FACEBOOK BLOKUJE KONTA DONOSICIELI

Facebook blokuje konta i dostęp do serwisu użytkownikom, którzy zgłaszają domniemane fałszywe profile, posty z niby nieprawdziwymi informacjami i oszustwa internetowe. Znaczna liczba użytkowników Facebooka skarży się na to samo traktowanie przez sieć społecznościową, która wymaga przesłania kopii dowodu tożsamości, aby odzyskać swoje konto.

#FacebookLockout

Facebook nigdy nie zwracał większej uwagi na fałszywe profile, ponieważ platforma została stworzona, aby umożliwić prawdziwym ludziom kontakt z prawdziwymi znajomymi.

Jednak w ostatnich latach wielu użytkowników zaczęło się skarżyć na obecność kont z nieprawdziwymi danymi.

Niektórzy nawet próbowali je zgłaszać.

Podobnie postępowali z postami, które uznawali za przekazujące nieprawdziwe informacje.

Tymczasem zamiast z aprobatą serwisu spotkali się z karą.

Okazuje się bowiem, że Facebook karze wszystkich użytkowników, którzy próbują pomóc mu w tym niekończącym się polowaniu.

Według licznych zeznań zgłaszanych od lipca 2019 roku na Twitterze, Facebook bez żadnych widocznych kryteriów blokuje konta użytkowników, którzy zgłosili problem.

Historia doczekała się nawet osobnego hashtagu #FacebookLockout na Twitterze.

Kara za donosicielstwo?

Osoby z nałożoną „karą” narzekają na Twitterze i ostrzegają innych użytkowników przed potencjalną blokadą.

Przede wszystkim jednak próbują skontaktować się z Facebookiem i prosić firmę o odblokowanie swoich kont.

Wśród zebranych skarg znajdują się nie tylko historie użytkowników, którym zablokowano dostęp do kont prywatnych, ale także problemy osób, które administrują stronami firmowymi.

facebook-blokada.jpg
foto.shutterstock.com

Jedynym aspektem wspólnym dla wszystkich tych zdarzeń jest to, że wszyscy zgłaszali konta innych użytkowników jako fałszywe.

Działali z różnych powodów – albo otrzymali podejrzaną wiadomość od znajomego, albo dostali zaproszenie od nieznajomego, który wysyłał spam lub podjął się próby oszustwa.

Kopia dowodu osobistego

Cała ironia sytuacji polega na tym, że aby odzyskać dostęp do swojego konta, użytkownicy proszeni są o  potwierdzenie swojej tożsamości, tak jakby to ich konta były fałszywe.

Mało tego, proces weryfikacji wymaga wysłania kopii dowodu osobistego.

Jednak jak zgłaszają poszkodowani, nawet zeskanowanie dokumentu okazuje się nieskuteczne „z powodu nieokreślonych problemów technicznych”.

Temat, który pojawił się na Twitterze, stał się bardzo popularny.

Właściciele zablokowanych kont podejrzewają, że to błąd Facebooka lub problem kradzieży tożsamości związany z działalnością hackerów.

Na razie Facebook ani nie stara się naprawiać rzekomego błędu, ani nie wypowiada swojego zdania w tej sprawie.

Dlatego w tej chwili lepiej jest trzymać się z dala od funkcji zgłaszania domniemanych fałszywych profili i postów, przynajmniej do czasu, gdy portal społecznościowy jakkolwiek wypowie się na ten temat.

⇒ Czytaj także: CENZURA DZIAŁA ZE ZDWOJONĄ SIŁĄ! – FACEBOOK BLOKUJE NASZE FANPAGE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.