SUSZONE ŚLIWKI – ODPOWIEDŹ NA OSTEOPOROZĘ I RAKA JELITA GRUBEGO

Suszone śliwki powinniśmy konsumować codziennie. Dlaczego? Otóż okazuje się, że w tych niepozornych owocach kryje się sekret nie tylko zdrowych jelit, ale także i mocnych kości. Badania potwierdziły, że jedzenie suszonych śliwek zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę i raka jelita grubego.

Zdrowie w suszonych śliwkach

Suszone śliwki to bogactwo błonnika, potasu, fosforu, magnezu, wapnia, cynku, żelaza, sodu, manganu, selenu oraz witamin B1, B2, B3, B6, C, A, E i K.

O właściwościach zdrowotnych suszonych śliwek, a dokładnie zrobionego z nich soku więcej pisaliśmy TUTAJ.

suszone-śliwki.jpg
Suszone śliwki foto.123rf.com

Przypominamy tylko, że suszone śliwki są najlepszym remedium m.in. na zaparcia, problemy z prawidłowym utrzymaniem flory bakteryjnej jelit, niestrawność, miażdżycę, cukrzycę, otyłość, detoksykację wątroby i wsparcie jej prawidłowego funkcjonowania.

Jednak dziś chcemy przedstawić dwie inne, potwierdzone naukowymi badaniami zalety suszonych śliwek, a mianowicie ich dobroczynne działanie przeciw osteoporozie i rakowi jelita grubego.

Suszone śliwki kontra osteoporoza

Według szacunków jedna na dwie kobiety i jeden na czterech mężczyzn w wieku powyżej 50 lat w swoim życiu przynajmniej raz złamie kość z powodu osteoporozy.

Eksperci przewidują, że do 2025 r. osteoporoza będzie odpowiedzialna za trzy miliony złamań kości.

Suszone śliwki znajdują się na liście pokarmów dobrych dla naszych kości.

złamania-kości.jpg
Złamania kości foto.123rf.com

Badania sugerują, że jedzenie suszonych śliwek pomaga utrzymać zdrowie kości, a nawet sprzyja poprawie gęstości masy kostnej, zwłaszcza u osób starszych i kobiet w okresie po menopauzie, szczególnie narażonych na osteoporozę.

Naukowcy z Florida State University i Oklahoma State University przez rok obserwowali stan kości w grupie 100 kobiet po menopauzie.

Kobiety podzielono na dwie grupy.

Pierwsza grupa 55 kobiet spożywała codziennie 100 g (10 sztuk) suszonych śliwek, a druga grupa 45 kobiet zamiast śliwek taką samą porcję suszonych jabłek.

Wszystkie uczestniczki badania dodatkowo przyjmowały codziennie 500 mg wapnia i 400 mg witaminy D.

Okazało się, że po roku w grupie kobiet jedzących suszone śliwki, odnotowano dużo lepszą gęstość kości w kręgosłupie i przedramieniu.

Koordynator badań prof. Bahram H Arjmandi uważa, że żadne inne suszone owoce, które przebadał (daktyle, figi, rodzynki i truskawki), nie dają takich rezultatów poprawy zdrowia kości jak suszone śliwki.

Jednocześnie profesor zaznaczył, że wszyscy dorośli po 40 roku życia, kobiet i mężczyźni, którzy chcą zapobiec osteoporozie, powinni włączyć do diety jedzenie suszonych śliwek, przynajmniej w ilości 10 sztuk dziennie.

 Suszone śliwki kontra rak jelita grubego

Okazuje się, że suszone śliwki to nie tylko odpowiedź na walkę z osteoporozą, ale także naturalny sposób zmniejszenia ryzyka raka jelita grubego.

rak-jelita-grubego.jpg
Stadia raka jelita grubego foto.depositphotos.com

Naukowcy z Texas A & M University i University of North Carolina wykazali, że dieta zawierająca suszone śliwki może pozytywnie wpływać na mikroflorę bakteryjną jelit, a zwłaszcza na bakterie jelitowe w obrębie okrężnicy.

Dzięki badaniom udało się ustalić, że suszone śliwki sprzyjają zatrzymywaniu pożytecznych bakterii w jelicie grubym i odbudowują jego mikroflorę, przez co mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Nie pozostaje nam nic innego jak jeść suszone śliwki na zdrowie!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.