STOP NLPZ! – CZYM ZASTĄPIĆ NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE?

NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne stanowią jedne z najczęściej stosowanych obecnie leków. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, są łatwo dostępne, w miarę tanie… A do tego niszczą wątrobę, podwajają ryzyko zawału serca, czy też udaru, mogą być przyczyną przedwczesnego porodu, czy wręcz wad płodu. To jednak NIE wszystko! Czym więc zastąpić te leki?

Stop NLPZ!

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) obecnie są, obok leków przeciwbakteryjnych, najczęściej stosowanymi lekami (najczęściej też reklamowanymi).

Mechanizm ich działania związany jest głównie z zahamowaniem syntezy prostaglandyn, które pośredniczą w rozwoju odczynu zapalnego.

Wszystkie NLPZ w zakresie porównywalnych dawek wykazują podobne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Czy jednak swobodnie łykając tak beztrosko reklamowane w mediach niesteroidowe leki przeciwzapalne, jesteśmy rzeczywiście świadomi ryzyka, jakie one ze sobą niosą?

Czy łykając kolejną tabletkę, myślimy o tym, jak bardzo nas ona zatruwa?

Nie jest tajemnicą, że NLPZ niszczą wątrobę, podwajają ryzyko zawału serca, czy też udaru, mogą być przyczyną przedwczesnego porodu, czy wręcz wad płodu.

Mało? To dodajmy jeszcze nadciśnienie tętnicze, anemię, uszkodzenie lub utratę słuchu, owrzodzenia i perforację przewodu pokarmowego, reumatoidalne zapalenie stawów – a to wciąż nie wszystko…

niesteroidowe-leki-przeciwzapalne.jpg
foto.123rf.com

Faktem jest, że wspomniane powyżej skutki uboczne występują u osób systematycznie nadużywających leków bazujących na takich środkach jak ibuprofen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen, naproksen, salicylan choliny, metamizol i wiele innych, jednakże należy mieć również na względzie indywidualne cechy każdej jednostki, takie jak jej ogólny stan fizyczny, wiek czy też przyjmowane przez daną osobę leki (nie zapominajmy o szkodliwych interakcjach z niektórymi lekami).

Dlatego bez względu na wszystkie czynniki każdy z nas powinien poważnie się zastanowić, zanim po raz kolejny sięgnie po popularny lek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Zielone światło dla naturalnych środków przeciwbólowych

Całe szczęście, obecnie, w czasach gdy apteczne półki uginają się od kolorowych opakowań wszelkiej maści leków przeciwbólowych, coraz częściej zwracamy się ku naturze.

I owa natura chętnie przychodzi nam z pomocą!

Ból jest przecież naturalnym sygnałem naszego organizmu mówiącym nam o tym, że dzieje się coś niedobrego, zatem niczym dziwnym nie powinno się wydawać, że na naturalne sygnały odpowiemy naturalnymi metodami leczenia.

Przyjrzyjmy się kilku naturalnym i łatwo dostępnym środkom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które możemy przyjmować zamiast takich leków jak np. Polopiryna, Ibuprom czy Naproxen.

⇔ Kurkuma – podstawowym składnikiem tej coraz bardziej popularnej przyprawy jest kurkumina, która wykazuje wysoce przeciwzapalne działanie.

To świetny środek przy leczeniu artretyzmu, zapaleniu trzustki, infekcjach grzybiczych.

Zapobiega również nadmiernej krzepliwości krwi.

⇔ Kapsaicyna – czyli środek, który znajduje się w papryce chili.

Rewelacyjnie sprawdza się jako dodatek do kremów i żeli mających za zadanie leczenie stanów zapalnych mięśni, stawów oraz przy leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego.

⇔ Imbir – nie ma większego znaczenia, czy przyjmujemy jego wysuszoną formę, czy też spożywamy świeży korzeń.

Ogólnie przyjęło się, że do stosowania zewnętrznego bardziej nadaje się świeży imbir.

Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

⇔ Aloes – jeśli chcemy do celów leczniczych używać wyhodowanej w domu rośliny, musimy pamiętać, że musi to być roślina przynajmniej trzyletnia, a jej liście należy obrywać, a nigdy nie obcinać nożem.

Aloes to swoiste panaceum na wiele dolegliwości.

Udowodniono jego działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, regenerujące błony śluzowe, pobudzające działanie mechanizmów obronnych organizmu, a nawet hamujące rozwój niektórych nowotworów!

⇔ Miód – jak się okazuje, leczy nie tylko kaszel i chrypkę.

Miód jest wspaniałym środkiem przeciwzapalnym, antyseptycznym, antybakteryjnym i przeciwbólowym.

Stosuje się go w leczeniu oparzeń, owrzodzeń, rozmaitych chorób skóry, chorobach układu oddechowego, alergiach czy też przy artretyzmie.

⇔ Goździki – dzięki zawartemu w nich eugenolowi wykazują działanie lekko znieczulające i bardzo dobrze sprawują się jako środek przeciwbólowy przy bólach zębów lub głowy.

Goździki wykazują również działanie przeciwzapalne i hamują rozwój infekcji drożdżowych.

Te sześć darów Matki Natury, systematycznie przyjmowanych, pozwoli nam bezpiecznie wyleczyć stan zapalny i pozbyć się konkretnego bólu bez skutków ubocznych.

Czytaj także: ZIOŁOWY BALSAM PRZECIWBÓLOWY DOMOWEJ ROBOTY

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.