IKIGAI – JAPOŃSKI SPOSÓB NA SZCZĘŚCIE

Ikigai to filozofia życia, której korzenie sięgają wyspy Okinawa. To właśnie tam liczba osób, które przekroczyły sto lat, jest największa. W czym tkwi sekret ikigai? Co jest sposobem Japończyków na długie i szczęśliwe życie?

Czym jest ikigai?

Ikigai oznacza przyjemność oraz istotę życia, a słowo to składa się z dwóch części: „Iki”, które oznacza „żyć” oraz „gai” – „powód”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza powód do życia.

Przez Japończyków słowo to używane jest w różnych kontekstach, gdyż odnoszone jest zarówno do małych radości dnia codziennego, ale także do wielkich planów oraz znacznych osiągnięć, jak i sukcesów.

Jeśli chodzi o źródło ikigai, to może nim być nawet powiew wiatru, wschód słońca czy wypicie aromatycznej kawy, gdyż zakłada ono, aby czerpać szczęście właśnie z różnych rzeczy, jakie przynosi życie.

ikigai.jpg
foto.shutterstock.com

Jednak warto pamiętać, że ikigai nie zależy od posiadanych pieniędzy czy sukcesów w życiu zawodowym, ale może zamienić się w sukces, który jednak nie jest warunkiem niezbędnym do osiągnięcia ikigai.

Tutaj chodzi o to, co powoduje uśmiech na twarzy, gdy wstajemy rano, ale także to, co sprawia, że wstajemy, aby przeżyć kolejny dzień.

Ikigai próbuje odpowiedzieć na pytanie o to, jaki jest mój sens życia.

Japończycy uważają, że każdy człowiek ma swoje ikigai, ale tylko niektórzy go odkryli i są go świadomi, a inni mają je ukryte w sobie i nadal go poszukują.

Ikigai jest dostępne dla każdego, jest ukryte w naszym wnętrzu i w związku z tym wymaga cierpliwych poszukiwań.

Z czego składa się ikigai?

Na ikigai składają się następujące obszary:

  • to, co się kocha, czyli pasja i miłość;
  • to, w czym, jest się dobrym, czyli pasja i zawód;
  • to, za co mogą nam zapłacić, czyli zawód i powołanie;
  • to, czego potrzebuje świat, czyli misja i powołanie.

Ikigai każdego człowieka znajduje się na przecięciu tych obszarów.

Na przykład można realizować to, co się kocha, a także to, czego świat potrzebuje, ale to może nie dawać człowiekowi żadnych pieniędzy.

Można także działać odwrotnie, czyli podążać za tym, co jest dobrze płatne i w czym jest się dobrym, ale i tak nadal będzie się odczuwać pustkę i brak spełnienia.

Takie prawdziwe ikigai można osiągnąć wtedy, gdy wszystkie obszary zachodzą na siebie w centrum, a to pozwoli osiągnąć równowagę oraz szczęśliwe życie.

Ikigai a praca

Bardzo ważnym filarem japońskiej filozofii szczęścia jest poszukiwanie działań, które pozwalają całkowicie zanurzyć się w chwili obecnej i które będą wywoływały w nas twórczy oraz absorbujący stan tzw. przepływu.

Jeśli zdarza się nam czasami stracić poczucie czasu podczas pracy albo przy wykonywaniu swojej ulubionej aktywności, to oznacza, że doświadczyło się tzw. stanu przepływu, a jest to obszar, w którym może być obecne nasze ikigai.

Dla ikigai bardzo ważne jest odnajdywanie przyjemności i celu właśnie w tym, co się robi w danym momencie, ale bez oczekiwania jakiegoś ważnego rezultatu czy sukcesu.

Okazuje się, że ważny jest nie tylko sam końcowy rezultat, ale właśnie cały proces dochodzenia do celu.

Ikigai skupia się właśnie na przyjemności, która płynie z aktywności oraz ciągłego rozwijania swoich umiejętności.

Jeśli będziemy pracę rozumieć w ten sposób, to stanie się ona dla nas nie obowiązkiem, ale właśnie dobrem oraz wartością samą w sobie.

praca-szczęście.jpg
foto.shutterstock.com

Jest to wartość, dzięki której docenia się tu i teraz, ale też, dzięki której skupiamy się na chwili obecnej i możemy cieszyć się z każdego dnia.

To właśnie Japończycy znani są ze swojej pracowitości, a filozofia ikigai sprawia, że na japońską pracę można spojrzeć trochę z innej perspektywy.

