KANNABINOIDY – NATURALNY ZABÓJCA KOMÓREK RAKOWYCH

Kannabinoidy. Wiele miesięcy w polskim sejmie toczyła się batalia dotycząca legalizacji medycznej marihuany. Szczególną uwagę w dyskusji zajmował olej konopny, którego wartość lecznicza podzieliła wiele środowisk, nim specyfik stał się legalny. Od czerwca 2017 roku możemy nabyć w Polsce preparaty na bazie leczniczej marihuany.

Kannabidiol to jeden z ponad osiemdziesięciu kannabinoidów, które znajdują się w konopiach.

Ta pochodna marihuany jest pozbawiona całkowicie substancji psychoaktywnej THC i od setek lat z powodzeniem stosowana jest w leczeniu lub łagodzeniu rozmaitych dolegliwości.

Jednak istnieje szereg badań, które dowodzą, że najlepsze wyniki w leczeniu poszczególnych jednostek chorobowych uzyskuje się dzięki preparatom, w których CBD i THC są połączone w odpowiednich proporcjach, na zasadzie synergii.

O co chodzi z THC i CBD?

Zarówno THC, jak i CBD to substancje pochodzenia naturalnego, które w kannabinoidach występują w najwyższym stężeniu.

Obie wykazują działanie lecznicze, a tylko jedna z nich, tetrahydrokannabinol, czyli THC – działanie psychoaktywne.

Z uwagi na fakt, że każda odmiana i szczep konopi ma inne nasycenie procentowe THC i CBD, zażywanie leczniczych konopi powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą.

Marihuana uprawiana dla celów rozrywkowych ma zwykle znacznie wyższe niż lecznicze, stężenie THC i wiele niższe CBD.

KANNABINOIDY.jpg
fot.123rf.com

Hodowcy wyselekcjonowali jednak mnogość odmian, których wartość lecznicza zależy od działania na konkretną jednostkę chorobową.

Najlepszy efekt leczniczy uzyskuje się zwykle, gdy CBD i THC korespondują ze sobą w określonych proporcjach.

Z uwagi na fakt, że organizmy niektórych pacjentów źle znoszą efekt psychoaktywny THC w wyższym stężeniu, dedykuje się im preparaty zawierające wyłącznie pochodną CBD, lub takie, w których ilość THC jest śladowa.

CBD jest jednak obligatoryjnym składnikiem wszystkich konopi, z czego wynika stosunkowo kontrowersyjny – w ujęciu rozgorzałej dyskusji społecznej – wniosek, że każda odmiana konopi ma w jakimś stopniu działanie lecznicze.

Do zdjęcia z konopi złej sławy potrzebna jest więc świadomość, że konopie i marihuana to odmienne szczepy roślin, o zupełnie innym działaniu.

W przypadku pierwszych, hodowanych przemysłowo, celem jest uzyskanie wysokiego stężenia CBD; drugie, mają zachować wysoki poziom THC.

Olej konopny – cudowne vademecum na wiele chorób?

Ostatnim „krzykiem mody” w Internecie okazuje się olej CBD, zwany potocznie olejem z konopi.

Uzyskiwany jest on poprzez ekstrakcję składników aktywnych z roślin.

Wyciągi z roślin dostępne są w różnych postaciach i w zależności od tego, jaką postać preferujemy, mogą być to: maści, pasty, czopki, tabletki itd.

Olej CBD jest naturalny, nie zawiera substancji konserwujących ani dodatków syntetycznych oraz chemicznych.

By zachowywał swoje lecznicze właściwości, należy przechowywać go w ciemnym naczyniu i umieścić w chłodnym i suchym miejscu.

KANNABINOIDY.jpg
fot.depositphotos.com

W 1998 roku periodyk naukowy European Journal Biochemy opublikował artykuł, w którym udowadnia, że THC wykazuje działanie niszczące całkowicie komórki glejaka C6, czyli raka mózgu postaci złośliwej.

Biolodzy z Uniwersytetu Complutense w Madrycie od lat prowadzą badania nad metabolizmem komórek.

Z uwagi na fakt, że komórki mózgu rosną najszybciej, były najbardziej przydatne w badaniach.

Ich wyniki, natomiast, jednoznacznie wskazywały, że komórki rakowe mózgu umierały za każdym razem, gdy były poddawane działaniu THC.

Przy okazji badań nad THC hiszpańscy badacze odkryli, że inne pochodne kannabinoidów wykazują rozległe działanie w łagodzeniu objawów nowotworów, a niektóre z nich mają działanie przeciwnowotworowe.

W piśmie Medicinal Chemistry pojawił się artykuł, który potwierdził, że zdaniem badaczy kannabinoidy wprowadzają w medycynie całkowicie nową jakość: nie tylko wykazują działanie przeciwnowotworowe, znacznie spowalniając rozwój nowotworu i rozprzestrzenianie się komórek rakowych, ale także hamują tzw. angiogenezę, czyli rozwój siatki naczyń krwionośnych, niezbędnej do żywienia nowotworu.

