LAWENDA – JAK DOBRZE WYKORZYSTAĆ JEJ ZIOŁOWĄ MOC?

Lawenda zajmuje zaszczytne miejsce wśród tych darów natury, po które możemy sięgać w walce z licznymi dolegliwościami. W starożytności używana jako święte zioło dziś kojarzy się głównie z niezwykłym aromatem, który sprawił, że lawenda zajęła tak ważne miejsce w kosmetyce oraz w przemyśle perfumeryjnym. Warto jednak pamiętać, że ta roślina to nie tylko wspaniały zapach. Za co docenia ją współczesne ziołolecznictwo? Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat jej niezwykłych właściwości?

Lawenda – nie tylko wspaniały aromat

Lawenda to roślina kwitnąca, którą łatwo rozpoznać dzięki fioletowym kwiatom i słodkiemu kwiatowemu zapachowi.

Uważa się, że pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Indii, a jej historia sięga 2500 lat.

W starożytności lawenda była używana jako święte zioło.

Dodatkowo często stosowano ją do odświeżania, ponieważ nadawała lekki zapach różnorodnym przedmiotom osobistym, takim jak ubrania.

lawenda.jpg
Lawendowe pole foto.123rf.com

Współczesne ziołolecznictwo docenia ją ze względu na zawartość takich substancji jak garbniki, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

To dzięki nim z lawendy możemy korzystać w chwili, gdy nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Jakie dolegliwości można zwalczać z jej pomocą?

W walce ze stresem i zaburzeniami snu

Aromatoterapia wyjątkowo ceni lawendę, a zapach tej rośliny od lat z powodzeniem jest wykorzystywany w tych zabiegach, które mają odprężać i pomagać w walce ze stresem.

Związki aromatyczne, które znajdują się w olejku lawendowym, doskonale wpływają na układ nerwowy i pomagają likwidować napięcie nerwowe.

W chwili, gdy większość z nas żyje w ciągłym pędzie i stresie, możliwość cieszenia się kojącym zapachem lawendy bez wątpienia staje się cennym wsparciem.

lawenda.jpg
foto.123rf.com

Uspokajające i wyciszające właściwości lawendy sprawiają, że mogą z niej korzystać nie tylko zestresowani, ale i ci, którzy mają problemy z zasypianiem.

Wystarczy skorzystać z kąpieli z dodatkiem olejku lawendowego lub w swej sypialni umieścić woreczek z suszonymi kwiatami tej rośliny.

W walce z problemami trawiennymi

Lawenda, jako środek na uspokojenie, znana jest dość dobrze.

Mniejsza jest już nasza wiedza na temat tego, w jaki sposób ta roślina lecznicza wpływa na nasz układ pokarmowy.

A szkoda, bo lawenda może stać się cennym wsparciem dla każdego, komu życie uprzykrzają problemy trawienne.

W liściach oraz w kwiatach lawendy można znaleźć wiele cennych dla zdrowia substancji, które mają rewelacyjny wpływ na nasz układ pokarmowy.

Dzięki lawendzie można skutecznie pobudzić wydzielanie żółci oraz soków żołądkowych, przyspieszyć proces trawienia, a jednocześnie pozbyć się tak uciążliwych dolegliwości, jak kolki lub wzdęcia.

Po lawendę warto też sięgać wtedy, gdy głównym problemem stają się zaparcia oraz dolegliwości związane z niestrawnością.

W walce z infekcjami

Olejek z lawendy wykazuje silne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, dzięki czemu można go z powodzeniem wykorzystywać w walce z infekcjami gardła, oskrzeli oraz zatok.

Nalewka z lawendy jest z kolei jednym z najcenniejszych naturalnych leków, z jakich można korzystać w walce z przeziębieniem oraz grypą.

lawenda.jpg
foto.123rf.com

Naturalny lek przeciwbólowy

Zbyt częste sięganie po leki przeciwbólowe stało się jedną z plag współczesnego świata.

Na szczęście natura stworzyła wiele bezpiecznych leków, z których bez obaw możemy korzystać w chwili, gdy dopadnie nas silny ból.

Jednym z tych leków jest lawenda.

Napar z jej kwiatów pomaga rozluźnić mięśnie, dzięki czemu z tej rośliny leczniczej bardzo chętnie korzystają panie cierpiące z powodu bolesnych miesiączek.

Badania sugerują także, że aromaterapia lawendowa może być stosowana podczas porodu, aby zmniejszyć intensywność bólu.

Lawenda pomaga też w łagodzeniu bólów głowy (zobacz: lemoniada lawendowa na ból głowy), stawów oraz mięśni, także przy artretyzmie i reumatyzmie.

W trosce o zdrową i piękną skórę

Lawenda jest rośliną uniwersalną, zatem może być też wykorzystana do walki z problemami dermatologicznymi.

Kąpiel z dodatkiem lawendy może pomóc nam w walce z grzybicami skóry, z kolei sięganie po olejek z lawendy może pomóc tym, którzy od dłuższego czasu bezskutecznie próbują się rozprawić z trądzikiem, egzemą lub zapaleniem skóry.

lawenda.jpg
foto.123rf.com

Dzięki właściwościom lawendy walkę o piękną skórę można wygrać bez większych przeszkód.

Warto również podkreślić, że lawenda hamuje wypadanie włosów oraz zwiększa ich wzrost.

Lawenda zewnętrznie i wewnętrznie

Lawendę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Kilka kropli olejku można dodać do kąpieli, stosować w aromaterapii lub wcierać w skórę.

Trzeba jednak zauważyć, że stosowanie olejku lawendowego na skórze może wywoływać przedwczesną ginekomastię – stan, który powoduje powiększenie piersi u chłopców przed okresem dojrzewania.

Dlatego nie zaleca się wcierania w skórę olejku z lawendy u chłopców w okresie dojrzewania.

Nie potwierdzono również bezpieczeństwa przyjmowania lawendy podczas ciąży lub podczas karmienia piersią.

Wewnętrznie lawendę przyjmuje się w postaci naparu przygotowywanego z kwiatów lawendy lub miesza się 3-4 krople olejku z łyżką miodu i wypija na kaszel oraz przeziębienie.

Listki lawendy można dodawać jako przyprawę do pieczonych mięs (szczególnie baraniny) oraz ryb i duszonych warzyw.

Z kolei kwitnąca gałązka lawendy włożona do butelki z oliwą lub octem winnym pozwoli uzyskać aromatyczny dodatek do sałatek.

Kwiaty lawendy można również utrzeć w moździerzu z cukrem i w ten oto sposób uzyskać pachnącą słodycz do herbaty lub ciast.

Jak widać, lawenda to roślina uniwersalna, dzięki której możemy zadbać i o swe zdrowie, i o wygląd, a także i o podniebienie.

Czytaj także: LEMONIADA LAWENDOWA – LEKARSTWO NA NIEPOKÓJ I BÓL GŁOWY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.