GLIFOSAT I ROUNDUP ZABURZAJĄ MIKROBIOM JELITOWY I BIOCHEMIĘ KRWI! – Odkrywamy Zakryte
GLIFOSAT I ROUNDUP ZABURZAJĄ MIKROBIOM JELITOWY I BIOCHEMIĘ KRWI!

Glifosat i herbicyd Roundup na bazie glifosatu zakłócają mikrobiom jelitowy. Stan ten wywołują poprzez ten sam mechanizm, w którym substancja chemiczna działa jak chwastobójcza. Efekty te występują nawet przy niskich dawkach, które powszechnie uważane są za bezpieczne!

Zaburzenia mikrobiomu

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców z Londynu, Francji, Włoch i Holandii, pod kierownictwem dr Michaela Antoniou z King’s College London.

Po raz pierwszy opisano mechanizm, za pomocą którego glifosat i Roundup wpływają na funkcję mikrobiomu jelitowego (populacje bakterii i funkcje biochemiczne) u szczurów, które są standardowym modelem stosowanym przez organy regulacyjne do oceny zagrożeń dla zdrowia ludzi związanych z chemikaliami.

Badanie wykazało, że glifosat zaburza mikrobiom jelitowy szczura tą samą drogą, którą zabija chwasty – hamując szlak szikimowy.

Ludzie i zwierzęta nie mają szlaku szikimowego, co umożliwia przemysłowi i organom regulacyjnym twierdzenie, że glifosat nie jest toksyczny dla ludzi.

Jednak niektóre szczepy bakterii jelitowych mają w sobie tę ścieżkę, co skłoniło naukowców do zbadania, czy Roundup i glifosat mogą wpływać na mikrobiom jelitowy.

Brak równowagi w bakteriach jelitowych wiąże się z coraz większą liczbą chorób, w tym rakiem, cukrzycą typu 2, otyłością i depresją.

Naukowcy odkryli, że zarówno Roundup, jak i glifosat wpływają na mikrobiom we wszystkich badanych dawkach, powodując zmiany w populacjach bakterii.

Co więcej, mierząc profile składu molekularnego we krwi i jelitach, nowe badanie wykazało również, że testowany preparat Roundup (MON 52276, sprzedawany jako Roundup BioFlow) był bardziej destrukcyjny niż sam glifosat.

Szczury spożywające ten preparat Roundup rozwinęły oznaki stresu oksydacyjnego we krwi, co nie było tak oczywiste w przypadku samego glifosatu.

Jest to problem, ponieważ stres oksydacyjny może uszkodzić nie tylko komórki i narządy, ale także DNA, co może prowadzić do poważnych chorób, takich jak rak.

 „Bezpieczne” dawki nie są bezpieczne

W badaniu glifosat i Roundup (w tej samej równoważnej dawce glifosatu) podawano szczurom w wodzie do picia, uzyskując dzienne spożycie 0,5 mg/kg, 50 mg/kg i 175 mg/kg masy ciała na dobę. (mg/kg masy ciała/dzień), które odpowiednio reprezentują dopuszczalne dzienne spożycie glifosatu w UE (ADI) oraz NOAEL – poziom niewywołujący dających się zaobserwować szkodliwych skutków.

ADI to dawka, którą organy regulacyjne uznają za bezpieczną do spożycia codziennie przez całe życie, a NOAEL to dawka, o której twierdzi się, że nie wykazuje widocznych skutków ubocznych w testach przemysłowych przedstawionych organom regulacyjnym.

Badanie ujawnia, że ​​założenia te są niewiarygodne, ponieważ stwierdzono, że badane dawki powodują niekorzystne skutki.

Niektóre z tych efektów stwierdzono przy wszystkich dawkach, chociaż generalnie silniejsze efekty obserwowano w przypadku Roundupu niż w przypadku glifosatu, zwłaszcza na krwi.

Roundup jest bardziej toksyczny niż sam glifosat

Silniejsze reakcje na stres oksydacyjny stwierdzono po ekspozycji na preparat Roundup niż na sam glifosat.

Jednak organy regulujące pestycydy na całym świecie patrzą tylko na długoterminową toksyczność glifosatu w izolacji, a nie na toksyczność gotowych produktów.

Kierownik badań dr Antoniou mówi, że takie podejście nie chroni zdrowia i środowiska:

Nasze wyniki podkreślają znaczenie badania długoterminowej toksyczności nie tylko samego glifosatu, ale także mieszanin chemicznych, które składają się na komercyjne produkty Roundup, na które wszyscy jesteśmy narażeni.

Trudno uwierzyć w to, że organy regulacyjne przyjmą aktualną naukę i zmienią normy, skoro nie zrobiły tego przez tyle lat.

Pozostaje pytanie – czy jest coś, co wszyscy możemy zrobić, aby się chronić?

Dr Antoniou uważa, że jedyne, co nam teraz pozostaje, to unikanie ekspozycji na glifosat i inne pestycydy w jak największym stopniu.

Oznacza to sięganie po ekologiczne jedzenie i unikanie stosowania pestycydów w naszych ogrodach.

⇒ Czytaj także: ORGANIZMY DZIECI W POLSCE SĄ STRUTE GLIFOSATEM!

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.