FULEREN C60 – CZĄSTECZKA WĘGLA NA DŁUGIE ŻYCIE I WALKĘ Z NOWOTWORAMI

Fuleren C60, czyli czysta postać węgla, która ma o wiele silniejsze działanie niż przeciwutleniacze typu witamina C. Pomaga walczyć z wolnymi rodnikami, a poprzez to zapobiega starzeniu się organizmu, ale też może być wykorzystywany do leczenia nowotworów. Jakie są jeszcze właściwości fulerenu C60?

Odkrycie fulerenu C60

Do roku 1985 uważano, że węgiel występuje na Ziemi tylko w dwóch czystych formach, czyli jako grafit lub diament.

Jednak wtedy to dokonano pewnego odkrycia, które zmieniło ten pogląd.

Działając w ramach projektu badawczego, Harry Kroto z University of Sussex i Richard Smalley oraz Bob Curl z Rice University dokonali odkrycia, które dało im Nagrodę Nobla.

Udało się im odkryć trzecią czystą postać węgla, a nadali mu nazwę buckminsterfulleren.

Fuleren C60 czasami udaje się spotkać w sadzy kominowej, meteorytach, a także w mgławicach międzygwiezdnych.

Jego wzór cząsteczkowy to C60, gdyż zawiera 60 atomów węgla, które są połączone ze sobą w skomplikowany kształt, a przypomina on pustą w środku kulę – nazywana ona jest dwudziestościanem ściętym i właśnie ta budowa decyduje o jego cennych właściwościach.

Czym są fulereny?

Fulereny to ciała stałe, które mają charakterystyczny czarny kolor i metaliczny połysk oraz właściwości chemiczne, które są podobne węglowodorów aromatycznych.

Poza tym są one trudno rozpuszczalne i rozpuszczają się tylko w niektórych rozpuszczalnikach aromatycznych, a poprzez to tworzą z nimi tzw. roztwór kolorowy – przy fulerenie C60 mają one odcień filetowy.

Fulereny można otrzymać poprzez proces, w którym laserem bombarduje się tarczę wykonaną z czystego grafitu, która obraca się w strumieniu helu.

fuleren-c60.jpg
foto.depositphotos.com

Był to sposób drogi i skomplikowany pod względem technologicznym, ale też był mało wydajny.

W związku z tym dzisiaj fuleren C60 otrzymuje się tzw. metodą płomieniową.

Metoda ta jest prostsza i polega na spalaniu toluenu, czyli związku chemicznego z grupy węglowodorów aromatycznych, a poprzez to powstaje duża ilość sadzy i właśnie w niej znajduje się dużo cząsteczek fulerenów, które są następnie wyodrębniane za pomocą ekstrakcji z ponownym użyciem toluenu.

Właściwości cudownego węgla

We wnętrzu fulerenów można, np. zamykać atomy innych pierwiastków, a do tej pory udało się to zrobić z prawie wszystkimi nam znanymi.

Można również w nich zamknąć całe odpowiednio małe związki chemiczne.

Fulereny mają również właściwości nadprzewodzące, a więc można je stosować jako nadprzewodniki – to z kolei oznacza, że w odpowiednich warunkach mogą przewodzić prąd bez żadnego oporu.

Z kolei połączenie ich z cząsteczkami niektórych polimerów, substancji chemicznych o dużej masie cząsteczkowej, można praktycznie otrzymać bardzo dobry smar.

Jednak takie najbardziej obiecujące zastosowanie fulerenu C60 jest w medycynie.

komórki-nowotworowe.jpg
foto.depositphotos.com

Okazuje się, że fuleren C60 jest jednym z najlepszych antyoksydantów, a jest to substancja, pochłaniająca i niszcząca wolne rodniki, które są niebezpieczne dla zdrowia, ale też są przyczyną wielu chorób, a w tym również nowotworów.

