ILE JEŚĆ OWOCÓW I WARZYW? – POZNAJ WŁAŚCIWĄ ODPOWIEDŹ NA TO PYTANIE!

Badania przeprowadzone na prawie 2 milionach dorosłych osób na całym świecie pokazują, że spożywanie około pięciu porcji owoców i warzyw dziennie jest optymalną ilością dla zapewnienia sobie dłuższego życia. Według nowych badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie American Heart Association  Circulation porcje te muszą być odpowiednio podzielone.

Ważne owoce i warzywa

Diety bogate w owoce i warzywa pomagają zmniejszyć ryzyko wielu przewlekłych chorób, które są głównymi przyczynami zgonów, w tym chorób układu krążenia i raka.

Jednak tylko około 1 na 10 dorosłych zjada wystarczającą ilość owoców lub warzyw, według amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Problemem jest nie tylko niechęć do warzyw i owoców, ale także niespójne informacje o tym, co definiuje optymalne dzienne spożycie owoców i warzyw, takie jak zalecana ilość, a także jakie pokarmy należy do nich dodawać, a których unikać.

Dr Dong D. Wang, epidemiolog, dietetyk wraz ze współpracownikami przeanalizowali dane z Nurses 'Health Study i Health Professionals Follow-Up Study, dwóch badań obejmujących ponad 100 000 dorosłych, których obserwowano przez maksymalnie 30 lat.

Oba zestawy danych zawierały szczegółowe informacje żywieniowe zbierane wielokrotnie co dwa do czterech lat.

Na potrzeby tej analizy naukowcy zebrali również dane dotyczące spożycia owoców i warzyw z 26 badań, które obejmowały około 1,9 miliona uczestników z 29 krajów i terytoriów w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji, Afryce i Australii.

Odpowiednie porcje

Analiza wszystkich badań obejmujących ponad 2 miliony uczestników wykazała, że:

  • Spożycie około pięciu porcji owoców i warzyw dziennie wiązało się z najmniejszym ryzykiem zgonu. Spożywanie więcej niż pięciu porcji nie wiązało się z dodatkowymi korzyściami.
  • Spożywanie około dwóch porcji owoców dziennie i trzech porcji warzyw dziennie wiązało się z największą długowiecznością.
  • W porównaniu z osobami, które nie spożywały dwóch porcji owoców i warzyw dziennie, uczestnicy, którzy spożywali pięć porcji owoców i warzyw dziennie, mieli o 13% niższe ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn; o 12% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, w tym chorób serca i udaru; 10% mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka; i 35% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
  • Nie wszystkie produkty spożywcze, które można by uznać za owoce i warzywa, zapewniały takie same korzyści. Na przykład warzywa bogate w skrobię, takie jak groszek i kukurydza, soki owocowe i ziemniaki, nie przyczyniały się do zmniejszenia ryzyka śmierci ze wszystkich przyczyn lub określonych chorób przewlekłych.
  • Z drugiej strony, zielone warzywa liściaste, w tym szpinak, sałata i jarmuż oraz owoce i warzywa bogate w beta-karoten i witaminę C, takie jak owoce cytrusowe, jagody i marchewki, przyniosły te korzyści.

W ten sposób badaczom udało się ustalić, co można rozumieć przez „optymalny poziom spożycia owoców i warzyw”.

Zwięzłe przesłanie dotyczące zdrowia publicznego, że powinniśmy jeść owoce i warzywa „5 razy dziennie”, oznacza, że ​​najlepiej byłoby, gdyby ludzie spożywali pięć porcji owoców i warzyw każdego dnia, przy czym porcje te powinny uwzględniać 2 x owoce i 3 x warzywa z uwzględnieniem produktów, które dają największe korzyści zdrowotne.

⇒ Czytaj także: PIRAMIDA DŁUGOWIECZNOŚCI – ZBIÓR ZASAD STARZENIA SIĘ W DOBRYM ZDROWIU

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.