KONTROLOWANE DZIENNIKARSTWO – FUNDACJA GATESÓW NA STRAŻY „PRAWDY”

Kontrolowane dziennikarstwo to domena współczesnych mediów tzw. głównego nurtu. Trend związany z finansowaniem wiadomości przez miliarderów-filantropów od pewnego czasu mocno utrzymuje się na świecie. Jednak nigdzie nie ma większego darczyńcy od Fundacji Gatesów, która jest ostatnio głównym strażnikiem przychylnych systemowi wiadomości.

250 mln dolarów na dziennikarstwo

Miliarderzy-filantropii uwielbiają ingerować w udostępniane wiadomości i pomagać w finansowaniu projektów tzw. wspierania dziennikarzy.

Stojąc na straży dziennikarstwa, finansują nie tylko stypendystów, ale i niezliczone, pozytywne artykuły napisane z perspektywy, jakiej sami wymagają.

W ten oto sposób np. amerykański miliarder Charles Koch przekazał darowizny na cele charytatywne dla instytucji dziennikarskich, takich jak Poynter Institute, a także dla organizacji informacyjnych, takich jak Daily Caller News Foundation, które wspierają jego konserwatywną politykę.

Fundacja Rockefellera finansuje Vox’s Future Perfect, projekt raportowania informacji, który bada świat przez pryzmat skutecznego altruizmu.

kontrolowane-dziennikarstwo.jpg
foto.depositphotos.com

W miarę jak filantropi w coraz większym stopniu wypełniają luki finansowe w organizacjach informacyjnych i serwisach wiadomości, ich rola, która z pewnością wzrośnie w związku z kryzysem medialnym po „pandemii” koronawirusa, budzi pytania – jak to wpłynie na jakość dziennikarstwa.

Największe zastrzeżenia rodzą się pod adresem Fundacji Gatesów, ponieważ to ona do końca czerwca 2020 roku przekazała ponad 250 milionów dolarów dotacji na dziennikarstwo.

Wśród odbiorców znalazły się takie serwisy informacyjne jak BBC, NBC, Al Jazeera, ProPublica, National Journal, The Guardian, Univision, Medium, the Financial Times, The Atlantic, the Texas Tribune, Gannett, Washington Monthly, Le Monde.

Poza tym wspierane były firmy medialne oraz wiele innych grup tworzących treści informacyjne lub zajmujących się dziennikarstwem, a także agencje reklamowe.

Część funduszy została przekazana w formie dodatkowych grantów innym organizacjom dziennikarskim, które przekazywały pieniądze dalej, co utrudnia dostrzeżenie całego obrazu finansowania Gatesów.

Fundacja pomogła nawet w sfinansowaniu raportu American Press Institute z 2016 r., Który posłużył do opracowania wytycznych dotyczących sposobu, w jaki redakcje mogą zachować niezależność redakcyjną od sponsorów filantropijnych.

Warto zauważyć, że podstawowe dane z badania wykazały, że prawie jedna trzecia sponsorów przyznała, że ​​widziała przynajmniej część sfinansowanych przez siebie treści przed publikacją.

Hojność w dobie „pandemii”

Wydaje się, że hojność Gatesa pomogła stworzyć wygodne i przyjazne środowisko medialne dla systemu globalnych elit.

Podczas „pandemii” koronawirusa serwisy informacyjne patrzyły na Billa Gatesa jak na eksperta ds. zdrowia publicznego w zakresie Covid-19, mimo że Gates nie ma wykształcenia medycznego i nie jest w tym zakresie żadnym ekspertem.

Kiedy pojawiły się zarzuty pod tym adresem, PolitiFact i USA Today (otrzymały fundusze od Fundacji Gatesów) wykorzystały nawet swoje platformy weryfikacji faktów do obrony Gatesa przed „fałszywymi teoriami spiskowymi” i „dezinformacją”.

W ten sam sposób, w jaki media informacyjne dały Gatesowi rangę eksperta w „pandemii”, fundacja od dawna wykorzystuje swoje darowizny do kształtowania publicznego dyskursu na temat wszystkiego, od zdrowia na świecie przez edukację po rolnictwo.

dotacje-fundacja-gatesów.jpg
foto.depositphotos.com

Fundacja Gatesa w ciągu ostatnich dwóch dekad „charytatywnie” zaangażowała się w pomoc w zwalczaniu polio i inwestowanie nowych funduszy w walkę z malarią, ale nawet te wysiłki zwróciły uwagę ekspertów, którzy twierdzą, że Gates takim działaniem może w rzeczywistości wyrządzać nam krzywdę lub odwracać naszą uwagę od innych projektów ingerujących w zakresie zdrowia publicznego.

Praktycznie w każdym „dobrym” uczynku Gatesa widać ogromną moc jego fundacji.

Trudno jednak w mediach głównego nurtu szukać krytycznych głosów o Gatesach.

Wiadomości o ich fundacji są często filtrowane przez organizacje, które finansuje Gates i koło się zamyka.

Co więcej, pełen zakres darowizn Gatesów dla mediów pozostaje nieznany, ponieważ fundacja publicznie ujawnia informacje o pieniądzach przyznanych w ramach dotacji charytatywnych, a nie kontraktów, których częścią jest wytwarzanie sponsorowanych treści oraz działania wspierające, jak szkolenia dla dziennikarzy i zjazdy dla mediów.

⇒ Czytaj także: NIEZALEŻNE MEDIA LICZĄ NA TWOJE WSPARCIE! – POMOŻESZ CZY ODWRÓCISZ GŁOWĘ?

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.