CZY KRWAWIĄCE DZIĄSŁA ZWIASTUJĄ CHOROBĘ ALZHEIMERA?

Czy podczas szczotkowania zębów Twoje dziąsła krwawią? Za główną przyczynę tego stanu może odpowiadać bakteria zwana Porphyromonas gingivalis. Okazuje się, że jej obecność w organizmie może być również wysoce prawdopodobną przyczyną innej, znacznie poważniejszej choroby, a mianowicie choroby Alzheimera.

Niespotykana korelacja

W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono chorobie Alzheimera, o której wiadomo już, że nie jest tylko „zwykłą” chorobą degeneracyjną mózgu.

Nowe badanie, opublikowane w magazynie naukowym Science Advances przyniosło niespodziewane wyniki.

Jak się okazało, naukowcy już wcześniej przeprowadzając badania na mózgach osób dotkniętych chorobą Alzheimera, znaleźli w uszkodzonych przez chorobę obszarach szereg rozmaitych bakterii, w tym właśnie bakterie P. gingivalis – odpowiadające ze choroby dziąseł (ich krwawienie, opuchlizny, zaczerwienienie).

Jednakże nigdy dotąd nie łączono obecności owej bakterii występującej w uszkodzonych rejonach mózgu z bezpośrednią przyczyną choroby.

Przeciwnie, uważano właśnie, iż w wyniku uszkodzeń wywołanych przez chorobę Alzheimera dochodziło do kumulacji m.in. tej bakterii w tych, a nie innych rejonach mózgu.

bakterie-Alzheimer.jpg
foto.123rf.com

Do zbadania, mogłoby się wydawać tej nietypowej korelacji, doprowadziło dopiero zakwestionowanie jednej z hipotez o niekontrolowanej kumulacji białek zwanych amyloidami oraz białkami tau.

Do tej pory sądzono, że to gwałtowny przyrost owych białek jest główną przyczyną pojawienia się choroby Alzheimera, lecz wraz z kontynuowaniem badań okazało się, że niekiedy osoby z wysokim wskaźnikiem amyloidów nigdy nawet nie przejawiały objawów demencji.

Podobnie leczenie polegające na regulacji poziomu tych białek nie dawało wystarczająco zadowalających skutków.

Dlatego skupiono się na szukaniu nowych korelacji i tworzeniu kolejnych hipotez jak ta dotycząca związku pomiędzy występowaniem bakterii P. gingivalis u osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

„Dziąsłowe” bakterie a Alzheimer

Naukowcy z Uniwersytetu Louisville pod kierownictwem Jana Potempy, mikrobiologa związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim przeprowadzili szereg badań na myszach laboratoryjnych, których kod genetyczny był zmodyfikowany tak, by chorowały one na chorobę Alzheimera.

Po zainfekowaniu myszy bakterią odpowiedzialną za chorobę dziąseł zaobserwowano znaczne pogorszenie się towarzyszącym im objawów choroby Alzheimera.

W przypadku zdrowych osobników zauważono, że bakteria ta może prowadzić do Alzheimera, wywołując zapalnie pewnych obszarów mózgu, doprowadzić do uszkodzeń neuronowych oraz spowodować wzrost amyloidów.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez kalifornijską firmę farmaceutyczną Cortexyne bakteria P. gingivalis w celu pożywienia się ludzką tkanką produkuje toksyczny enzym zwany gingivains.

Obecność tego enzymu wykryto w 96% z 54 próbek mózgów osób chorych na chorobę Alzheimera.

choroba-Alzheimera.jpg
foto.123rf.com

Współczesna wiedza pozwala również ustalić, iż kumulacja poziomu amyloidów i białek tau może zajmować od 10 do nawet 20 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby.

Co tym bardziej zmusza do stwierdzenia, że bakteria P. gingivalis jest przyczyną, a nie skutkiem choroby.

Co więcej, zależność między kumulacją tych bakterii a chorobą Alzheimera może stanowić uniwersalną hipotezę dla jej patogenezy.

Choć owo odkrycie może wywołać u niektórych osób cierpiących na chorobę dziąseł przerażenie, nie należy jednak popadać w panikę.

Otóż mózgi niektórych osób niecierpiących na chorobę Alzheimera również posiadają te bakterie i kumulacje wspomnianych białek, jednak na niskim poziomie.

Ponadto choroby dziąseł są znacznie bardziej powszechnym zjawiskiem niż Alzheimer.

Niemniej jednak warto zadbać o zdrowie dziąseł, np. wykorzystując przeciwbakteryjną moc oleju kokosowego i rezygnując z toksycznych past do mycia zębów na rzecz tych naturalnych.

Czytaj także: TOKSYCZNE PASTY KONTRA NATURALNA PASTA DLA ZDROWYCH ZĘBÓW I DZIĄSEŁ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.