GIGANTYCZNA KULA-GENERATOR ENERGII SŁONECZNEJ

Gigantyczna kula-generator energii słonecznej to wynalazek architekta André Broessela, który umożliwia wytworzenia znacznie większej ilości energii, niż pozwala na to tradycyjna fotowoltaika. Co ciekawe, urządzenie działa wydajnie także w pochmurny dzień i zwiększa wydajność paneli słonecznych. Sprawdźmy, o co w tym wszystkim chodzi…

Demokratyczny produkt

W 2011 roku niemiecki architekt André Broessel rozpoczął prace nad doskonałym sferycznym szkłem, którego zadaniem było uczynić energię słoneczną bardziej wydajną i tańszą, by stała się ona technologią dostępną dla każdego, w każdym miejscu na świecie.

Tak oto stworzył gigantyczną kulę, która jest wypełniona wodą i potrafi skupić światło słoneczne i światło Księżyca do 10 000 razy oraz wytwarzać energię elektryczną nawet w pochmurny dzień i w nocy.

kula-generator-energii.jpg
Kula generator energii (źródło: internet)

Gdy tylko do kuli dotrze porcja światła, zostaje ona skoncentrowana w jednej potężnej wiązce skierowanej na małą powierzchnię paneli słonecznych.

Wsparcie paneli fotowoltaicznych

Na bardzo podstawowym poziomie działania, gigantyczna kula jest sferyczną soczewką – idealną kulą, która załamuje światło w potężnej skoncentrowanej wiązce – mechanizmie znanym od wieków.

Ale Słońce i Księżyc nieustannie się poruszają.

Dlatego, aby zwiększyć efektywność wyłapywania światła słonecznego lub księżycowego – w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli, które zwykle pozostają w jednej pozycji – Broessel zaprojektował system śledzenia pogody na niebie, przesuwając je tam, gdzie można pozyskać najwięcej światła.

energia-słoneczna.jpg
Energia słoneczna foto.123rf.com

Rozwiązanie to sprawia, że taki system pozyskiwania energii jest nawet do 70% bardziej wydajny niż tradycyjne panele fotowoltaiczne.

Kula bez problemu mogłaby wygenerować do 1,2 miliona dolarów zysków rocznie, gdyby była umieszczona na najwyższym budynku na kuli ziemskiej.

Sam wynalazek poza swoją funkcjonalnością jest bardzo estetyczny, a jego twórca próbuje od lat przekonać świat, że wszechobecna i wydajna energia słoneczna nie jest czymś trudnym do zdobycia.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.