NEURASTENIA – ZWYKŁE ZMĘCZENIE CZY PODSTĘPNA NERWICA?

Neurastenia jest zaburzeniem, które należy do grupy zaburzeń lękowych i jest uznawana za jedną z najpowszechniejszych postaci nerwicy. Inne jej określenie, powszechnie stosowane, to zespół zmęczenia, a nazwa ta wzięła się stąd, że osoba chora praktycznie przez cały czas czuje się wyczerpana. Jest to spowodowane tym, że bez przerwy układ nerwowy jest pobudzany. Trzeba pamiętać o tym, że schorzenia tego nie można mylić z nerwicą wegetatywną.

Rodzaje neurastenii

Można wyróżnić neurastenię asteniczną, w której osoba chora jest wyczerpana już po bardzo krótkim wykonywaniu przeróżnych czynności.

Z kolei neurastenia hiposteniczna objawia się tym, że osoba chora czuje ciągły niepokój, zmęczenie oraz ma osłabioną sprawność.

Natomiast neurastenia hipersteniczna sprawia, że chory ma częste wybuchy złości, a do tego jest permanentnie rozdrażniony i jest nadwrażliwy na różne bodźce, np. dotyk.

Są różne podejścia odnośnie klasyfikowania neurastenii, ale ze względu na objawy można wyróżnić też inny podział na dwa rodzaje choroby.

zmęczenie.jpg
foto.123rf.com

Pierwszym z nich jest neurastenia, gdzie dominuje zwiększona męczliwość psychiczna i w związku z tym problemem staje się jakikolwiek wysiłek umysłowy.

Tutaj dochodzi do dużych zaburzeń koncentracji, rozproszenia, utrudnionego procesu myślowego czy wyciągania wniosków.

Zostaje zaburzona funkcja pamięci i do tego myśli często się wyłączają, np. podczas czytania.

Natomiast drugi rodzaj to neurastenia, gdzie dominuje zwiększona męczliwość fizyczna i do wyczerpania dochodzi nawet po najmniejszym wysiłku fizycznym i tutaj także pojawiają się objawy bólowe, np. bóle mięśni i brak jest możliwości regeneracji po wykonanej czynności.

Przyczyny neurastenii

Naukowcy przypuszczają, że neurastenia może być związana z nadmiernym wytwarzaniem katecholamin, a są to hormony stresu produkowane przez nadnercza.

Hormony te w znaczny sposób pobudzają układ nerwowy, przyspieszają pracę serca oraz tętno.

Z kolei przyczyną takiego stanu może być: nadmierna presja otoczenia, rywalizacja, ciągły stres, nadmierne ambicje i wymagania wobec siebie, brak odpoczynku, szybkie tempo życia, wyczerpanie zawodowe, ale też konflikty w domu i pracy oraz przechodzenie stresujących okresów w życiu, np. rozwód albo zmiana pracy.

Osobowość neurasteniczna

Taka osoba jest bardzo wrażliwa na różne bodźce, gdyż wszystko ją drażni i denerwuje, czyli nadmierny hałas, jaskrawe światło, głośne zachowania innych osób oraz tłok.

Poza tym reaguje wybuchami złości i gniewu oraz płaczu.

Do tego ma cechy osobowościowe, takie jak: niezdecydowanie, nieufność, nieśmiałość, pesymizm, ciągłe niezadowolenie, niezadowolenie ze wszystkiego oraz nadmierny krytycyzm.

Objawy neurastenii

Neurastenia jest zaburzeniem lękowym, którego cechą charakterystyczną jest nadmierne wyczerpanie układu nerwowego oraz zwiększona pobudliwość.

To z kolei bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale konieczna jest zmiana nawyków życiowych oraz podjęcie terapii.

neurastenia.jpg
foto.123rf.com

Do najczęstszych objawów neurastenii zalicza się: problemy ze skupieniem uwagi, z pamięcią, ale też nadwrażliwość na różne bodźce zewnętrzne, częste wybuchy gniewu, ciągłe zmęczenie, dużą drażliwość, ciągły niepokój, bóle w okolicy serca i kołatanie serca, zaburzenia jelitowe, bóle i zawroty głowy, spadek libido, zaburzenia seksualne, a także niezdolność do odczuwania przyjemności.

Leczenie neurastenii

Zanim lekarz postawi diagnozę, że jest to neurastenia, konieczne jest wykluczenie depresji oraz innych zaburzeń lękowych.

Jeśli jest to neurastenia, trzeba rozpocząć psychoterapię.

Zmiana życiowych nawyków przy neurastenii

Przy neurastenii bardzo ważne znaczenie ma zmiana niektórych codziennych nawyków, np. można więcej czasu poświęcić na odpoczynek, zrezygnować z nadmiaru obowiązków, poświecić więcej czasu na zajęcia, które sprawiają przyjemność, zmienić pracę na taką, która będzie mniej stresująca, unikać rywalizacji, spać odpowiednio długo, czyli 7 – 8 godzin na dobę, odżywiać się zdrowo i regularnie, ale też zrezygnować ze szkodliwych używek, które też pogarszają formę psychiczną, np. alkohol, narkotyki oraz papierosy.

Jak odróżnić neurastenię od zwykłego zmęczenia?

Jeśli chodzi o zwykłe zmęczenie lub stres, to po ustąpieniu czynnika, który je wywoływał, człowiek jest w stanie szybko się zregenerować.

Natomiast przy neurastenii niepokojące objawy utrzymują się przez długi czas bez wyraźnego powodu.

W związku z tym codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie nawet prostych czynności będzie bardzo utrudnione.

Stan takiego wyczerpania psychofizycznego pojawia się nawet po wykonaniu najlżejszych prac, a do tego dochodzą objawy ze strony różnych układów, np. zaburzenia pracy serca, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, osłabienie libido.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

Czytaj także: GABA – SUPLEMENT LUDZI AKTYWNYCH I ZNERWICOWANYCH

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.