MARIHUANA CZ. 2 – LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI

Marihuana – liczne badania potwierdziły jej lecznicze właściwości i udowodniły pozytywne oddziaływanie na wiele schorzeń i dolegliwości.

Zapraszamy do zapoznania się również z częścią pierwszą cyklu o Marihuanie.

Niekiedy jej lecznicze właściwości wydają się niezastąpione, jednak nadal pozostają w licznych miejscach na świecie silne ograniczenia natury prawnej w jej wykorzystaniu medycznym.

Konopie posiadają udowodnione oddziaływanie w terapiach onkologicznych.

Badania potwierdzają, że dzięki ich stosowaniu dochodzi do zmniejszenia ilości komórek nowotworowych oraz spada tempo wzrostu guza.

Owe badania prowadzono do tej pory w odniesieniu do konkretnych zmian nowotworowych takich jak:

  • rak piersi,
  • glejak mózgu,
  • rak skóry,
  • rak jelita grubego.

Przeprowadzone badania wskazują również na skuteczność oddziaływania Marihuany w przypadku bólów neuropatycznych – głównie tych powstających w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Pomagają również w łagodzeniu średniego oraz silnego bólu wywołanego przez choroby nowotworowe u osób, u których zawodzą najwyższe dawki opioidów.

Marihuana znajduje również zastosowanie jako środek o działaniu przeciwwymiotnym, w przebiegu niektórych chorób oraz związanego z nimi leczenia, np. w trakcie chemioterapii.

Wykorzystuje się ją w leczeniu anoreksji wynikłej z AIDS.

Przypuszcza się również, że może skutecznie wspierać leczenie innych schorzeń i dolegliwości takich jak:

  • zespół jelita drażliwego,
  • bóle w przebiegu urazów rdzenia kręgowego,
  • bóle splotu ramiennego,
  • neuropatia cukrzycowa.

Nieustannie trwają badania mające na celu udowodnić lecznicze właściwości Marihuany i doprowadzić do legalizacji używki, mniej szkodliwej od alkoholu, ale owianej złą sławą.

Marihuana, lecznicze właściwości znane są od wieków

Konopie znajdowały zastosowanie w lecznictwie już od bardzo dawna.

Pierwsze doniesienia o leczniczych właściwościach Marihuany pochodzą z 2727 r.p.n.e., kiedy to pochodzący z Chin lekarz Shen Nung udokumentował jej wykorzystanie i skuteczność w leczeniu licznych schorzeń u swoich pacjentów.

Ludność więc znała i czerpała możliwości, jakie daje ta substancja niemal od zawsze.

Marihuana zastosowania lecznicze
Prawo autorskie: 123RF Zdjęcie Seryjne

Mieszkańcy starożytnych Chin oraz Indii wykorzystywali kwiaty konopi w leczeniu rozmaitych zmian skórnych, nawet takich jak owrzodzenia czy poparzenia. Każda część rośliny miała inne zastosowanie.

Nasiona z kolei stosowano w celach przeczyszczających, przeciwzapalnych i odrobaczających.

Z konopi przygotowywano również wyciąg żywiczny, który był podstawą do wykonania napoju alkoholowego, a on natomiast miał działać uśmierzająco w przypadku migrenowych bólów głowy oraz stanowić naturalny środek ułatwiający zasypianie.

Wytwarzano także olej, który wykorzystywano jako odżywkę, która znacząco poprawiała wygląd włosów.

Leczenie w czasach współczesnych

Mimo iż Marihuana jest znana od tysiącleci, to również wiek XX przyniósł pewne rewolucyjne odkrycie dotyczące jej stosowania w lecznictwie.

Mianowicie stała się ona składnikiem licznych leków, które przepisywano na rozmaite dolegliwości.

Podawano kobietom w celu łagodzenia bólów menstruacyjnych, jak również osobom obojga płci, aby zmniejszyć dokuczliwość bólów reumatycznych.

Marihuana, lecznicze właściwości i jej zastosowanie w innych chorobach

Opinię społeczną co pewien czas elektryzuje wiadomość o możliwości skutecznego leczenia z zastosowaniem Marihuany innych schorzeń.

Do chwili obecnej pojawiły się między innymi informację, iż konopie mogą stanowić istotny czynnik w profilaktyce miażdżycy.

Potwierdzono również w niezależnych badaniach, że zawarte w Marihuanie THC może wykazywać silne właściwości terapeutyczne w leczeniu niektórych rodzajów epilepsji.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych uważają, iż przyjmowanie Marihuany leczniczej przez osoby chore na cukrzyce w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłania choroby w postaci retinopatii cukrzycowej.

Lecznicza Marihuana w Polsce

W niektórych stanach doszło do legalizacji marihuany w celach leczniczych i jej upraw na własny użytek, jednak w części pozostaje ona nadal całkowicie zakazana.

Od 1 listopada 2017 roku w Polsce obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które mają na celu ułatwienie dostępu do środków zawierających konopie indyjskie.

Zgodnie z tą nowelizacją, medyczna marihuana lub lek na jej bazie mają być wytwarzane w aptekach.

Wystarczy, że pacjent przyniesie receptę od lekarza dowolnej specjalizacji.

OLEJ KONOPNY CBD 5% -> kliknij

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.