OGNIE ŚWIĘTEGO ELMA – AKUSTYCZNO-OPTYCZNE „CUDA”

Ognie świętego Elma. Różne zjawiska są zainteresowaniem wielu osób. Każdy z nas widział pioruny, które pojawiają się na niebie podczas burzy. Jednak jest jeszcze jedno bardzo ciekawe zjawisko, które określa się mianem ognie świętego Elma. Czasami temu zjawisku mogą towarzyszyć dźwięki, takie jak: ciche syczenie albo głośne świsty. Czym tak naprawdę są te ognie i kiedy dochodzi do ich powstawania?

Czym są ognie świętego Elma?

Ognie te znane są również jako ognie świętego Bartłomieja oraz ognie Kastora i Polluksa.

Ognie świętego Elma to zjawisko akustyczno–optyczne, a kiedy się pojawia, to widoczna jest jasna poświata, która jest połączona z błyskami.

Ognie te same w sobie nie są niebezpieczne, ale zapowiadają nadchodzącą burzę, a także możliwość uderzenia pioruna w miejscu, w którym właśnie pojawiły się te ognie.

Gdzie najlepiej obserwować ognie świętego Elma?

Oczywiście jest to morze, pojawiają się one podczas żeglugi, a więc tam, gdzie w promieniu wielu kilometrów znajduje się tylko jeden lub kilka punktów, na których właśnie mogą się skupić wyładowania.

W dawnych czasach żeglarze uważali je za bardzo dobry znak.

Kim był święty Elmo?

Święty Elmo urodził się około 240 roku, a zmarł 10 czerwca 303 roku w Formii.

Jednak nie ma takich dokładnych wiadomości na jego temat, gdyż są to przeważnie legendy, a niektórzy twierdzą, że są to historie kilku osób, które zostały zebrane pod jednym imieniem.

Za życia Elmo był biskupem swojego rodzinnego miasta, jakim była Antiochia.

Kiedy był prześladowany, ukrywał się w górach Libanu, ale odnaleziono go i zaczęto poddawać okrutnym torturom.

Legendy mówią, że z więzienia uwolnił go archanioł Michał.

Stał się znany dzięki temu, że był odważny albo dzięki zaufaniu wobec Boga.

Jest legenda, która mówi, że podczas wygłaszania kazania w biskupa Elmo uderzył piorun, ale ten nie przestraszył się, kontynuował kazanie i właśnie tym zyskał sobie szacunek zebranych przed nim słuchaczy.

Ludzie potrzebowali wtedy silnego przywódcy, a Elmo poprzez swoje zachowanie prawdopodobnie przekonał ich, że Bóg ma bardzo wielką moc, a ten był przecież jego przedstawicielem.

Biskup Elmo stał się patronem żeglarzy, a kiedy został ogłoszony świętym, poproszono go również o opiekę nad osobami, które były zagrożone zarazą oraz różnymi bólami okolic brzucha – jest to związane z tym, że Elmo był torturowany poprzez wyrywanie wnętrzności.

żegluga.jpg
foto.shutterstock.com

Kiedy na niebie pojawiały się ognie, to uznawano, że jest to znak, że ich patron słucha modlitw wiernych, którzy przebywają na morzu.

Jednak takie pierwsze pisane relacje na temat ogni nie pochodzą od żeglarzy, ale od Juliusza Cezara.

To właśnie w „Komentarzach z Wojny Galijskiej”, można znaleźć informację o płomykach, które pojawiały się na wzniesionych dzidach żołnierzy.

W tamtych czasach ludzie mogli uznać, że jest to znak od bogów, a to Cezar posiadał „boską” władzę, ale nie uznano ich za demony albo złe duchy, chociaż za dnia nie da się ich zaobserwować, a pojawiają się tylko po zmroku.

Po zmroku, czyli wtedy, gdy według dawnych wierzeń, światem zaczynały rządzić różne byty niematerialne, z których większość była niebezpieczna.

Dlatego w tamtych czasach ludzie starali się unikać opuszczania domów o wieczornej porze, aby można było uniknąć opętania albo uprowadzenia przez duchy.

Taką jedyną negatywną formą tych ogni był tzw. Elenoi, którego mogli spotkać tylko żeglarze, a pojawiał się w postaci pojedynczego płomienia na dziobie statku i był traktowany jako zły znak.

Kastor i Polluks – czy to oni zsyłają ognie?

Kastor i Polluks to bliźniacy, a zgodnie z jedną z legend Kastor pochodził od spartańskich władców, natomiast Polluks było dzieckiem królowej, czyli matki Kastora, która została uwiedziona przez Zeusa.

Zatem Polluks był półbogiem, a więc istotą nieśmiertelną.

Obaj chłopcy byli nierozłączni, gdyż razem się wychowywali i uczyli, np. Polluks lepiej radził sobie w walce wręcz, a Kastor był doskonałym jeźdźcem.

Dlatego, że byli ze sobą nierozłączni, nie nazywano ich oddzielnymi imionami, ale jednym, czyli Dioskurowie, a więc „synowie Zeusa”.

Jest też taka wersja legendy, która mówi, że wraz z siostrami wykluli się z jaja, kiedy to Zeus uwiódł ich matkę pod postacią łabędzia.

Mężczyźni podróżowali po całym świecie, gdzie dokonywali wielkich czynów i prawdopodobnie cieszyli się sympatią bogów.

W czasie jednego z rejsów rozpętała się ogromna burza i wtedy ludzie myśleli, że z wyprawy nikt nie wróci żywy.

Jednak w pewnym momencie z nieba opadły dwie gwiazdy, które przypominały płomienie i osiadły one na głowach bliźniaków, i wtedy burza nagle się skończyła.

Polluks i Kastor są również identyfikowani z gwiazdozbiorem Bliźniąt.

Kiedy Kastor zmarł, Polluks ubłagał Zeusa, aby mógł przebywać razem ze swoim bratem pod gwiezdną postacią i może uważano, że to oni zsyłają żeglarzom ognie, które ich chronią przed nieszczęściem.

Gdzie można spotkać ognie świętego Elma?

Nie da się tak dokładnie powiedzieć, gdzie i kiedy należy pójść, aby można było zobaczyć ognie świętego Elma, ale są pewne miejsca, gdzie można spróbować.

Takim miejscem jest Śnieżka, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy, gdzie znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa.

W jego skład wchodzą trzy dyski, które pozwalają prowadzić obserwacje w dowolnym kierunku.

Na przykład o ogniach pisał profesor Stanisław Szpor w utworze „O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski, rozprawa trzecia o Wołoszyni, o Pięciu Stawach i Oku Morskim”.

Świetnym przykładem są również samoloty, gdzie wiele razy ognie udało się zaobserwować, np. podczas przelotów przez chmury wulkaniczne.

Powstają one w wyniku tarcia drobinek o powłokę samolotów, co mogło być prawdopodobnie przyczyną wypadku samolotu Auckland w 1982 roku.

Takie wyładowania nie są niebezpieczne dla maszyny czy urządzeń pokładowych, ale drobinki wulkaniczne mogą doprowadzić do zatkania silników samolotów, ale takich obserwacji nie warto próbować.

Czytaj także: CZŁOWIEK I UDERZENIE PIORUNA – FAKTY I MITY

♦ Twoje wsparcie rozwoju portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa [email protected]

♦ Ujawnij światu swą działalność, produkty itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.