10 NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJI RUJNUJĄCYCH GOSPODARKĘ HORMONALNĄ

Może nam się to wydawać dziwne, ale codziennie jesteśmy narażeni na substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Kiedy skumulują się one w organizmie człowieka, dochodzi do wielu problemów zdrowotnych. Pojawiają się m.in. problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, z płodnością, problemy z pamięcią oraz choroby serca i skóry. Jakie substancje zaburzają prawidłową pracę układu hormonalnego i wpływają na nieprawidłowy poziom hormonów? Zobaczcie sami.

Pestycydy fosforoorganiczne

Powstają na bazie organicznych związków fosforu i działają w ten sam sposób jak broń chemiczna na nich oparta – blokują działanie enzymu acetylocholinoesterazy, która jest niezbędna do działania układu nerwowego owadów, ludzi oraz innych zwierząt.

W rolnictwie używane są do zwalczania szkodników na warzywach i owocach, i to właśnie zazwyczaj podczas ich konsumpcji trafiają do naszego organizmu.

Długotrwałe lub powtarzające się narażenie na te pestycydy jest groźne dla zdrowia.

Wykazano, że pestycydy fosforoorganiczne powodują niepłodność u mężczyzn, hamują rozwój mózgu u dzieci i wpływają na czynność tarczycy.

Etynyloestradiol

Etynyloestradiol jest syntetyczną postacią estrogenów (hormonów płciowych), pochodną naturalnego estradiolu, która nie ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym po podaniu doustnym.

Obecnie ten syntetyczny hormon można znaleźć w większości współczesnych dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych.

Badania wykazały, że sprzyja on namnażaniu sią komórek nowotworowych i podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi.

Polibromowane difenyloetery (PBDE)

Polibromowane difenyloetery (PBDE) stosowane są jako uniepalniacze w tworzywach sztucznych, farbach, lakierach oraz materiałach tekstylnych.

Zaburzają funkcję tarczycy poprzez blokowanie wychwytu jodu, ostatecznie zajmując jego miejsce oraz naśladując i zakłócając równowagę hormonów tarczycy.

PBDE zostały powiązane również z niższym ilorazem inteligencji i udowodniono, że wpływają negatywnie na rozwój nerwowy i fizyczny młodzieży oraz niemowląt.

Ftalany

Ftalany dodaje się do tworzyw sztucznych w celu zwiększenia ich trwałości i elastyczności.

Ich negatywne skutki zdrowotne były stale zgłaszane w różnych badaniach na całym świecie.

Badania potwierdziły, że ftalany hamują rozwój plemników oraz są powiązane z otyłością, cukrzycą i chorobami tarczycy.

BPA (Bisfenol A)

BPA rządzi naszym życiem.

Puszki z jedzeniem, plastikowe butelki, etui telefonów komórkowych, plastikowe kubeczki, miseczki, pojemniki, paragony itp. mogą zawierać niebezpieczny bisfenol.

Badania wykazały, że u ludzi, którzy mają na co dzień kontakt z paragonami, substancja ta obecna jest w moczu w ciągu kilku godzin.

BPA jest związany z otyłością, rakiem piersi, wczesnym dojrzewaniem, chorobami układu krążenia i problemami reprodukcyjnymi.

Dlatego jak najszybciej pozbądź się BPA ze swojego organizmu (więcej tutaj).

Nadchlorany

Nadchloran obecny jest naturalnie w środowisku w złożach azotanu i potasu.

Występuje on również jako zanieczyszczenie środowiskowe w następstwie stosowania nawozów azotowych oraz produkcji, stosowania i usuwania nadchloranu amonowego wykorzystywanego w paliwie rakietowym, materiałach wybuchowych, fajerwerkach, flarach i układach uruchamiających poduszki powietrzne w samochodach, a także w innych procesach przemysłowych.

Nadchloran może również powstawać podczas rozkładu podchlorynu sodu stosowanego do odkażania wody i może zanieczyszczać wodę pitną.

Podobnie jak w przypadku PBDE, nadchloran zastępuje jod w tarczycy i prowadzi do zmniejszenia jej aktywności.

Objawy obecności nadchloranów w organizmie obejmują nadmierny przyrost masy ciała, brak energii i depresję.

Arsen

Ten pierwiastek naturalnie występuje głęboko w skorupie ziemskiej, ale poprzez ingerencję przemysłową może zostać uwolniony i znaleźć się nawet w wodzie pitnej.

Spore stężenie tego pierwiastka znajduje się również w ryżu i rybach.

Długotrwałe narażenie na arsen może prowadzić do insulinooporności, upośledzenia prawidłowej pracy układu immunologicznego, spowolnionego rozwoju poznawczego, uszkodzenia układu krążenia oraz zwiększenia lub utraty wagi.

Perfluorowane związki organiczne (PFC)

PFC, czyli perfluorowane związki organiczne są to substancje chemiczne o właściwościach hydrofobowych i oleofobowych, dzięki którym wykonane z nich przedmioty są odporne na działanie wody i tłuszczu i nie ulegają rozkładowi pod ich wpływem.

PFC są powszechnie stosowane w produkcji opakowań do żywności odpornych na tłuszcz, np. pudełek na hamburgery, opakowań na frytki, plamoodpornych tkaninach, wodoodpornych impregnatach, niciach dentystycznych oraz do wytwarzania nieprzywierających powłok garnków i patelni.

PFC zaburzają gospodarkę hormonalną i mogą powodować niepłodność, osłabiać plemniki, oraz wywoływać choroby serca i tarczycy.

Wiąże się je także z wysokim poziomem cholesterolu i niską masą urodzeniową u niemowląt.

Rtęć

Rtęć jest toksyczna i niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży i ich dzieci.

Kiedy dostanie się do ciała, jest magazynowany w nerkach, krwi, śledzionie, mózgu, wątrobie, kościach i tkankach tłuszczowych.

Niekorzystnie wpływa na produkcję hormonów niezbędnych do menstruacji i owulacji.

Rtęć atakuje również trzustkę, wpływając na produkcję insuliny.

Najpopularniejsze obecnie źródła rtęci to szczepionki, owoce morza oraz dentystyczne wypełnienia w postaci plomb amalgamatowych.

Dioksyny

Dioksyny to organiczne związki chemiczne, które w niezamierzony sposób powstają w śladowych ilościach podczas różnych reakcji chemicznych prowadzonych w przemyśle, np. w produkcji środków ochrony roślin, celulozy i papieru oraz samorzutnie, np. w trakcie spalania węgla, odpadów (komunalnych, szpitalnych i przemysłowych), w transporcie drogowym, a także podczas pożarów lasów, wysypisk śmieci i kubłów na śmieci.

Dioksyny podnoszą ryzyko chorób serca i cukrzycy oraz są związane ze zmniejszoną płodnością, słabą aktywnością plemników i ich niską liczbą.

Odpowiedzialne są również za samoistne poronienia i różnorodne zakłócenia w rozwoju zarodka.

Chociaż całkowite wyeliminowanie narażenia na substancje zaburzające gospodarkę hormonalną jest trudne, to mimo to świadomie można je ograniczyć.

Zwracajmy uwagę na jakość i źródło pochodzenia kupowanej żywności.

Uzupełniajmy dietę o jod, który chroni naszą tarczycę.

Unikajmy plastikowych i nieprzywierających naczyń, garnków, pojemników itp.

I przede wszystkim regularnie oczyszczajmy nasz organizm ze skumulowanych toksyn.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.