OCZAR WIRGINIJSKI – „ZŁOTO INDIAN” NA HEMOROIDY, SINIAKI I PROBLEMY SKÓRNE

Oczar wirginijski był stosowany już w dawnych czasach. Na przykład plemiona Indiańskie wykorzystywały go do leczenia różnych dolegliwości. Dzisiaj jest trochę zapomniany, ale warto sobie o nim przypomnieć ze względu na jego cenne właściwości lecznicze. Między innymi pomaga zwalczać stany zapalne skóry, ale także przy hemoroidach i w schorzeniach układu oddechowego.

Złoto Indian

Oczar wirginijski to gatunek krzewu, który w naturalnych warunkach można znaleźć we wschodnich stanach USA oraz Kanadzie.

Z kolei do Polski trafił, jako krzew ozdobny i dlatego można go spotkać w parkach albo ogrodach.

Jego cechą charakterystyczną jest to, że kwitnie on dość późno, ponieważ żółte kwiaty w formie długich słupków rozkwitają dopiero późną jesienią albo zimą.

oczar-wirginijski.jpg
foto.shutterstock.com

Natomiast owoce są dopiero po roku od zakwitnięcia, a wtedy pojawiają się na nim zdrewniałe torebki, które, gdy dojrzewają, zaczynają pękać z charakterystycznym trzaskiem.

W literaturze można znaleźć inną jego nazwę, jaką jest orzech czarnoksięski, a to z powodu jego dziwnych owoców.

To właśnie z drewna oczaru robiono różdżki, które służyły szamanom do wykrywania żył wodnych.

oczar-wirginijski.jpg
foto.shutterstock.com

Składniki odżywcze oczaru wirginijskiego

Liście oczaru mają liczne właściwości lecznicze, ale trzeba je ususzyć albo rozdrobnić.

W liściach tych można znaleźć garbniki, flawonoidy, czyli antyoksydanty, kwas galusowy, saponiny oraz leukoantocyjany.

Właściwości lecznicze

Najczęściej oczar stosowany jest zewnętrznie w postaci maści, okładów oraz wywarów.

Może pomóc zwalczyć stany zapalne skóry, dlatego warto go stosować na oparzenia słoneczne albo w leczeniu różnych poważnych stanów chorobowych, np. egzemy lub łuszczycy.

łuszczyca.jpg
foto.shutterstock.com

Dzięki tej roślinie w tych chorobach można zmniejszyć swędzenie oraz ból, ale też łagodzi zaczerwieniania i przyspiesza gojenie, a do tego redukuje blizny.

Oczar wirginijski można również wykorzystywać w leczeniu różnych zewnętrznych stanów zapalnych, ale też owrzodzeń, ran po użądleniach, a także pomaga na torbiele, krwawiące dziąsła oraz infekcje w obrębie jamy ustnej.

Na problemy ze strony układu oddechowego mogą pomóc napary do picia, które zmniejszają kaszel, stany zapalne gardła i błon śluzowych, ale też łagodzą dolegliwości, które są związane z astmą.

Poza tym napary pomagają zredukować problemy gastryczne, a także ograniczają dyskomfort, który jest związany z miesiączką.

Oczar pomaga także skutecznie na hemoroidy, gdzie wykorzystuje się jego liście oraz korę, gdyż zawierają one substancje przeciwzapalne, takie jak: garbniki, saponiny, flawonoidy oraz antocyjanidyny.

Dzięki nim można złagodzić podrażnienia, ale też wyregulować krążenia podskórne, a także uszczelnić powstałe ranki.

hemoroidy.jpg
foto.shutterstock.com

W leczeniu hemoroidów pomóc mogą maści, żel lub okłady z oczarem wirginijskim, które nakłada się na chorobowo zmienione miejsca.

Możliwe jest również stosowanie tzw. płukanki odbytu naparem z oczaru albo tzw. nasiadówek, które także zapewniają prawidłowy poziom pH w okolicy odbytu.

Zastosowanie oczaru wirginijskiego w kosmetyce

Kosmetyki, które powstają na bazie oczaru, pomagają zredukować trądzik, ale też zapobiegają pojawianiu się kolejnych wyprysków.

Są w nim zawarte substancje, a mają one silne działanie przeciwzapalne, ściągające, a do tego ograniczają produkcję sebum.

Popularne są także toniki z oczarem, gdyż są bardzo delikatne dla skóry oraz praktycznie nie powodują podrażnień.

wypryski.jpg
foto.shutterstock.com

Oczar wirginijski usuwa nadmiar sebum, a także nawilża i oczyszcza skórę.

Dzięki wyciągowi z tej rośliny można zredukować opuchliznę pod oczami, a także rozjaśnić cienie, które pojawiają się po nieprzespanej nocy czy podczas pracy przy komputerze.

Dlatego pomóc mogą okłady z wacików nasączone ekstraktem z oczaru, takie pięciominutowe.

Oczar zawiera także taniny, które bardzo dobrze sprawdzają się przy pielęgnacji skóry naczynkowej, gdyż zwężają naczynia krwionośne oraz zmniejszają opuchliznę i stan zapalny.

Roślina ta może również pomóc przy redukcji siniaków na ciele.

Przeciwwskazania

Do tej pory nie zostały stwierdzone żadne przeciwwskazania do stosowania oczaru, ale warto w pierwszym okresie używania obserwować skórę, czy nie pojawia się reakcja alergiczna.

⇒ Czytaj także: PERUKOWIEC PODOLSKI – OZDOBNY KRZEW CZY HEROS W WALCE Z NOWOTWORAMI?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.