TOKSYCZNE PASTY KONTRA NATURALNA PASTA DLA ZDROWYCH ZĘBÓW I DZIĄSEŁ

Naturalna pasta. Mycie zębów stało się naszym codziennym rytuałem, ale ile osób zwraca uwagę na skład pasty do zębów? Poszukujemy najczęściej produktów wybielających, wzmacniających dziąsła i zawierających fluor, bo przecież od dawna uświadamiano nas, że wzmacnia on zęby. I właśnie dzięki takiemu „uświadamianiu” trujemy swój organizm. Dlaczego warto zwracać uwagę na skład pasty do zębów i jak przygotować naturalną pastę w warunkach domowych? O tym w dzisiejszym artykule.

Toksyczna trójca

Popularne, dostępne w sklepach pasty do zębów zawierają wiele szkodliwych toksyn.

Najczęstsze z nich to fluorek sodu, triklosan i laurylosiarczan sodu.

Triklosan, który znajduje się na ministerialnej liście substancji niebezpiecznych, nie może być dodawany do produktów w stężeniu większym niż 0,3% w gotowym produkcie.

Nie zmienia to faktu, że systematyczny i długotrwały kontakt z triklosanem zaburza gospodarkę hormonalną całego organizmu, rozregulowując działanie m.in. tarczycy i jajników.

Laurylosiarczan sodu, czyli popularne SLS to składnik potencjalnie rakotwórczym, który dodatkowo może podrażniać dziąsła i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej.

pasty-do-zębów.jpg
Pasty do zębów foto.123rf.com

Z kolei popularny fluorek sodu według regulacji prawnych jest dopuszczalny do stosowania w pastach do zębów, ale tylko w ograniczonym stężeniu.

Biorąc pod uwagę fakt, że na fluor jesteśmy narażeni nie tylko przy myciu zębów, ale także np. podczas picia wody z kranu, o przekroczenie „bezpiecznej” dawki nietrudno.

Fluorek sodu niszczy nasze kości i szyszynkę, a nawet na spowalnia pracę mózgu.

Gdy w organizmie gromadzi się zbyt dużo fluorku, dochodzi do fluorozy, której łagodniejsza postać objawia się białymi plamami na zębach, a poważniejsza ciemnieniem i odpadaniem szkliwa oraz szybkim psuciem się zębów.

Natura i zdrowe zęby

Patrząc na to, jak bardzo szkodliwe dla naszego organizmu są składniki popularnych past do zębów, bardziej przekonujące jest zrobienie własnej, naturalnej pasty do zębów w domu.

W jej składzie znajdują się tylko naturalne składniki, które wspierają zdrowie całej jamy ustnej.

naturalna-pasta-do-zębów.jpg
Naturalna pasta do zębów foto.depositphotos.com

Są to:

  • Olej kokosowy tłoczony na zimno – pomaga w zmniejszeniu płytki nazębnej i zapobiega problemom, takim jak bóle zębów, nieświeży oddech i choroby dziąseł.
  • Soda oczyszczona – wybiela zęby, usuwa kamień oraz neutralizuje kwasy w jamie ustnej, zmniejszając tym samym ryzyko nieświeżego oddechu.
  • Kurkuma – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wybiela zęby, likwiduje kamień i zapobiega zapaleniom dziąseł.
  • Olejek miętowy – nadaje paście przyjemny smak i zapach, a poza tym zapobiega tworzeniu się biofilmu bakteryjnego i pozostawia świeży oddech.

Naturalna pasta do zębów – przepis

Naturalna pasta do zębów jest bardzo łatwa do wykonania, jej składniki są ogólnodostępne, wystarcza na długo, a jej produkcja kosztuje znacznie mniej niż kupno markowej pasty w sklepie.

Składniki:

Olej kokosowy włóż do szklanej miseczki, dodaj sodę, olejek miętowy i kurkumę (bez obaw – kurkuma nie farbuje szkliwa).

Wymieszaj wszystkie składniki niemetalową łyżką lub szpatułką, aż do uzyskania konsystencji gładkiej pasty.

I to wszystko! – naturalna pasta do zębów jest gotowa do użycia.

mycie-zębów.jpg
Mycie zębów foto.123rf.com

Przechowuj ją zamkniętą w hermetycznym pojemniku w lodówce nawet przez kilka miesięcy (gdy pasta zacznie wysychać, dodaj trochę więcej oleju kokosowego i dobrze wymieszaj przed użyciem).

Naturalną pastę wykorzystuj do mycia zębów rano i wieczorem (może być używana również przez dzieci), nakładając jej niewielką ilość na szczoteczkę za pomocą małej, niemetalowej łyżeczki.

Domowa pasta nie będzie się pienić, ponieważ nie zawiera żadnego mydlącego składnika.

Po umyciu zębów pamiętaj o dokładnym wypłukaniu ust letnią wodą.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.