GORZKNIK KANADYJSKI – NIEZAWODNY „ANTYBIOTYK” NA RÓŻNE CHOROBY

Gorzknik kanadyjski to roślina znana i ceniona głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. To właśnie tam jej rdzenni mieszkańcy wykorzystywali ją do leczenia różnych chorób. Gorzknik zawiera wiele cennych dla zdrowia składników. Dzisiaj zaczyna się nią interesować coraz więcej osób i zyskuje popularność również w Polsce.

Czym jest gorzknik kanadyjski?

Gorzknik kanadyjski znany jest również jako Goldenseal, Eye Balm, Eyeroot, Yellow Eye oraz Yellowroot.

Jest gatunkiem rośliny z rodziny jaskrowatych, a pochodzi z Ameryki Północnej.

gorzknik-kanadyjski.jpg
foto.depositphotos.com

Roślina ta była wykorzystywana przez rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Kanady do leczenia różnych znanych im chorób.

W tamtych krajach znany jest i wykorzystywany po dziś dzień, a w Polsce bardzo rzadko się go hoduje.

Gorzknik ma niewielkie kłącze, a jego kwiaty mają żółtawe zabarwienie i stosunkowo duże liście w porównaniu do całej rośliny.

Składniki gorzknika kanadyjskiego

Gorzknik kanadyjski najczęściej wykorzystywany jest w postaci suszonej, a jego zioło zawiera alkaloidy izochinolinowe, takie jak: berberyna, hydrastyna oraz kanadyna.

To właśnie berberyna nadaje korzeniom ziela jaskrawożółty kolor, dlatego też dawniej przez Indian oraz pierwszych kolonistów Europy używana była jako barwnik.

medycyna-naturalna.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym berberyna oraz hydrastyna sprawiają, że roślina ma charakterystyczny gorzki smak, dlatego też stąd wzięła się nazwa: gorzknik.

Ponadto gorzknik kanadyjski zawiera związki tłuszczowe, sole mineralne, fitosterole, olejki eteryczne, żywice, a także kwas chlorogenowy.

Właściwości i zastosowanie

O gorzkniku kanadyjskim mówi się, że jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków, gdyż mobilizuje on układ immunologiczny do walki z infekcjami, ale też roślina ta zwalcza bakterie oraz wirusy chorobotwórcze.

grypa.jpg
foto.depositphotos.com

Ma także działanie lecznicze na wszystkie błony śluzowe, znajdujące się w organizmie.

Dzięki temu, że zawiera berberynę, to wykazuje właściwości przeciwko bakterii Chlamydia pneumoniae.

Może też zlikwidować kolonie grzybów Candida, a także inne bakterie i do tego nie niszczy pożytecznej flory bakteryjnej.

Berberyna, która jest tutaj głównym składnikiem, ma także korzystne działanie na mikroflorę jelitową i przywraca jej prawidłową równowagę.

Dzisiaj gorzknik kanadyjski słynie z tego, że może być wykorzystywany do leczenia różnych przypadłości kobiecych, np. wpływa pobudzająco na mięśnie macicy i zmusza je do samoistnych skurczów.

Dlatego też gorzknika nie można stosować w czasie ciąży, ponieważ może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Roślina ta pomaga również zahamować zbyt obfite krwawienie miesiączkowe albo też to związane z okresem przekwitania.

Natomiast wyciąg z tej rośliny wspomaga leczenie infekcji intymnych, np. drożdżycy, ale też przy bardziej poważnych stanach zapalnych narządów rodnych.

Gorzknik kanadyjski poleca się również stosować mężczyznom przy chorobach prostaty.

Natomiast herbata z gorzknika jest pomocna przy pierwszych objawach przeziębienia albo grypy, gdyż jej picie może złagodzić albo całkowicie zneutralizować jej objawy.

Substancje czynne, czyli alkaloidy są odpowiedzialne za pobudzanie białych krwinek do reakcji na wirusy.

Gorzknik może być również wykorzystywany do zwalczania chorób układu oddechowego, ponieważ ma działanie przeciwkaszlowe, wykrztuśne, a także tonizujące i ściągające na błony śluzowe.

Z kolei napar, który przygotowuje się na bazie gorzknika, może pomóc wyleczyć anginę, zapalenie migdałków oraz zapalenie płuc.

Napar z suszu może być wykorzystywany do łagodzenia problemów z żołądkiem, jelitami, a także pomaga na biegunki, niestrawności, ale też hamuje wymioty, gdyż pobudza wydzielanie płynów trawiennych i niszczy bakterie, które mogą być odpowiedzialne za takie objawy.

Gorzknik można również stosować na zewnątrz, ponieważ ma bardzo dobre właściwości antyseptyczne.

Na przykład można nim przemywać oczy, co przyniesie ulgę w zapaleniu spojówek, a wcieranie w skórę wywaru pomaga na stany zapalne, czyli owrzodzenia, grzybicę oraz wypryski.

Roślina ta może pomóc również zwalczyć opryszczkę wargową, a także łagodzić zmiany skórne, które powstają przy półpaścu.

opryszczka-wargowa.jpg
foto.depositphotos.com

Na pleśniawki może pomóc płukanie jamy ustnej wywarem z gorzknika kanadyjskiego.

Jeden ze składników gorzknika, czyli berberyna może pomóc na odchudzanie.

W Chinach to właśnie ta substancja znana jest jako spalacz tłuszczu z okolic brzucha.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Południowej Dakoty przeprowadzili badanie.

Badali oni berberynę na myszach i doszli do wniosku, że ogranicza on tycie, ale też jest odpowiedzialny za stymulowanie brunatnej tkanki tłuszczowej, która ma ważne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz zapobiega insulinooporności.

Przeciwwskazania do stosowania i skutki uboczne

Gorzknika kanadyjskiego nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Poza tym przeciwwskazaniem jest również wysokie ciśnienie krwi, hipoglikemia, czyli niedocukrzenie albo niewydolność enzymatyczna.

Nie mogą go również stosować osoby z chorobą autoimmunologiczną, np. ze stwardnieniem rozsianym, toczeniem, ale też osoby po przeszczepach.

gorzknik-kanadyjski.jpg
foto.depositphotos.com

Gorzknik zawiera berberynę, która może zwiększać stężenie bilirubiny we krwi, ale też może spowodować spadek poziomu sodu we krwi albo wywołać lekki światłowstręt.

Bardzo wysokie dawki tej rośliny mogą przyczyniać się do wywołania nudności, niepokoju, depresji albo drgawek, a stosowany na skórę może powodować podrażnienia.

Roślina ta może też przyczynić się do spowolnienia rozkładu cyklosporyny, a jest to główny składnik leków immunosupresyjnych, a także leków na łuszczycę, co może przyczyniać się do ich kumulacji w organizmie, a to z kolei może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia.

⇒ Czytaj także: 8 NAJLEPSZYCH ZIÓŁ PRZECIWWIRUSOWYCH

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.