HIKIKOMORI – ZGUBNA STRONA SPOŁECZNEJ IZOLACJI I ODOSOBNIENIA

Hikikomori to termin, który określa zarówno zaburzenie, jak i osobę, która na nie cierpi. Na początku zjawisko to obserwowane było tylko w Japonii, ale dziś można znaleźć także przypadki w Polsce. Zaburzenie to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do depresji czy myśli samobójczych. Na czym ono polega?

Czym jest hikikomori i jakie są jego objawy?

Można powiedzieć, że hikikomori jest chorobą cywilizacyjną, która najczęściej dotyka osoby po dwudziestym roku życia.

Przy tym zaburzeniu taka zwykła potrzeba przebywania w samotności może przerodzić się w chorobliwe osamotnienie, a ono jest już bardzo szkodliwe i może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Taka osoba, która cierpi na hikikomori, utrzymuje kontakt ze światem tylko i wyłącznie przez Internet.

Z języka japońskiego hikikomori oznacza odosobnienie, oddzielenie się i jest to choroba, którą po raz pierwszy na szeroką skalę zaobserwowano w Japonii około 2000 roku.

odosobnienie-izolacja.jpg
foto.depositphotos.com

Choroba ta została zdefiniowana przez japońskiego psychiatrę – Tamaki Saito – który określił nią ludzi wycofanych ze społeczeństwa oraz takich, którzy przebywają w odosobnieniu przez ponad 6 miesięcy.

Poza tym twierdził, że stan tych osób nie wskazuje na inne zaburzenia psychiczne.

Przy tej chorobie dana osoba rezygnuje ze wszystkich kontaktów oraz interakcji społecznych, a jej aktywność ogranicza się tylko do jej własnego domu, czyli nie chodzi w ogóle do pracy, szkoły itp.

Osoba taka cały dzień spędza w samotności i unika nawet kontaktów z najbliższą rodziną.

Przyczyną tego może być fakt, że dana osoba nie potrafi odnaleźć się w zastanej rzeczywiści, ale też nie potrafi sprostać wyzwaniom i obowiązkom, dlatego też chce pozostać w swojej tzw. komfortowej strefie.

Jak już było wcześniej wspomniane, osoba ta kontaktuje się tylko poprzez telefon albo Internet i dzięki temu uważa, że uczestniczy w życiu społecznym.

hikikomori-odosobnienie.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym osoba z hikikomori nie chce wychodzić nawet do toalety, a swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w pokoju, np. przy wykorzystywaniu butelek lub słoików.

Może również dojść do zaburzenia rytmu dnia, np. osoba taka będzie spała w dzień, a funkcjonowała w nocy, a dzięki temu może wymknąć się na chwilę z pokoju, gdyż wtedy nie spotka nikogo z rodziny.

Przyczyny hikikomori

Przyczyny tego zaburzenia mogą być różnorodne.

Hikikomori wywodzi się z Japonii, co często jest związane z przymusem odniesienia sukcesu w tym państwie, a także w innych szybko rozwijających się krajach.

Ludzie chcą się rozwijać, dlatego rywalizują pomiędzy sobą, żyją w ciągłym stresie i brakuje im czasu na odpoczynek.

Jednak dla niektórych osób jest to zbyt wiele i dlatego zaczynają unikać kontaktów innymi ludźmi i zaczynają siedzieć w czterech ścianach.

Poza tym zaburzenie to może być wyrazem buntu przeciwko tradycyjnemu modelowi życia.

Natomiast czynniki ryzyka pojawienia się hikikomori mogą być związane m.in. z zastraszaniem w szkole, słabymi ocenami, a także może mieć to związek z mobbingiem w pracy czy też z agresją.

Niektórzy twierdzą, że do rozwoju zaburzenia może również przyczyniać się mieszkanie w dużym mieście, a także duża zależność od rodziców.

Ponadto na rozwój tego zaburzenia narażone są również osoby, które są niepewne siebie, zastraszane, mało asertywne oraz te w ogóle nierozumiane.

Leczenie hikikomori

Zaburzenie to trzeba leczyć, ponieważ jego skutki mogą być tragiczne i konieczne jest skierowanie takiej osoby na psychoterapię.

Czasami, aby przekonać taką osobę do leczenia się, koniecznie trzeba zastosować chwyt, który polega na podstawieniu tzw. przyjaciela internetowego, gdyż taka osoba kontaktuje się ze światem tylko za pomocą Internetu, to może to być jedyny sposób na dotarcie do niej.

W Polsce hikikomori po raz pierwszy zostało zdiagnozowane w 2001 roku, a zaburzenie to opisał Marek Krzystanek w książce pt. „Hikikomori. Cień miasta”.

Na przykład problem ten został ukazany w polskim filmie „Sala samobójców”, co świadczy o tym, że zaburzenie to jest znane również u nas.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: IKIGAI – JAPOŃSKI SPOSÓB NA SZCZĘŚCIE

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.