OLEJ Z LIŚCI LAUROWYCH – NA PROBLEMY SKÓRNE, ŁUPIEŻ, REUMATYZM I NIE TYLKO

Olej z liści laurowych – do czego służy? Liście laurowe cieszą się dużym uznaniem i to szczególnie w kuchni. Jednak coraz większą popularność zyskuje właśnie olej z liści laurowych, który można kupić gotowy, ale też można go przyrządzić samodzielnie w domu. Stosowany jest zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetologii. Sprawdza się stosowany wewnętrznie oraz zewnętrznie do smarowania skóry.

Czym jest olej laurowy?

Drzewo laurowe inaczej określane jest jako wawrzyn szlachetny i znane było już w starożytnej Grecji, gdzie przypisywano mu boskie znaczenie, a wieńcami laurowymi zdobiono zwycięzców olimpiady.

Liście laurowe służyły także do zabezpieczania budynków przed piorunami, a mieszkańców miały chronić przed różnymi chorobami.

Jednak popularnością cieszy się teraz również olej laurowy, który wykorzystuje się w lecznictwie i kosmetologii.

olej-z-liści-laurowych.jpg
foto.shutterstock.com

Olej laurowy jest olejem, który powstaje z dojrzałych owoców wawrzynu szlachetnego.

Jest to roślina, która rośnie rodzimie w krajach Afryki Północnej, takich jak: Libia, Tunezja, Algieria i Maroko, a także w krajach Europy Południowej – Chorwacja, Grecja, Włochy oraz w Azji Zachodniej – Turcja, Syria i Liban.

Olej ten ma ciemnozielony kolor oraz intensywny zapach, który przypomina aromat eukaliptusa, a do tego gęstą konsystencję i mocny, gorzki smak.

Najczęściej powstaje on metodą ekstrakcji gorącą wodą pulpy owocowej.

Zastosowanie w kosmetologii

Olej laurowy może być stosowany bezpośrednio na skórę, ale także znalazł zastosowanie jako składnik kosmetyczny.

Szczególnie polecany jest osobom o skórze tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej, problematycznej oraz z rozszerzonymi porami.

Dzięki niemu można regulować wydzielanie sebum i usunąć problem nieestetycznego efektu błyszczenia się skóry.

Do tego ma działanie oczyszczające, łagodzące, normalizujące, regenerujące, bakteriobójcze oraz ściągające na skórę.

Olej należy nakładać punktowo na skórę, ponieważ nałożenie go na całą twarz może spowodować podrażnienie i do tego warto wiedzieć, że olej ten nie pozostawia na skórze tłustego filmu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie oleju laurowego na włosy, gdyż zmniejsza problem ich nadmiernego wypadania oraz pobudza ich porost i bardzo dobrze likwiduje łupież.

łupież.jpg
foto.shutterstock.com

Ma także działanie naprawcze na zniszczenia włosów, do których doszło w wyniku zabiegów fryzjerskich.

Olej laurowy pomaga także na wszawicę.

Aby zastosować olej laurowy na włosy, należy go wymieszać z innym olejkiem, a potem rozprowadzić na skórze głowy i delikatnie w nią wmasowywać przez 5 – 10 minut, a następnie umyć głowę.

Zaleca się, aby taki zabieg wykonywać 2 razy w tygodniu.

W tym przypadku formę rozpuszczalnika może pełnić olej jojoba, migdałowy, makadamia, winogronowy albo sojowy.

Tutaj zalecane stężenie wynosi 10%, czyli 10% oleju laurowego na 90% rozcieńczalnika.

Dzięki olejowi laurowemu można ograniczyć nadmierne pocenie się, a stosowany regularnie na stopy, pachy oraz dłonie reguluje pracę gruczołów potowych.

Jest też doskonałym kosmetykiem na zrogowaciałą, szorstką i pękającą skórę stóp.

Poza tym na bazie oleju laurowego wytwarza się luksusowe mydło z Aleppo.

mydło-laurowe.jpg
foto.shutterstock.com

Balsam przeciwłupieżowy z oleju laurowego

Składniki: 3 łyżki oleju z pestek winogron, 1 łyżka oleju laurowego, ½ łyżeczki oleju neem, szczypta ekstraktu z pszenicy.

