GRYKA – NATURALNE ŹRÓDŁO WITAMINY C

Gryka, która zaliczana jest do zbóż rzekomych, nie zawiera glutenu oraz lektyn. Roślina ta ma bogaty skład, przez co znalazła różnorodne zastosowanie lecznicze. To naturalne źródło witaminy C, a do tego bierze udział w zapobieganiu nowotworów, obniża poziom cukru we krwi i usprawnia pracę serca. Dlaczego jeszcze warto sięgać po grykę i co z nią mają wspólnego materace oraz poduszki?

Charakterystyka gryki

Gryka zwyczajna to roślina, która jest zaliczana do grupy tzw. zbóż rzekomych, a to oznacza, że wytwarza ona nasiona, które są podobne do ziaren zbóż, ale nie jest ona trawą.

Do zbóż rzekomych zalicza się, np. komosę ryżową albo szarłat wyniosły.

Poza tym należy do roślin z rodziny rdestowatych.

Jeśli chodzi o pochodzenie gryki, to jej ojczyzną są Indie i Nepal, a zaczęto ja uprawiać ponad 4000 lat temu.

gryka.jpg
foto.depositphotos.com

Z kolei do Europy trafiła różnymi drogami, na co wskazują jej nazwy w różnych krajach, np. ziarno arabskie, ziarno tureckie albo ziarno pogańskie.

Natomiast w Polsce pojawienie się gryki może być związane z najazdami tatarskimi i stąd mogła się wziąć nazwa „tatarka”.

Gryka w Polsce to roślina uprawna jednoroczna, która kwitnie od lipca do sierpnia.

Ma cienką i nagą łodygę, która osiąga wysokość do maksymalnie 100 metrów, a do tego jest słabo rozgałęziona i ma mało liści, które są koloru zielonego o sercowatym kształcie.

Z kolei jej kwiaty są białe albo różowawe, które są zebrane w niewielkie kwiatostany, a po zapyleniu zaczynają się przekształcać w kanciaste, trójkątne owoce o kolorze brązowym, czyli w tzw. orzechy.

Dzisiaj najwięcej gryki, poza Polską, uprawia się w regionie podkaukaskim, w Chinach, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, a także we Włoszech i w Słowacji.

Skład gryki

W gryce można znaleźć od 9% do 19% białka z bardzo dobrym składem aminokwasowym.

Poza tym nie zawiera ona glutenu, dzięki czemu może być spożywana przez osoby chore na celiakię.

Do tego zawiera sporo skrobi, a także cenny dla zdrowia błonnik, z kolei tłuszcze stanowią od 3% do 4% masy gryki, a ich cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Gryka to także sole mineralne, takie jak: magnez, bor, kobalt i platyna, a do tego dochodzą jeszcze witaminy, a przeważnie witaminy z grupy B oraz kwas foliowy.

Roślina ta zapewnia również wysoką dawkę antyutleniaczy, gdyż w ziarnie oraz łusce gryki można znaleźć, np. flawonoidy, flawony, kwasy fenolowe, taniny, fitosterole oraz fagopiryny.

Gryka jako naturalne źródło witaminy C

Z gryki, która zaczyna kiełkować, można wyekstrahować lewoskrętną witaminę C o najwyższej biodostępności.

To naturalna witamina C, która różni się od tej syntetycznej, ponieważ jest zbudowana lewoskrętnie, czyli tak jak wszystko inne, co jest żywe i naturalne.

Natomiast syntetyczna witamina C jest związkiem chemicznym o budowie prawoskrętnej, a poprzez to, że jest syntetyczna, to trudniej jest przyswajana, ale też może przyczyniać się do odkładania złogów w nerkach.

witamina-c.jpg
foto.depositphotos.com

Najważniejsze właściwości witaminy C dla organizmu człowieka to, np. pobudzanie wzrostu komórek odpornościowych typu T oraz B, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji w organizmie człowieka.

Poza tym to silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki, przyczyniające się do zaburzeń funkcji metabolicznych komórek.

Witamina C stymuluje również syntezę kolagenu, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, ścięgien oraz tkanki łącznej kości.

