Torbiele na jajnikach to schorzenie, które dotyka bardzo dużą ilość kobiet. Z pomocą przychodzi tutaj medycyna indyjska, czyli Ajurweda, zgodnie z którą sposobem na pozbycie się torbieli, jest stosowanie środków ziołowych oraz odpowiednia dieta. Czy leczenie torbieli na jajnikach bez zabiegów operacyjnych jest możliwe?

Torbiele na jajnikach – poważny problem

Lekarze są zdania, że w organizmie kobiety rozwija się przynajmniej jedna cysta w ciągu jej całego życia.

Bardzo często organizm sam sobie radzi z torbielami, ale jeżeli ich rozmiar będzie zbyt duży, to konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Na początku torbiele są bezbolesne i trudno jest w z związku z tym rozpoznać, że znajdują się w naszym ciele.

Taką najważniejszą przyczyną powstawania torbieli na jajnikach są problemy hormonalne.

torbiele-jajników.jpg
foto.shutterstock.com

Poważnym powikłaniem po torbielach jest trudność z zajściem w ciążę, ale też zwiększa się ryzyko rozwoju nowotworu jajników, a nawet może dojść do pęknięcia torbieli, co jest przyczyną wewnętrznego krwawienia.

Do najważniejszych objawów cyst zalicza się ból miednicy przed rozpoczęciem oraz zakończeniem miesiączki, a także ból miednicy w czasie stosunku, czyli dyspareunia.

Poza tym pojawia się uczucie ciężaru i pełności w brzuchu, nadwrażliwość piersi, nudności, wymioty w czasie ciąży, a także częste oddawanie moczu.

Medycyna indyjska – Ajurweda

Ajurweda, czyli medycyna indyjska to system medycyny, który został już rozwinięty w starożytności i właśnie on może mieć ziołowe rozwiązanie na radzenie sobie z torbielami na jajnikach.

Zgodnie z tą medycyną powstawanie wszystkich chorób, a w tym również torbieli, jest związane z toksynami, które występują w naszej krwi oraz tkankach.

Dlatego medycyna ta uważa, że należy kłaść głównie nacisk na oczyszczenie tych składników z naszego organizmu.

Zioła biorą również udział w redukcji poziomu estrogenu, ale też pomagają wyrównać zaburzenia hormonalne, jak i zmniejszyć rozmiar torbieli.

Do tego zdrowa i odpowiednia dieta pomaga utrzymać ogólnie dobry stan naszego organizmu, a także wpływa na pozbycie się torbieli na jajnikach.

Ajurwedyjski sposób na torbiele

Na organizm korzystnie wpływają owoce amli, które powszechnie określane są, jako agrest.

Do ich najważniejszych właściwości zalicza się właściwości odmładzające, przeciwutleniające, jak i również antynowotworowe, a dzięki temu wspierają również walkę z torbielami.

W agreście tym można znaleźć substancje, takie jak: tanina, saponiny, glikozydy, sterole oraz alkaloidy, które mają bardzo silne działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne.

Następny jest len, a tak dokładnie to siemię lniane, czyli jego nasiona, które są skuteczne w równoważeniu gospodarki hormonalnej w ciele.

Ma bardzo ważne znaczenie w utrzymaniu zdrowego stosunku estrogenu do progesteronu.

Zawiera także dużą ilość błonnika, dzięki czemu pomaga wydalać toksyny z organizmu.

Kolejną ważną rośliną w leczeniu jest migdałecznik cebulowiec, czyli owoc haritaki.

Dzięki niej można wyrównać nieprawidłowości hormonalne, a poza tym ma korzystny wpływ na przebieg oraz regularność okresu.

W owocach tego drzewa zawarte są alkaloidy oraz flawonoidy, które wpływają na zmniejszenie się torbieli w naturalny sposób.

Ma także właściwości przeciwzapalne, które łagodzą pracę jelit, ale też zmniejszają ból miednicy albo ból podczas stosunku płciowego.

Do tego pomaga na nudności oraz wymioty.

ajurweda-zioła.jpg
foto.shutterstock.com

Jest jeszcze bauhinia zmienna, która ma też dobry wpływ na zdrowie kobiecego układu rozrodczego.

Liście, korzenie, pąki oraz kwiaty tego drzewa pomagają pozbyć się torbieli z organizmu, a to m.in. dzięki temu, że ma ona odczyn zasadowy, a razem z taniną oraz kwasem askorbinowym dobrze wpływa na zmniejszenie, a nawet usunięcie torbieli.

Imbir także ma korzystny wpływ na organizm człowieka, gdyż działa na gruczoły, a poprzez to reguluje pracę hormonów.

Ma też właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu można zredukować skurcze menstruacyjne, a także w naturalny sposób zmniejszyć wielkość torbieli.

Do tego dochodzi jeszcze czarny pieprz, który jest bardzo często stosowanym ziołem w kuchni indyjskiej i ma właściwości leczenia niektórych chorób.

Czarny pieprz ma działanie detoksykacyjne, dzięki czemu bierze udział w eliminacji zebranych toksyn oraz oczyszcza ciało z niepożądanych aspektów, a w tym również torbieli i bardzo duże znaczenie mają tutaj związki fitochemiczne czarnego pieprzu.

Następna ważna roślina to lodhra, czyli wyciąg z kory styplonu, która posiada bardzo korzystne właściwości dla zdrowia kobiet, a przeważnie dla ich układu rozrodczego.

Dzięki niej można utrzymać prawidłowy poziom hormonów, co dobrze wpływa, np. na funkcjonowanie jajników.

Roślina ta pomaga również powstrzymać nieprawidłowe krwawienie jakiegokolwiek pochodzenia, np. plamienia z dróg rodnych, krwawienia z nosa, dziąseł czy hemoroidów.

Odpowiednia dieta

Do tego należy jeszcze pamiętać o jedzeniu warzyw i owoców, gdyż kalafior, marchewka, szpinak, brokuł, fasola, jarmuż, dynia oraz sałata również pomagają pozbyć się cyst, a szczególnie w naturalny sposób.

Z owoców bardzo dobra jest papaja, ananas oraz awokado, banany i wiśnie.

Należy również pamiętać, że alkohol może podnieść poziom estrogenu i nie należy także przyjmować produktów, które zawierają kofeinę oraz pić napojów gazowanych.

Na organizm korzystnie wpływa również ograniczenie jedzenia fast-foodów oraz cukru, a szczególnie rafinowanego, czyli tego zawartego w ciastkach, cukierkach itp.

Poza tym bardzo ważne znaczenie ma jeszcze Pranayama, czyli kontrolowanie oddechu, a dzięki temu można uspokoić umysł i zrównoważyć układ nerwowy.

Czytaj także: 10 OZNAK BRAKU RÓWNOWAGI HORMONALNEJ, KTÓRE IGNORUJE WIĘKSZOŚĆ KOBIET

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.