Okazuje się, że taka pasja do pracy pomaga znaleźć szczęście, np. w Okinawie albo mniejszych japońskich miasteczkach, ale w dużych miastach, takich jak Tokio czy Jokohama sprawa wygląda zupełnie inaczej i bardzo często przybiera niebezpieczną formę, ponieważ powoduje tzw. śmierć z przepracowania, co jest spowodowane przeciążeniem pracą oraz nadmiarem stresu.

10 zasad prowadzących do szczęśliwego i długiego życia

W ikigai należy kierować się kilkoma zasadami.

Zasada numer 1. Bądź zawsze aktywny

W języku japońskim nie ma słowa emerytura, które będzie rozumiane w taki sam sposób, jak u nas, czyli całkowite wycofanie się z pracy.

Okazuje się, że Japończycy są aktywni do późnego wieku, ponieważ zaprzestanie tego, co się robi i co się kocha, powoduje w pewnym stopniu utratę sensu życia.

W związku z tym, kiedy Japończycy kończą pracować zawodowo, to nadal wykonują wiele zajęć, rozwijają się, gdyż nie zatrzymują się, ale są aktywni cały czas.

Zasada numer 2. Przyjmuj życie ze spokojem

Jakość życia obniża również pośpiech oraz stres, ponieważ gdy przestaje się ulegać temu, co pilne, to czas oraz życie zaczynają nabierać nowego znaczenia.

Zasada numer 3. Nie jedz do syta

Bardzo ważnym czynnikiem, który sprzyja długiemu życiu mieszkańców Japonii, jest dieta.

Aby zachować zdrowie, nie wolno się objadać, ponieważ oczywiście jedzenie ma zaspokajać głód, ale należy jeść trochę mniej, niż chciałoby się, gdyż niezdrowe jedzenie i obżarstwo nie służy długowieczności.

Zasada numer 4. Otaczaj się przyjaciółmi

Sposobem na szczęśliwe i udane życie są ludzie, którzy są dla nas przyjaciółmi, ponieważ spędzanie czasu z bliskimi osobami, dzielenie wszystkich trosk oraz wspólna zabawa powodują, że życie nabiera większego sensu.

Zasada numer 5. Zadbaj o formę

Ruch ma bardzo ważne znaczenie dla życia, dlatego aktywność fizyczna i wykonywanie ćwiczeń są istotnym elementem dla zdrowia i sposobem na zachowanie sprawności nawet w późnym wieku.

Poza tym ćwiczenia przyczyniają się do wydzielania hormonów szczęścia, np. endorfin, a silne i zdrowe ciało przyczynia się do tego, że lepiej można korzystać z życia i cieszyć się z niego.

szczęście-ikigai.jpg
foto.shutterstock.com

Zasada numer 6. Uśmiechaj się

Uśmiech powoduje, że pojawia się szczęście na twarzy osób, do których się uśmiechamy, ale też z tego powodu czujemy się lepiej.

Zasada numer 7. Bądź blisko natury

Wiele osób mieszka w miastach, więc ma ograniczony dostęp do natury i zieleni, a regularne obcowanie z przyrodą może poprawić nasze samopoczucie.

Dlatego warto wyjechać do lasu czy przejść się na spacer do parku, ponieważ to pozwoli nabrać nam sił, gdyż człowiek jest częścią natury, ale też stanowi z nią integralną jedność.

Zasada numer 8. Praktykuj wdzięczność

Jednym z czynników, które warunkują udane i szczęśliwe życie, jest umiejętność doceniania tego, co się ma w życiu, ale również jest ważne bycie wdzięcznym za to, co się ma.

W związku z tym warto kilka minut dziennie poświęcić na podziękowania i praktykowanie wdzięczności, co pozwoli zwiększyć nasze szczęście.

Zasada numer 9. Żyj chwilą

Do szczęścia nie doprowadzi nas narzekanie i ciągłe wracanie do przeszłości, a także ciągły strach o przyszłość.

Ważne jest to, co oczywiście jest dużą sztuką, aby nauczyć się żyć w teraźniejszości.

Należy być tu i teraz oraz korzystać z tego, co mamy właśnie dostępne, czyli dobrze wykorzystać dzień dzisiejszy.

Zasada numer 10. Podążaj za swoim ikigai

W każdym człowieku jest jakaś pasja w życiu, wyjątkowy talent, który nadaje sens działaniu, ale jeżeli jeszcze się go nie znalazło, to warto go szukać i odkryć.

Odnalezienie swojego ikigai, ale też życie w zgodzie z nim jest właśnie sposobem na szczęśliwe życie.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

Czytaj także: 20 SAMURAJSKICH REGUŁ SZCZĘŚLIWEGO ŻYCIA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.