Zniszczyć nowotworom „kanały transportowe”

Te i wiele innych artykułów spopularyzowały konieczność badań nad dobroczynnym działaniem pochodnych konopi, w tym CBD.

W roku 2007 Dr Sean McAllister wydał publikację drobiazgowo opisującą proces, w którym kannabidiol (CBD) zabija komórki raka piersi i anihiluje złośliwe odmiany raka przez wyłączenie ekspresji genu ID-1.

Białko to odgrywało istotną rolę jako przekaźnik komórek nowotworu. Ów gen jest aktywny, kiedy ludzki zarodek się rozwija, a następnie przechodzi w stan uśpienia.

KANNABINOIDY.jpg
fot.depositphotos.com

W przypadku zachorowania na nowotwór piersi oraz inne rodzaje raka, ID-1 ponownie uaktywnia się, powodując rozprzestrzenianie się i namnażanie komórek rakowych.

Krótko mówiąc, gen ID-1 jest pośrednio odpowiedzialny m.in. za powstawanie przerzutów.

Udowodniono również, że aż kilkadziesiąt nowotworów złośliwych wykazuje działanie ID-1.Tymczasem CBD ma właściwości, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się raka.

Jest to wielkie odkrycie i może ono spowodować przełom w hamowaniu oraz nieinwazyjnym leczeniu nowotworów.

McAllister podkreśla, że kanabidiol, w przypadku osób chorych na raka piersi, stwarza alternatywę dla toksycznych chemioterapii, bez bolesnych, niszczących dla organizmu skutków ubocznych.

Co ciekawe, wieloletnie badania wykazały, że CBD wzmacnia działanie leków przeciwnowotworowych, dzięki czemu można stosować terapie chemiczne w dawkach nieporównywalnie niższych, by uzyskać efekt regresu choroby.

Jednoczesne stosowanie chemioterapii w niskich dawkach i CBD jest więc gwarantem apoptozy komórek nowotworowych.

Kannabinoidy na pomoc reumatykom

Podobny schemat działania zaobserwowali badacze Uniwersytetu Saint George w Londynie, z tym że proces dotyczył obumierania komórek raka krwi, na skutek działania THC i CBD.

CBD okazał się również najskuteczniejszym induktorem apoptozy w przypadku raka prostaty oraz raka jelita grubego.

Badano także działanie kannabinoidów na choroby reumatyczne. Zarówno CBD, jak i THC mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Układ stawowo-kostny człowieka posiada niewiele receptorów większości związków chemicznych, dlatego tak trudno jest wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów lekami.

W stawach odkryto, natomiast, obszary wrażliwe na działanie CBD I THC.

thc-cbd.jpg
THC fot.depositphotos.com

Ponieważ kannabinoidy modulują odporność i mają bezpośrednie przełożenie na wzmocnienie układu autoimmunologicznego (ogromna część chorób układu kostnego ma przyczynę autoimmunologiczną), CBD inaczej od pozostałych leków immunosupresyjnych, jest w stanie znacznie zmniejszyć odpowiedź immunologiczną przeciwko własnemu organizmowi.

Jeden specyfik – mnóstwo zalet

W wielu krajach na świecie konopie podawane są pacjentom w celu łagodzenia przykrych konsekwencji choroby oraz radio- i chemioterapii.

Kannabinoidy wpływają na poprawienie się łaknienia, niweczą uczucie mdłości oraz zmniejszają częstość wymiotów.

Mają wpływ na regulację snu i poprawę jakości życia.

Szczególnie w schyłkowych stadiach choroby, pogodny nastrój pomaga oswoić się z poczuciem lęku zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom.

Ponadto przeciwbólowe działanie preparatów zawierających THC i CBD uśmierza pacjentom ból i ułatwia kontakt oraz pielęgnację.

Wobec skutków oddziaływania pochodnych konopi na trudne nowotwory, środowiska medyczne, podobnie jak w przypadku odbioru społecznego, są podzielone.

Z jednej strony odkrycie, że kannabinoidy mają działanie przeciwnowotworowe i mogą powodować regres raka, ma znaczenie niemal epokowe dla medycyny.

Z drugiej, wydaje się nieprawdopodobne, by kilka szczepów konopi miało działanie skuteczniejsze niż zaawansowane preparaty medyczne.

Należałoby więc zadać sobie pytanie, dlaczego niepsychoaktywny, zatem legalny kannabidiol, nie został wprowadzony do szerokiego obiegu i włączony w terapię antynowotworową?

Winę ponoszą koncerny farmaceutyczne, których straty byłyby prawdopodobnie wielomiliardowe.

W USA lobby farmaceutyczne działa bardzo prężnie, toteż badania kliniczne nad skutkiem działania CBD oraz THC są wciąż mocno niedofinansowane.

Wielu lekarzy podkreśla jednak, że pochodne konopi są przyszłością medycyny onkologicznej.

Pewny produkt KANNABINOIDY 5%

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.