Przygotowanie: podane składniki należy wymieszać, a następnie nałożyć na skórę głowy i pozostawić na 30 – 60 minut, a po tym czasie głowę należy umyć – balsam ten powinno się stosować 1 – 2 razy w tygodniu.

Odżywka na kruche i łamliwe paznokcie

Składniki: ½ łyżeczki oleju laurowego, ½ łyżeczki masła awokado.

Przygotowanie: podane składniki należy wymieszać, a następnie wcierać w paznokcie i skórki na noc.

Maseczka przeciw wypryskom

Składniki: 2 łyżki glinki zielonej, pół szklanki przegotowanej wody, pół łyżeczki oleju laurowego, 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Przygotowanie: glinkę należy wymieszać z odrobiną przegotowanej wody, a kiedy uzyska się konsystencję gęstej pasty, należy dodać odmierzoną porcję oleju laurowego i olejku z drzewa herbacianego.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a potem maseczkę można nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, ale omijając wrażliwe okolice oczu oraz ust.

Taki zabieg należy przeprowadzać nie częściej niż raz w tygodniu.

Działanie: maseczka ta oczyszcza pory i działa antyseptycznie, a przy jej regularnym stosowaniu cera staje się gładka, matowa i niedoskonałości pojawiają się rzadziej.

Zastosowanie oleju laurowego w lecznictwie

Olej laurowy może być stosowany podczas masażu, ponieważ korzystnie wpływa na łagodzenie bólów reumatycznych, migrenowych, a także stanów zapalnych zatok i skurczów mięśni.

ból-zatok.jpg
foto.shutterstock.com

Może być używany bezpośrednio na skórę, a dzięki temu likwiduje opuchliznę, wspomaga leczenie trudno gojących się ran i owrzodzeń.

Do tego łagodzi zmiany skórne, które pojawiają się przy półpaścu, łuszczycy, egzemy, grzybicy, a także po ukąszeniu owadów.

Olej laurowy ma korzystny wpływ na skórę, ponieważ zawiera dużą ilość glicerydów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a przeważnie laurynowego, palmitynowego i linolowego.

rana.jpg
foto.shutterstock.com

Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające może być wykorzystywany w kąpielach leczniczych, które są zalecane przy stłuczeniach, zwichnięciach oraz przy innych urazach, a także na pobudzenie krążenia krwi i na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Dlatego do wanny z gorącą wodą należy dodać około 10 g oleju i dokładnie wymieszać – taka lecznicza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 – 20 minut.

Poza tym olej laurowy ma silne właściwości antyseptyczne, dezynfekujące, zabliźniające, przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze, odstraszające owady, orzeźwiające, zmiękczające, kojące, rozkurczowe, gojące oraz odświeżające.

Olej ten może być również stosowany wewnętrznie, a wtedy wspomaga proces trawienia, usuwa zgagę oraz wzdęcia, łagodzi objawy infekcji dróg oddechowych, a także zmniejsza poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Przy uporczywym kaszlu lub zapaleniu oskrzeli można nim posmarować klatkę piersiową albo dodawać go do inhalacji.

Samodzielne przygotowanie oleju laurowego

Olej laurowy można przygotować samodzielnie w domu.

Składniki: 30 g suszonych lub świeżych liści laurowych, 250 ml oliwy z oliwek.

Przygotowanie: liście laurowe należy umieścić w szklanej butelce, zalać oliwą i szczelnie zamknąć.

Tak przygotowaną miksturę należy odstawić na około 14 dni do ciemnego miejsca i raz na jakiś czas potrząsać butelką.

Po dwóch tygodniach olej trzeba odcedzić i jest już gotowy do użycia.

Sięgnij po więcej → Oryginalna, silniejsza formuła połączenia olejku laurowego i kurkumowego

Czytaj także: OLEJ COPAIBA – NAJPOTĘŻNIEJSZY PRZECIWZAPALNY OLEJEK ETERYCZNY

♦ Twoje wsparcie rozwoju portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa [email protected]

♦ Ujawnij światu swą działalność, produkty itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=DnQQ8BRXQ60