Kolejna właściwość tej witaminy polega na tym, że uczestniczy ona w procesie przyswajania jonów żelaza w organizmie człowieka.

Inne właściwości zdrowotne gryki

Po pierwsze gryka nie zawiera glutenu oraz lektyn.

Jeśli chodzi o lektyny, to są one proteinami, które mogą trafić do żył, a następnie łączyć się z czerwonymi krwinkami i przyczyniać się do zwiększenia gęstości krwi.

Natomiast to może powodować zaburzenia krążenia, zakrzepicę, udar, a nawet zawał serca.

Gryka obniża również poziom cukru we krwi, co jest związane z obecnym w niej związkiem, który nazywa się chiroinositol.

Do tego w ziarnach gryki występują duże ilości magnezu, który jest potrzebny przy tworzeniu insuliny.

Przyczynia się również do zapobiegania rakowi piersi, gdyż zawiera duże ilości błonnika, a zawarte w niej antyoksydacyjne lignany, mają ważne znaczenie dla kobiet w czasie menopauzy oraz po niej.

Gryka wspomaga także pracę serca, gdyż zawiera ważne związki, a przeważnie flawonoidy, które są odpowiedzialne za zwiększenie działania witaminy C, ale też działają jako przeciwutleniacze.

Dzięki temu zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów i chorób serca, a takim najważniejszym flawonoidem w gryce jest rutyna.

Rutyna obniża poziom cholesterolu we krwi, a także zapobiega sklejaniu się płytek krwi, co może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, zawału serca oraz udaru mózgu.

Poza tym rutyna pomaga również osobom, które zmagają się z żylakami, gdyż wzmacnia naczynia krwionośne oraz zapobiega powstawaniu żylaków i hemoroidów.

Może także wspomagać aktywność umysłową, pomaga walczyć z uczuciem niepokoju, z depresją, a także z wyczerpaniem umysłowym.

Gryka to bardzo dobre źródło białka roślinnego, które zawiera dwanaście aminokwasów, a dostarczają one energii oraz są odpowiedzialne za wzrost masy mięśniowej.

Przeprowadzono badania, które wykazały, że roślina ta ma więcej białka niż ryż, proso, pszenica oraz kukurydza.

Do tego duża zawartość błonnika pozwala szybko osiągnąć uczucie sytości, ale też przyspiesza procesy trawienne.

Dzięki temu chroni przed otyłością, a także zapobiega rozwojowi raka układu pokarmowego, ale też różnym infekcjom jego narządów oraz negatywnym skutkom stresu oksydacyjnego.

Inne zastosowania gryki

Gryka uprawiana jest również jako roślina jadalna, gdyż z jej ziaren uzyskuje się kaszę gryczaną, a także płatki i otręby gryczane oraz mąkę gryczaną.

Na przykład mąka gryczana w Chinach i Japonii jest wykorzystywana do produkowania makaronów, a w Indiach do pieczenia chleba.

Z kolei we Francji mąka gryczana jest podstawowym składnikiem naleśników bretońskich.

mąka-gryczana.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym znalazła zastosowanie w produkcji miodów gryczanych, a są to miody nektarowe, czyli kwiatowe.

Gryka to również roślina paszowa, gdyż bardzo ważnym dodatkiem do paszy są odpady z przerobu ziarna gryki, czyli jej łuski oraz pył.

Odpady gryczane wykorzystuje się również do produkcji ekologicznych opakowań.

W sprzedaży poza kaszą gryczaną czy herbatą gryczaną, która polecana jest podczas odchudzania, można również znaleźć, polecane przez specjalistów medycyny naturalnej, materace, poduszki, siedziska, opaski, wkładki do butów oraz podgłówki z łuską gryczaną.

Takie produkty polecane są przez medycynę naturalną do stosowania przy dyskopatii, bólach kręgosłupa, chorobach układu kostno-stawowego, nerwobólach, a także przy bólach naczynioruchowych głowy.

Te produkty bardzo łatwo dopasowują się do ciała człowieka, ale też ważne jest to, że nie nagrzewają się, a do tego wchłaniają wilgoć i zapobiegają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.

Czytaj także: ORKISZ – ŻYCIODAJNE ZBOŻE

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.