OKO – POZNAJ CIEKAWOSTKI, O KTÓRYCH WIEDZĄ NIELICZNI

Oko to jeden z najważniejszych organów człowieka. Dzięki niemu mamy jeden z najważniejszych kontaktów ze światem – widzimy to, co nas otacza. Jakie tajemnice skrywają w sobie oczy? Kto uważał zezowate spojrzenie za atrakcyjne? Ile informacji do mózgu dostarcza oko? Przeczytaj ten tekst i poznaj ciekawostki na temat ludzkiego oka.

  1. 8 gramów – tylko tyle waży gałka oczna. Jej średnica to 2,5 cm.

 

  1. Oczy dostarczają do mózgu aż 85% informacji o otoczeniu i tak naprawdę to dzięki niemu widzimy. To właśnie mózg interpretuje obrazy i je odwraca, ponieważ obraz widziany oczami to obraz „do góry nogami”.

 

  1. 10% – tyle wszystkich komórek nerwowych w mózgu analizuje odebrane przez oczy sygnały.

 

  1. Źrenice rozszerzają się i zwężają – to fakt, ale nie tylko pod wpływem światła. Naukowcy Willem de Gee i Tobias Donner z Uniwersytetu w Amsterdamie udowodnili, że źrenica oka powiększa się w przypadku odczuwanego strachu, radości, ulgi, miłości, wzruszenia oraz przy podejmowaniu ważnych decyzji na „tak”. Zwężaniu źrenice ulegają pod wpływem m.in. odczuwanego dyskomfortu lub obrzydzenia.

 

  1. Podobno ludzie z rozszerzonymi źrenicami oceniani są jako bardziej atrakcyjni. Legenda głosi, że z tego powodu kobiety w średniowieczu zjadały wilcze jagody, które powodują rozszerzanie się źrenic.

 

  1. W siatkówce oka umieszczone są fotoreceptory, czyli komórki wzrokowe, które składają się z około 6 mln czopków i 120 mln pręcików, umożliwiających nam rozróżnianie 160 kolorów i 600 000 odcieni.

 

  1. 2% kobiet „cierpi” na mutację genetyczną, która dzięki dodatkowym czopkom w siatkówce, umożliwia im widzenie 100 mln kolorów.

 

  1. Za różne kombinacje koloru oczu odpowiadają geny trzech fenotypowych koloru oczu: brązowego, zielonego i niebieskiego.

 

  1. Tęczówkę wyróżnia 256 unikalnych cech (odcisk palca ma ich tylko 40).

 

  1. Tęczówka lewego oka różni się od tęczówki prawego oka.

 

  1. Kolor oczu jest cechą dziedziczną i może dostarczyć wiele informacji na temat naszej osobowości.

 

  1. Brązowe oczy są pierwotnym kolorem oczu oraz są najpopularniejsze wśród populacji całego świata.

 

  1. Mruganie to błyskawiczna czynność zamykania oka, trwająca od 100 do 150 milisekund.

 

  1. Osoba dorosła mruga ok. 12-17 razy na minutę, noworodek od 1 do 4 razy.

 

  1. Co dwunasty mężczyzna jest daltonistą.

 

  1. Dr Robert Clark uważa, że można określić rozdzielczość ludzkiego oka. Jego zdaniem wynosi ona 576 megapikseli. Jednak uwzględniając wszelkie ograniczenia biologiczne, wartość ta spada do ok. 5-15 megapikseli.

 

  1. 24 miliony – tyle obrazów przeciętnie widzi w ciągu swojego życia każdy człowiek.

 

  1. Osoby, które straciły wzrok, nadal widzą, ale tylko w swoich snach.

 

  1. Okres życia pojedynczej rzęsy wynosi około 5 miesięcy. Ich średnia ilość na powiece górnej i dolnej wynosi ok. 150 sztuk.

 

  1. Sześć mięśni bierze udział w bezpiecznym poruszaniu oka w każdą stronę.

 

  1. Zezowate spojrzenie było oznaką atrakcyjności wśród Majów. Dlatego też od najmłodszych lat „trenowano” dzieci tak, aby miały zeza.

 

  1. Zwykłe zdjęcie wykonane z fleszem może przyczynić się do rozpoznania groźnego nowotworu oka u dzieci – siatkówczaka. Biały odblask zamiast czerwonego bijący na zdjęciu ze źrenicy powinien być powodem do niepokoju.

 

  1. Naukowcy z Anglii opracowali proste testy ruchu wodzenia gałek ocznych, które umożliwiają z 98% dokładnością odróżnić osoby chore na schizofrenię od osób zdrowych.

 

  1. Rogówka oka rekina mogłaby zastąpić rogówkę oka człowieka.

 

  1. Tylko podczas śledzenia poruszającego się obiektu ludzkie oko porusza się płynnie. W innych przypadkach wykonuje ruch skokowy.

 

  1. Cyklopi, czyli potężni olbrzymi o jednym oku to prawdopodobnie efekt odnalezienia na Sycylii czaszki prehistorycznego olbrzymiego zwierzęcia, krewniaka słonia – Deinotherium giganteum. Dawni mieszkańcy wyspy uznali duży otwór w czaszce za miejsce oczodołu giganta i stąd zrodził się mit o cyklopach.

 

  1. Kap, kap płyną łzy – tak, ale nie w kosmosie! Tam w stanie mikrograwitacji łzy, zamiast spływać po policzkach, tworzą wielką przylepioną do policzka kroplę.

 

  1. Kanaliki łzowe zaczynają wydzielać łzy dopiero od drugiego miesiąca życia dziecka.

 

  1. Pirat bez opaski na oko to nie pirat. Ale po co mu ona? Opaski pomagały przede wszystkim szybciej przystosować się do różnych warunków oświetlenia. Kiedy pirat wchodził pod pokład, przesuwał opaskę na drugie oko, by to przystosowane do ciemności pomogło mu szybciej odnaleźć i rozróżnić przedmioty w nieoświetlonych pomieszczeniach.

 

  1. Istnieją tzw. zakazane kolory, których w normalnych warunkach ludzkie oczy nie dostrzegają. Naukowcy uważają, że tego rodzaju kolorami jest np. połączenie zielonego i czerwonego.

 

  1. Oko nie potrzebuje odpoczynku, jest zawsze gotowe do działania. Odpoczywają za to powieki i zewnętrzne mięśnie, które poruszają gałką oczną.

 

  1. Noworodki dostrzegają przedmioty umieszczone nie dalej niż 25 cm od oczu.

 

  1. Irydologia to nauka zajmująca się diagnozowaniem chorób na podstawie wyglądu oczu.

 

  1. Ptaki drapieżne i wróblowate mają nawet trzy razy większą rozdzielczość wzroku niż człowiek.

 

  1. W oczach pszczół są włoski, które pomagają im ustalić kierunek wiatru i prawidłową prędkość lotu.

 

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.