OLEJ TAMANU – RATUNEK DLA PROBLEMATYCZNYCH BLIZN I TŁUSTEJ SKÓRY

Olej Tamanu nie należy do dość popularnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Tymczasem wytłaczany z pestek owoców drzewa Calophyllum Inophyllum olej to prawdziwy ratunek dla problematycznej skóry. Nie straszne mu nadmierne przetłuszczanie się skóry, trądzik, stare blizny i… – koniecznie sprawdź, co jeszcze!

Historia oleju Tamanu

Olej Tamanu wytłacza się z nasion wiecznie zielonego drzewa Tamanu (Calophyllum inophyllum lub Calophyllum Tacamahaca), charakterystycznego dla rejonów południowej Azji i Afryki.

To dorastające do 35 metrów wysokości drzewo dwa razy do roku kwitnie i wydaje owoce, wewnątrz których ukryte jest nasiono.

Zebrane nasiona suszy się przez minimum dwa miesiące, a następnie na zimno wytłacza się z nich ciemnozielony olej o orzechowo-gorzkim zapachu.

Do wyprodukowania 5 kg zimnotłoczonego oleju zużywa się 100 kg owoców.

olej-tamanu.jpg
foto.123rf.com

Cudowne właściwości oleju Tamanu znały już starożytne, polinezyjskie plemiona, które traktowały go jak święty podarunek od natury.

Jednak ponownie jego zalety odkryła dopiero w 1920 roku siostra Marie Suzanne, która wykorzystała jego moc w leczeniu ofiar trądu na wyspie Fidżi.

To odkrycie zaciekawiło naukowców z Francji, którzy przebadali właściwości oleju Tamanu.

Wyniki swoich badań opublikowali w International Journal of Cosmetic Science.

Okazało się, że olej Tamanu stosowany na stare blizny (miały przynajmniej rok) już po kilku dniach powodował ich widoczne zmniejszanie i rozjaśnienie.

Właściwości i zastosowanie

Zimnotłoczony olej Tamanu sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Pomoże również przy rozległych stanach zapalnych skóry oraz łuszczycy, łupieżu, egzemie i wyraźnie redukuje blizny oraz rozstępy.

rozstępy.jpg
foto.123rf.com

Ten bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe linolowy i oleinowy, fitosterole, flawonoidy (kwas kalofillowy, kallofilloidyna) ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i gojące.

Jest silnie antybakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczny.

Mocno nawilża i regeneruje skórę oraz działa antyoksydacyjnie zwalczając wolne rodniki.

Oddziałuje więc również na skórę aktywnie przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco.

Jego regularne stosowanie pomoże szybko poprawić stan skóry mocno zanieczyszczonej, łojotokowej lub z egzemą.

Już po kilku dniach używania, widać wyraźną poprawę stanu cery – wypryski goją się, a przewlekłe stany zapalne skóry ulegają znacznej redukcji.

olej-tamanu.jpg
foto.123rf.com

Dodatkowo olej Tamanu dobrze stabilizuje pracę gruczołów łojowych, zapobiega powstawaniu zaskórników i nowych zmian trądzikowych, ale również wyraźne redukuje blizny po trądziku.

Już po dwóch miesiącach codziennego stosowania blizny na twarzy, ale również te pooperacyjne oraz rozstępy stają się o wiele mniej widoczne, bledsze, zmniejsza się ich głębokość i szerokość.

Dodatkowo olej Tamanu można stosować w łagodzeniu opryszczki, jako środek odstraszający komary, na pękające naczynka i żylaki (poprawia krążenie krwi) oraz zrogowacenia i grzybice stóp oraz paznokci.

Olej Tamanu w praktyce

Kupując olej Tamanu, wybierajmy produkty tłoczone na zimno, z ekologicznych, czystych upraw posiadający certyfikat jakości.

Naturalny olej Tamanu możemy stosować do pielęgnacji twarzy i szyi, skóry głowy oraz całego ciała.

Nakładamy go bezpośrednio na skórę – punktowo na wypryski i inne niedoskonałości skóry, skaleczenia, oparzenia oraz blizny.

Wystarczy wetrzeć kroplę oleju w newralgiczne miejsce dwa razy dziennie.

Możemy też odrobinę oleju Tamanu dodać do codziennie stosowanego kremu do twarzy lub balsamu, szamponu lub mydła.

Można go również łączyć z innymi olejkami, np. z olejkiem z kocanki i olejkiem z trawy cytrynowej lub z olejem z róży rdzawej, aby stworzyć oliwkę do skóry trądzikowej i bardzo tłustej.

Czytaj także: OLEJEK Z MARAKUI – NIEDOCENIANY SPOSÓB NA ZDROWĄ SKÓRĘ I DOBRY SEN

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=t5RNuufn2lA