MARIHUANA MEDYCZNA SKUTECZNIE ZWALCZA RAKA JELITA GRUBEGO

Marihuana medyczna zwróciła uwagę w ostatnich latach na jej zdolność do łagodzenia bólu oraz krótkotrwałego niepokoju i depresji. Jednak naukowcy z Penn State College of Medicine twierdzą, że zawiera ona całą gamę substancji skutecznie zwalczających raka jelita grubego.

Uderzyć w raka jelit

Według National Cancer Institute rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów.

Podczas gdy marihuana medyczna była w dużej mierze używana w ostatnich latach w opiece paliatywnej do łagodzenia mocnego bólu, naukowcy odkryli, że niektóre związki kannabinoidowe zatrzymują szybki podział komórek charakterystyczny dla raka jelita grubego i mogą potencjalnie hamować lub zapobiegać wzrost nowotworu.

Aby zbadać skuteczność kannabinoidów w zmniejszaniu żywotności komórek raka okrężnicy, badacze z Penn State College of Medicine zbadali, w jaki sposób aż 370 różnych syntetycznych związków kannabinoidowych wpływa na siedem rodzajów ludzkich komórek raka okrężnicy.

marihuana-medyczna.jpg
foto.shutterstock.com

10 związków mocy

Naukowcy inkubowali komórki rakowe w laboratorium przez osiem godzin, zanim potraktowali je związkami kannabinoidowymi przez następne 48 godzin.

Wszelkie związki, które wykazywały oznaki zmniejszenia żywotności jednego rodzaju komórek rakowych, zastosowano następnie do leczenia wszystkich siedmiu rodzajów komórek nowotworowych.

Po dalszych badaniach przesiewowych i analizach naukowcy zidentyfikowali związki, które hamowały wzrost prawie wszystkich siedmiu badanych typów raka jelita grubego.

Co ciekawe, podczas gdy związki najczęściej kojarzone z konopiami indyjskimi – THC i CBD – wykazywały niewielki lub żaden efekt, 10 innych związków skutecznie hamowało wzrost komórek rakowych.

Związki te co prawda zidentyfikowano, ale naukowcy nadal nie są pewni, jaki jest dokładny mechanizm ich działania w celu zmniejszenia żywotności komórek rakowych.

Przyszłe badania skoncentrują się na lepszym zrozumieniu interakcji związków kannabinoidowych z komórkami rakowymi jelit grubego i tego, czy naukowcy mogą sprawić, by związki te były jeszcze silniejsze i skuteczniejsze.

⇒ Czytaj także: MEDYCZNA MARIHUANA – W LUBELSKIM SZPITALU LECZY SIĘ NIĄ PACJENTÓW

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.