Działanie antyoksydacyjne

Obecny w organizmie człowieka nadmiar wolnych rodników przyczynia się do rozwoju, takich chorób jak:

  • zmiany nowotworowe,
  • miażdżyca,
  • zawał serca,
  • udar,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przyspieszone starzenie się komórek,
  • schorzenia degeneracyjne mózgu oraz układu nerwowego,
  • zaćma,
  • różne dolegliwości układu pokarmowego.

Są różne przeciwutleniacze, które pomagają eliminować wolne rodniki z organizmu, a do tej pory za taki najsilniejszy naturalny przeciwutleniacz uważana była witamina C.

Ma ona wiele właściwości, ale przeprowadzono również badania podobnych właściwości fulerenu C60 i dowiodły one, że jego właściwości są o wiele silniejsze.

Bardzo istotną właściwością fulerenu C60 jest struktura wewnętrzna, która zapewnia wysoką stabilność.

Do tego ma dużą liczbę podwójnych wiązań pomiędzy tworzącymi go atomami węgla i dzięki temu możliwe jest przyłączenie bardzo dużej liczby atomów wolnych rodników, np. po 34 rodniki metylowe, które są groźne dla zdrowia.

Kolejną jego cechą jest wysoka odporność na naturalne procesy zużycia, a także na soki trawienne.

Poza tym ważne jest również to, że fuleren C60 w organizmie człowieka umiejscawia się w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli wszędzie tam, gdzie jest najwięcej szkodzących człowiekowi wolnych rodników.

Ponadto fuleren C60 nie ma negatywnego oddziaływania na organizm człowieka, a to oznacza, że ten rodzaj węgla jest bardzo bezpieczny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych w przeciwieństwie do innych leków przeciwnowotworowych.

Dlatego można powiedzieć, że działanie tego rodzaju węgla jest kompleksowe.

Ma on również działanie przeciwwirusowe, co pozwala na skuteczne zwalczanie popularnych wirusów, np. wirusa grypy, ale także wirusa HIV, który jest przyczyną AIDS.

grypa.jpg
foto.depositphotos.com

Właściwościami tego węgla zainteresowani są również ortopedzi, którzy chcą wykorzystywać go do leczenia stanów zapalnych oraz ewentualnego rozpadu tkanki stawowej lub kostnej.

Jednak największą popularnością cieszy się w onkologii.

Są różne sposoby leczenia chorób nowotworowych, które mają wysoką skuteczność, a przeważnie przy wczesnym rozpoczęciu leczenia, ale z kolei skutki uboczne chemioterapii lub naświetlania powodują inne problemy zdrowotne.

Poza tym są duże problemy z dostarczeniem czynników, które aktywnie eliminują komórki rakowe bezpośrednio do źródła występowania tej choroby.

Natomiast fuleren C60 może się połączyć z cząsteczkami takiego specyfiku i to sprawia, że przedłuża się jego uwalnianie, a to z kolei powoduje zwiększoną skuteczność leczenia.

Usuwanie z organizmu wolnych rodników ma pozytywny wpływ na stan zdrowia, ale są także badania, które pokazują, że ten węgiel to naturalny środek, który przedłuża życie i zapobiega procesom starzenia się organizmu.

Naukowcy przeprowadzali eksperymenty ze szczurami, które pokazały, że czas życia tych zwierząt, które regularnie przyjmowały preparaty z fulerenami, wydłużył się o 90 proc.

Natomiast wpływ fulerenu C60 na przedłużenie życia ludzkiego bada doktor Phil Meyers, który pracuje w Ohio i jest specjalistą od medycyny funkcjonalnej, a testuje go na sobie.

Już po krótkim czasie zaczął odczuwać jego pozytywne efekty działania, gdyż poprawiła się u niego m.in. ogólna sprawność fizyczna.

Jednak do tej pory takie badania nie wzbudzają dużego zainteresowania, a preparaty, które mają w swoim składzie ten węgiel, dostępne są w małych ilościach i do tego w większości krajów są uważane za suplementy diety, a nie za pełnowartościowy lek.

Czytaj także: KANIBALIZM KOMÓREK NOWOTWOROWYCH POMAGA IM PRZETRWAĆ CHEMIOTERAPIĘ

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.