Mosad – izraelska agencja wywiadowcza, która w 2017 r. uruchomiła własny fundusz, by wspierać startupy, rozszerza gamę dziedzin, w które chce inwestować. Obecnie do ubiegania się o dofinansowanie wzywają twórców najnowocześniejszej technologii szpiegowskiej.

Libertad Ventures

Libertad to pierwszy fundusz inwestycyjny stworzony przez izraelską agencję wywiadu.

Nowy program otworzono w 2017 r., by wspierać rocznie 5 izraelskich startupów i ich projekty badawczo-rozwojowe aż do osiągnięcia całkowitej rocznej inwestycji w wysokości 2,5 miliona dolarów.

mosad-technologie.jpg
foto.123rf.com

Początkowo stawiano głównie na rozwój dwóch dziedzin:

  • elastyczną robotykę, w tym: biomimetykę (koncepcje i zasady zaczerpnięte z natury, które są wykorzystywane do tworzenia nowych materiałów, urządzeń i systemów), systemy miniaturyzowane oraz urządzenia zdolne pracować w każdym terenie;
  • energetykę – głównie na technologie samozasilania pomagające zwiększyć wydajność i zapewnić postęp techniki miniaturyzacyjnej.

Z czasem jednak Mosad postanowił rozszerzyć działalność inwestycji.

Technologie szpiegowskie poszukiwane

Libertad aktualnie jest otwarty na inwestowanie w technologie z szerszej gamy dziedzin niż dotychczas i wzywa do ubiegania się o dofinansowanie między innymi startupy z propozycjami dotyczącymi technologii szpiegowskich.

Chodzi między innymi o technologie z zakresu zdalnej analizy osobowości, dronów, przetwarzania języka naturalnego, skanowania i drukowania 3D, analizę i przetwarzanie głosu, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i prywatność online.

libertad-mosad.jpg
foto.123rf.com

Mosad zdecyduje się zainwestować w startupy, jeśli stwierdzi, że firmy są innowacyjne, zarówno pod względem technologicznym, jak i koncepcyjnym oraz jeśli uzna, że ​​mają potencjał, by dalej rozwijać się niezależnie na rynku komercyjnym.

Informacje o funduszu i jego obszarach zainteresowania opublikowano na nowej stronie internetowej agencji.

Dobra współpraca

Przedsiębiorcy, w których agencja zainwestowała w pierwszej rundzie inwestycji, są bardzo zadowoleni ze współpracy.

Startupy te również polecają fundusz innym i kierują swoich kolegów do Libertad.

Postanowiliśmy rozszerzyć zakres funduszu i otworzyć go na szeroką gamę technologii – twierdzi dyrektor generalny Libertad. W ciągu ostatnich dwóch lat otrzymaliśmy wiele aplikacji. Każda z firm została zbadana, koncentrując się na innowacyjnej technologii, jakości zespołu i wspólnym potencjale z inwestycji. Dokonaliśmy kilku strategicznych i wysokiej jakości inwestycji i już widzieliśmy korzyści, jakie przynoszą one Mosadowi. Wzywamy teraz inne firmy i przedsiębiorców, aby do nas przyszli. Z przyjemnością współpracujemy z odpowiednimi przedsiębiorcami.

Od momentu powstania w 2017 r. Libertad zainwestował w kilka izraelskich startupów działających w dziedzinach, które pomogą Mosadowi stawić czoła przyszłym wyzwaniom.

Fundusz powołuje specjalny zespół do pracy z każdą firmą i skupia się na dogłębnym rozwijaniu technologii pilotażowych.

To, jakich rozwiązań potrzebuje agencja i czego oczekuje od przyszłych twórców, przedstawiono w wideo, które nieco przypomina zwiastun filmu sensacyjnego:

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.