KLESZCZE, KTÓRE ROZNOSZĄ… WEGETARIANIZM – Odkrywamy Zakryte
KLESZCZE, KTÓRE ROZNOSZĄ… WEGETARIANIZM

Istnieje na naszej planecie taki gatunek kleszczy, który sprawia, że ludziom odechciewa się mięsożernej diety. Brzmi nieprawdopodobnie? Jednak to prawda. Sprawdź, jaki gatunek pajęczaka sprawi, że wbrew swojej woli zostaniesz wegetarianinem.

Kleszcz Lone Star

W Polsce boimy się kleszczy głównie ze względu na boreliozę.

Niewiele mówi się o kleszczach gatunku Amblyomma americanum, znanych też pod nazwą Lone Star.

Samice pajęczaków tej odmiany mają na grzbiecie charakterystyczną białą plamkę.

kleszcze-lone-star.jpg
foto.123rf.com

Rozprzestrzeniły się głównie w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek coraz wyższe temperatury na innych kontynentach, pozwalają im rozwijać nowe siedliska także w Europie (m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji i Hiszpanii).

Konsekwencje ugryzienia Lone Star mogą być wyjątkowo nieprzyjemne…

Wegetarianizm mimo woli

W ślinie lub wymiocinach tego gatunku kleszczy znajduje się cząsteczka cukru o pięknej nazwie galaktoza-alfa-1,3-galaktoza, popularnie określana jako alfa-gal, która występuje również w czerwonym mięsie (baraninie, wieprzowinie, wołowinie) oraz  niektórych produktach mlecznych.

Jeśli wraz z ugryzieniem Lone Star substancja ta dostanie się do krwi człowieka, układ odpornościowy zacznie wytwarzać przeciwciała, które będą uaktywniane po spożyciu mięsa.

Dla ugryzionego człowieka konsekwencje są początkowo bardzo nieprzyjemne.

kleszcze-wegetarianizm.jpg
foto.123rf.com

Reakcja alergiczna pojawia się zazwyczaj dopiero kilka godzin po zjedzeniu mięsa i w zależności od stopnia uczulenia, daje różne objawy.

Może wystąpić wysypka, duszność, wymioty, biegunka, a nawet i zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Dopóki nie zostanie zidentyfikowana przyczyna takiego stanu, osoby dotknięte chorobą, często przechodzą takie męczeństwo kilka razy.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak długo utrzymuje się ta alergia i czy pozostaje na całe życie, ponieważ pacjenci nią dotknięci, wolą uniknąć powtórki koszmaru i stronią od czerwonego mięsa.

Niektórzy zarażeni wykazują mniejszą wrażliwość niż inni i bez przeszkód mogą spożywać drób oraz ryby.

Są jednak i tacy, dla których ugryzienie Lone Star oznacza kategoryczny zakaz jedzenia jakiegokolwiek mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.