EKSTRAKT Z JEMIOŁY – MAŁO ZNANE MOCNE WSPARCIE WALKI Z RAKIEM

Ekstrakt z jemioły od wielu lat wykorzystywany jest w Niemczech, Szwajcarii i Austrii do produkcji preparatów takich jak Iscador, Abnobaviscum, Helixor, Iscar, Iscucin oraz Isorel, które podaje się pacjentom onkologicznym. W pracach eksperymentalnych i badaniach klinicznych potwierdzono jego właściwości immunostymulujące i immunomodulujące. Jemioła nie tylko zmniejsza efekty uboczne chemio i radioterapii, ale także zabija komórki nowotworowe i znacząco przedłuża życie chorych pacjentów.

Jemioła – lekarstwo znane od wieków

Jemioła to półpasożytnicza roślina używana od wieków w Europie w leczeniu wielu chorób u ludzi.

Była używana do uzdrawiania przez celtyckich kapłanów od setek lat.

Chociaż powszechnie uważa się, że zarówno jej jagody, jaki i sama roślina są trujące, to jednak odnotowano niewiele skutków ubocznych związanych z użyciem wyciągu z jemioły.

Jemioła pasożytuje głównie na drzewach jabłoni, sosny, jodły, dębu, głogu, jesionu, wiązu i topoli, i to właśnie od jej żywiciele w dużej mierze zależy skład chemiczny ekstraktu.

jemioła.jpg
Jemioła foto.123rf.com

Na przełomie XIX i XX wieku austriacki filozof i twórca medycyny antropozoficznej Rudolf Steiner (1861-1925) przedstawił światu ekstrakt z jemioły jako potężne narzędzie w leczeniu raka.

Współczesna fitofarmakologia dysponuje wieloma preparatami ekstraktów z jemioły (Iscador, Abnobaviscum, Helixor, Iscar, Iscucin, Isorel).

Dostępne są one w postaci ampułek do iniekcji podskórnych.

Fenomen ekstraktu z jemioły

Ekstrakt z jemioły charakteryzuje się wieloma właściwościami ułatwiającymi pacjentowi z walkę z nowotworem.

Zawdzięcza je przede wszystkim przeciwnowotworowym składnikom, jakimi są lektyny, czyli inhibitory telomerazy – enzymu, który przyczynia się do długowieczności komórek nowotworowych.

komórki rakowe-nowotworowe.jpg
Komórki nowotworowe fot.123rf.com

Poza tym wyciąg z jemioły zawiera również glikoproteiny aktywują limfocyty T i inne białka w zabijaniu nowotworów oraz kwasy triterpenowe, o których wiadomo, że wykazują działanie przeciwzapalne, mogą regulować poziomy glukozy we krwi i mają właściwości przeciwwirusowe i cytotoksyczne.

Preparatom, które zawierają ekstrakt z jemioły (takim jak np. Iscador), przypisuje się działanie prowadzące bezpośrednio do rozpadu komórki nowotworowej i wzmacniające odporność organizmu oraz poprawiające funkcjonowanie pacjenta w różnych aspektach walki z chorobą nowotworową, np. poprawę apetytu, zwalczanie problemów ze snem, wyeliminowanie skutków ubocznych innych terapii oraz zmniejszenie bólu związanego z nowotworem.

Naukowe uznanie

Przeprowadzono wiele badań klinicznych dotyczących zastosowania preparatów z jemioły w onkologii.

Przełomowe badanie opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Alternative Therapies in Health and Medicine kilkanaście lat temu dało jasne dowody na skuteczność wyciągu z jemioły.

W badaniu udział wzięło 35 000 mieszkańców Heidelbergu w Niemczech. Obserwowano ich przez 30 lat.

U pięć tysięcy mieszkańców w czasie trwania badania zdiagnozowano raka.

Naukowcy odkryli, że osoby, które przyjmowały w zastrzykach wyciąg z jemioły dodatkowo, oprócz konwencjonalnego leczenia medycznego, żyły średnio o 40% dłużej niż osoby stosujące wyłącznie konwencjonalne metody leczenia.

jemioła-rak.jpg
foto.123rf.com

Istnieje wiele innych naukowych dowodów na to, że jemioła może pomóc przeciwdziałać szkodliwym skutkom ubocznym wielu leków stosowanych w chemioterapii dla wszystkich tych pacjentów, którzy decydują się pójść tą drogą terapii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii w 2010 roku badali wpływ jemioły podczas przyjmowania cyklofosfamidu (leku chemioterapeutycznego) na zdrowe i chore komórki.

Odkryli, że ekstrakt z jemioły podwoił aktywność zdrowych komórek układu immunologicznego i również zwiększył poziom cytokin przeciwnowotworowych.

Kompleksowe badanie z 2014 r. publikowane w czasopiśmie BioMed Research International dotyczy tego, w jaki sposób jemioła znacząco poprawiła jakość życia, jak również przedłużyła życie osób, które stosowały konwencjonalne metody leczenia raka.

Istnieją także dowody na to, że sama jemioła wykazuje bezpośrednie działanie antyrakowe.

W badaniu przeprowadzonym w sierpniu 2016 roku przez Centrum Medycyny Integracyjnej przy Uniwersytecie Witten/Herdecke w Niemczech potwierdzono, że wyciąg z jemioły wykazuje znaczące działanie przeciwnowotworowe, w tym odpowiada za apoptozę komórek rakowych (ich śmierć) i to bez szkodliwych skutków ubocznych towarzyszących tradycyjnej chemioterapii.

Problematyczny dostęp

Ekstrakt z jemioły jest dostępny przede wszystkim w Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Szacuje się, że nawet 60 procent niemieckich pacjentów z rakiem otrzymuje zastrzyki z wyciągiem z jemioły jako formę leczenia wspomagającego, łagodzącego objawy nowotworów i poprawiającego funkcjonowanie pacjentów.

Niestety w Polsce nie są to leki ani popularnie dostępne, ani refundowane przez NFZ.

Najczęściej trzeba je sprowadzać z zagranicy, gdzie ekstrakt z jemioły sprzedawany jest głównie pod nazwami leków Iscador i Helixor.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.