FITOESTROGENY – HORMONY ROŚLINNE DOBRE NA MENOPAUZĘ

Fitoestrogeny są to substancje, które mają podobne działanie do hormonów. Można je znaleźć, np. w żywności pochodzenia roślinnego, ale też stosowane są do produkcji kosmetyków odmładzających. Dostępne są również jako suplementy diety, które zaleca się stosować kobietom w okresie menopauzy, ale to nie jedyne ich właściwości. Jakie jeszcze mają działanie fitoestrogeny i w czym można je znaleźć?

Co to są fitoestrogeny?

Fitoestrogeny są związkami pochodzenia roślinnego, które mają bardzo podobne działanie do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, a one odpowiadają u kobiet, np. za regularne miesiączki.

U człowieka pełnią one funkcje przeciwutleniając, grzybobójcze oraz antymutagenne.

Można wyróżnić trzy grupy fitoestrogenów:

  • lignany, np. sekoizolaricirezinol oraz matairezinol;
  • flawonoidy, np. izoflawonoidy;
  • stilbeny, np. resweratrol.

W związku z tym, że fitoestrogeny mają podobne działanie do estrogenów, to zaczęto je wykorzystywać jako naturalny środek zwalczania objawów menopauzy, np. uderzeń gorąca, wahań nastroju, złego samopoczucia, problemów ze snem, uczucia zmęczenia oraz rozdrażnienia.

Poza tym zmniejszają one również wystąpienie chorób, takich jak: miażdżyca czy osteoporoza.

Związek fitoestrogenów z układem hormonalnym

U kobiet, u których zbliża się menopauza, dochodzi do tego, że zmniejsza się produkcja hormonów przez jajniki i na początku w mniejszej ilości tworzony jest progesteron, a potem estragon.

To powoduje, że dochodzi do zaburzeń miesiączkowania i przez to okres może być obfity, skąpy albo zbyt krótki lub zbyt długi.

Hormony te nie tylko wpływają na cykl miesiączkowy, ale też odpowiadają za zmęczenie, rozdrażnienie, problemy ze snem czy koncentracją i tutaj pomóc mogą fitoestrogeny.

Najprościej można powiedzieć, że fitoestrogeny to substancje, które zastępują hormony w organizmie kobiety.

Dzięki temu, że wiążą się one z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza, mogą wpływać na pracę jajników.

Mają więc działanie podobne do estrogenów, przez co pomagają walczyć z ich niedoborem, ale też łagodzą opisane wyżej dolegliwości.

Jednak fitoestrogeny nie są doskonałym rozwiązaniem na wszystkie problemy, ponieważ nie zastąpią w pełni ludzkich hormonów albo hormonalnej terapii zastępczej.

Związki te mogą pomóc, gdy opisane wyżej problemy nie są zbyt uciążliwe.

Właściwości fitoestrogenów

Fitoestrogeny nie tylko łagodzą  nieprzyjemne objawy menopauzy, np. nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, problemy ze snem czy rozdrażnienie.

Poza tym mają one działanie antymutagenne, a to oznacza, że wpływają na hamowanie rozwoju zmian nowotworowych w organizmie.

menopauza.jpg
foto.depositphotos.com

Związki te mają również działanie przeciwutleniające i zmniejszają ryzyko chorób związanych z układem krążenia oraz sercem.

Do tego obniżają poziom cholesterolu, ciśnienia krwi oraz przeciwdziałają rozwojowi osteoporozy, gdyż obniżony poziom estrogenów ma wpływ na powstawanie ubytków masy kostnej.

W jakiej żywności można znaleźć fitoestrogeny?

Fitoestrogenów najwięcej znajduje się w soi oraz nasionach roślin strączkowych, a można w nich znaleźć izoflawony.

Poza tym fitoestrogeny są również obecne w nasionach lnu, słonecznika, sezamu oraz soi, a do tego także w tofu, jogurcie, mleku sojowym oraz fasoli mung.

Ich doskonałym źródłem są również suszone morele, oliwa z oliwek, czosnek, migdały, humus, a także pieczywo wieloziarniste.

Z kolei flawonoidy, które mają działanie rozkurczowe, można znaleźć w aronii, porzeczkach, winogronach oraz w czerwonej papryce.

Natomiast dla kobiet, które chcą naturalnie podwyższyć poziom estrogenów, idealne będą zielone warzywa, a przeważnie: groch, soczewica, soja, fasola szparagowa oraz szpinak.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że mocna herbata oraz kawa  będą wypłukiwały cenne składniki odżywcze z organizmu, a do tego powinno rzucić się palenie, ale też zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu.

Fitoestrogeny w kosmetykach

W kosmetyce związki te wykorzystywane są do produkcji preparatów odmładzających.

Najczęściej do tego celu fitoestrogeny pozyskiwane są z soi oraz z kiełków pszenicy.

W kosmetykach związki te poszerzają naczynia krwionośne, a to powoduje,  że skóra jest lepiej odżywiona, ale też ma większą zdolność do przyswajania aktywnych substancji.

Kosmetyki na ich bazie przyczyniają się do poprawienia owalu twarzy i napięcia skóry, ale też zapobiegają się odkładaniu tkanki tłuszczowej głównie w okolicach podbródka, a także pobudzają odnowę komórek.

Natomiast krem z fitoestrogenami można stosować do pielęgnacji skóry dojrzałej albo do skóry z wczesnymi oznakami starzenia się skóry.

Związki te mają korzystny wpływ na naczynia krwionośne, a do tego skóra staje się bardziej nawilżona, ale też poprawia się jej napięcie i elastyczność.

Suplementy diety z fitoestrogenami

Fitoestrogeny można dostać w formie tabletek, które powstają na bazie roślinnych wyciągów, np. soi, chmielu czy korzenia dzięgiela chińskiego.

Te suplementy polecane są przeważnie kobietom w okresie menopauzy w celu złagodzenia jej nieprzyjemnych objawów.

Poprawiają one samopoczucie, ale też przywracają równowagę hormonalną w organizmie kobiety.

Poza tym suplementy te można również stosować na poprawę wyglądu skóry.

Przeciwwskazania do stosowania fitoestrogenów

Osoby, które powinny unikać produktów bogatych w fitoestrogeny, są to kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także niemowlęta i małe dzieci.

U kobiet w ciąży oraz karmiących piersią spożywanie dużych ilości produktów sojowych może spowodować wzrost stężenia estrogenów w organizmie ich dzieci.

Niektórzy przypuszczają, że długotrwały stan podwyższonego stężenia estrogenów w organizmie małych dzieci może mieć niekorzystny wpływ na ich przyszły rozwój płciowy oraz płodność.

Czytaj także: MENOPAUZA I UDERZENIA GORĄCA – NATURALNE ŚRODKI ZARADCZE

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.