczy w gigantycznych budynkach pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zwarte drony z częściami z tworzywa sztucznego mogą zmieścić się w węższych przestrzeniach i nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

W przyszłości takie drony będą wykonywać swoją pracę w sposób autonomiczny, a pracując w grupach, będą mogły przesyłać sygnały między sobą i przekazywać je do wielu czytników.

Co za tym idzie, w pracach inwentaryzacyjnych zbędni będą pracownicy fizyczni, a i codziennie w odnajdowaniu towarów w wielkich magazynach przedsiębiorcy chętniej będą wykorzystywali nowe, szybsze technologie niż umysł i ręce przeciętnego człowieka.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.