KONOPIE ŁAGODZĄ LĘK – PACJENCI ODSTAWIAJĄ PSYCHOTROPY!

Konopie indyjskie w ciągu ostatnich kilku lat stały się popularną alternatywą farmaceutyków, zwłaszcza dla osób porzucających na ich rzecz opioidy i leki przeciwbólowe. Obecnie badania wskazują na to, że ludzie rezygnują także ze szczególnie uzależniających psychotropów, ponieważ konopie dobrze radzą sobie z łagodzeniem objawów uogólnionego zaburzenia lękowego lub paniki.

Epidemia benzodiazepin

Wraz z epidemią opioidową trwa epidemia benzodiazepin.

Środki uspokajające z rodziny benzodiazepin (np. Lorazepam, Xanax, Klonazepam, Diazepam, Valium) są przepisywane przez lekarzy głównie w celu złagodzenia objawów uogólnionego zaburzenia lękowego lub paniki.

Łatwo je przedawkować i szybko uzależniają, ale wiele osób o tym nie wie, a większość lekarzy przepisuje je bez edukowania swoich pacjentów na temat ryzyka uzależnienia.

Na szczęście coraz więcej osób wie też, że konopie indyjskie są wyjątkowo silnym środkiem leczniczym, a przy tym nie wywołują szkodliwych skutków ubocznych.

Konopie zamiast psychotropów

Kanadyjscy naukowcy oceniali związek pomiędzy konopiami indyjskimi i benzodiazepinami w grupie 146 pacjentów zapisanych do krajowego programu dostępu do marihuany medycznej.

Okazało się, że 30% uczestników przerwało stosowanie leków przeciwlękowych w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia leczenia konopiami indyjskimi, a 45% zrobiło to po sześciu miesiącach.

konopie-lęk.jpg
foto.123rf.com

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Michigan przeprowadzili ankietę wśród ponad 1300 pacjentów przyjmujących opioidy i benzodiazepiny.

Po tym, jak zaczęli używać konopi indyjskich, 53% respondentów odstawiło opioidy, a 22% benzodiazepiny.

Zagrożenie dla przemysłu farmaceutycznego

Pacjenci coraz częściej wybierają medyczną marihuanę jako bezpieczną, naturalną i skuteczną alternatywę dla powodujących mnóstwo skutków ubocznych leków.

Działania te nie są korzystne dla przemysłu farmaceutycznego, tym bardziej że na rynku pojawia się wiele firm, które opracowują patenty na produkty na bazie konopi indyjskich.

To zdecydowanie zagraża przyszłości koncernów farmaceutycznych.

Już dziś mówi się o tym, że pacjenci, którzy w 2018 r. wybrali medyczną marihuanę zamiast leków stosowanych do uśmierzania przewlekłego bólu, pozbawili Big Pharmę zysku ok. 4 miliardów dolarów.

Czytaj także: KONOPIE INDYJSKIE NA PAMIĘĆ – CZY THC ODWRACA PROCESY STARZENIA SIĘ MÓZGU?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.