ODKRYJ SWOJĄ KREATYWNOŚĆ

Człowiek jest Istotą stwarzającą – potrafimy wziąć kartkę papieru i za pomocą naszej wyobraźni oraz stworzonego w niej modelu, przekształcić ją w latający samolot. Może nie jest to skomplikowana konstrukcja, a jednak – jest ulepszeniem. Oczywiście jeśli zależy nam na przecinaniu powietrza – w innym przypadku, kartka przyda się w obecnej formie do pisania na niej. 

Możemy też na tej samej kartce narysować projekt domu, a może bloku czy wieżowca. Co się tam znajdzie – zależy tylko od naszej wyobraźni.

W każdym jednak przypadku, potrzeba do tego naszej myśli.

Nawet jeśli gotujemy obiad – chcemy zrobić danie, którego wcześniej nie robiliśmy – zaczynamy zastanawiać się co by pasowało, jakie składniki ze sobą wymieszać, i powstaje mniej lub bardziej udana zupa.

To bardzo przyziemne zobrazowanie tego, jak każdego dnia możemy i powinniśmy wykorzystywać naszą wyobraźnię

Do tego dodajmy inne sytuacje – oto idziemy na rozmowę o pracę. Ktoś daje nam określone zadania, a my musimy znaleźć sposób na ich wykonanie. Musimy znaleźć rozwiązanie. 

I tak, nieustannie – Człowiek tworzy

W każdej sekundzie, każdym podjętym działaniem, wpływamy na otaczającą nas rzeczywistość, a początek tego właśnie w nas – w naszej wyobraźni i sile myśli.

Jak się to jednak ma do dzisiejszych systemów nauczania?

W jednej ze szkół, przeprowadzono kiedyś proste badania, aby sprawdzić na ile kreatywne są dzieci.

W przybliżeniu wyglądało to następująco:

Około 90% dzieci w grupie 5 latków wykazywało bardzo dużą aktywność w różnych dziedzinach i przejawiało szeroko pojętą kreatywność.

Później, gdy dalej monitorowano grupę badanych i to samo badanie przeprowadzono po 10 latach, okazało się, że proporcje się odwróciły.

Tym razem 90% nastolatków – w wieku 15 lat, nie wykazywało żadnych oznak kreatywności.

Minęło tylko (albo aż!) 10 lat w ogólnie przyjętym systemie nauczania, a kreatywność praktycznie przestała istnieć.

To oczywiście dopiero początek życia młodych ludzi. Niebawem skończą szkołę, i… jak już było powiedziane na początku tekstu – będą musieli wykazywać kreatywność na każdym kroku.

Tę samą, która praktycznie została zdławiona. Za chwilę zaczną więc szukać kogoś, kto jeszcze w sobie ma jakiekolwiek siły do działania, myślenia i tworzenia.

Wszystko jednak zależy od Człowieka

Zdając sobie sprawę z tego, że tak obecnie działa wiele metod nauczania, i bardziej kreatywności szkodzi niż ją wspiera, powinniśmy sami zadbać o to, by dzieci zaczęły wzrastać w innym środowisku – tak, by mogły rozwijać wszelkie swoje talenty.

Jednym z niesamowitych przykładów nowej myśli i podejścia do kwestii rozwoju dla przyszłych pokoleń, jest szkoła stworzona przez Michaiła Szczetienina.

Michaił Pietrowicz Schetinin
ODKRY Michaił Pietrowicz Schetinin

Ów Człowiek założył miejsce, w którym wykorzystując naturalne zdolności młodych ludzi – przyspieszył ich rozwój, w oparciu o uczucia, chęć wzajemnej pomocy oraz naturalną chęć do poznawania i nauki.

Dzieci uczące się w tej szkole, nie dość, że w dużej mierze same tworzyły przestrzenie i pomieszczenia w których później uczą się różnych przedmiotów, to również, poprzez współpracę i wzajemne poczucie odpowiedzialności za drugiego Człowieka – dbają o to, by wspólnie się rozwijać, i by nikt nie pozostawał w tyle.

Oczywiście wszyscy mają własne tempo rozwoju, natomiast poprzez zrozumienie ludzkiej natury, zostały tam wypracowane metody, które sprawiają, że kilkunastoletnie dzieci przyswajają z łatwością materiał szkół wyższych.

Wnikliwa analiza oraz uświadomienie praw naturalnych – emocji, uczuć oraz współpracy, przynieść potrafią więcej, niż sztucznie wprowadzony reżim nauczania.

Polecam serdecznie odkrywanie informacji o Szkole Michaiła Szczetienina.

Ten wielki Człowiek położył podwaliny pod nową jakość uczenia na świecie.

Wszystkiego Dobrego, 

Andrzej Tomicki

⇒ Czytaj także: inne teksty tego autora TUTAJ

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.