DLACZEGO JEDZENIE CZERWONEGO MIĘSA POWODUJE RAKA?

Dlaczego jedzenie czerwonego mięsa powoduje raka? Do niedawna przyczyna tej zależności nie była znana. Jednak naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje. Tym samym wyjaśniono też, dlaczego wegetarianie rzadziej chorują na niektóre rodzaje raka przewodu pokarmowego w stosunku do ludzi, którzy jedzą mięso.

Błędne przekonanie

Wiele osób dorastało w przekonaniu, że jedzenie wieprzowiny, wołowiny i produktów mlecznych jest dobre, a nawet i bardzo dobre dla zdrowia.

W ostatnich latach nastąpił przełom i zaczęto promować ograniczanie spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego – zwłaszcza czerwonego mięsa.

Według wielu badań konsumpcja czerwonego mięsa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, miażdżycę, choroby serca, udar, chorobę Alzheimera, a nawet cukrzycę typu II.

Jednak do tej pory naukowcy dokładnie nie rozumieli, dlaczego tak się dzieje…

Czerwone mięso i rak

Naukowcy z University of California w San Diego uważają, że ma to związek głównie z cukrem.

Podczas gdy ludzie, jako istoty wszystkożerne, mogą tolerować jedzenie mięsa (i robili to od wielu lat, ale nie w ilości obserwowanej dzisiaj), istnieje unikalny związek o nazwie Neu5Gc (cukier, a konkretnie kwas sjalowy), występujący u większości ssaków, ale nie u ludzi.

Człowiek w wyniku mutacji genetycznej utracił zdolność jego syntezy.

Cukier ten można znaleźć w czerwonych mięsach (np. wieprzowinie i wołowinie) oraz w mleku krowim i niektórych serach.

Z racji tego, że organizm ludzki nie jest w stanie naturalnie go tworzyć, gdy Neu5Gc jest wchłaniany do tkanek podczas jedzenia czerwonego mięsa, jest on traktowany jako obcy związek.

Układ odpornościowy walczy z „obcym” i w odpowiedzi na tę walkę pojawia się stan zapalny w komórkach nabłonka przewodu pokarmowego, co z kolei sprzyja powstawaniu nowotworów.

Tezę tę potwierdzono w badaniach eksperymentalnych z udziałem myszy.

Zdrowsi wegetarianie

Czy w związku z tym osoby, które sięgają po czerwone mięso sporadycznie lub w ogóle nie jedzą mięsa, są zdrowsze?

W jednym z badań statystycznych ustalono, że u wegetarian szanse zachorowania na raka jelita grubego są mniejsze o 20% w porównaniu z osobami spożywającymi mięso.

W innym badaniu przeprowadzonym na grupie 50 tysięcy kobiet potwierdzono, że dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko zachorowania również na raka piersi.

Z kolei pescowegetarianie, którzy jedzą również ryby, mają o połowę mniejsze szanse zachorowania na raka jelita niż osoby jedzące mięso.

Tak więc zdecydowanie ci, którzy regularnie spożywają czerwone mięso, wprost narażają się na choroby nowotworowe.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.