EUKALIPTUS – PRZYSMAK KOALI NIEZASTĄPIONY PRZY BÓLU GARDŁA, KATARZE I KASZLU
Eukaliptus znany jest przede wszystkim stąd, że na ich gałęziach ciągle przesiadują misie koala i zajadają się jego liśćmi. Jednak warto zwrócić na niego uwagę również ze względu na cenne jego właściwości zdrowotne. To właśnie z eukaliptusa pozyskuje się olejek eteryczny, który doskonale jest znany ze swych właściwości kojących ból gardła. Jakie jeszcze właściwości ma eukaliptus i w czym może pomóc?
600 gatunków rośliny
Mianem eukaliptusa określa się zarówno krzewy, jak i drzewa, które należą do rodziny mirtowatych, a wyróżnia się ich około 600 gatunków.
Najbardziej znane gatunki to:
- eukaliptus cytrynowy – nazwa wzięła się od jego charakterystycznego cytrynowego aromatu;
- eukaliptus królewski – może mieć wysokość 100 m i jest to jedno z najwyższych drzew na świecie;
- eukaliptus gunni – jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany, to będzie miał liście w kolorze błękitnoszarym i ma pędy, które wytwarzają syrop, w smaku przypominający syrop klonowy;
- eukaliptus tęczowy – kiedy zrzuca wierzchnią warstwę kory, to odkrywa korę wewnętrzną o kolorach tęczy;
- eukaliptus śnieżny – ma śnieżnobiałą korę i jest silnie mrozoodporny.
Przeważnie pochodzą one z Nowej Gwinei oraz Australii, a niektóre z nich pochodzą również z południowo – wschodniej Indonezji.
Natomiast dziś eukaliptusy można znaleźć także w Azji, Ameryce Południowej oraz Afryce.
Większość eukaliptusów jest wiecznie zielona, a niektóre z nich osiągają wysokość nawet do 100 metrów.
Pochodzenie eukaliptusa
Eukaliptus to roślina, która pochodzi z Australii i Tasmanii i od wieków jest ulubionym pożywieniem misiów koala.
Niektórzy uważają, że to właśnie eukaliptus sprawia, że zwierzęta te mają tak spokojne usposobienie.
W strefie subtropikalnej eukaliptusy sadzi się w celu osuszania bagien i dzisiaj ma podobne zastosowanie również w niektórych krajach Europy, np. w Hiszpanii.
Pierwsza uprawa eukaliptusa odbyła się w XIX wieku we Włoszech, gdy zakon trapistów zaczął go sadzić na błotach, które znajdowały się na południe od Rzymu.
Dzięki temu osuszono teren oraz zmniejszono liczbę komarów.
Dawniej eukaliptus stosowano również do zwalczania różnych chorób.
Z kolei Aborygeni, pochodzący z Australii, wykorzystywali go do walki z gorączką, a liście eukaliptusowe służyły im do leczenia ran oraz schorzeń skórnych.
Eukaliptus dawniej był także preparatem, który sprawdzał się do walki z malarią, cholerą, szkarlatyną oraz tyfusem.
Natomiast mieszkańcy Chin w medycynie tradycyjnej stosowali go do leczenia bólów głowy, obolałych stawów oraz neuralgii.
Właściwości i zastosowanie eukaliptusa
Takim najważniejszym produktem, który pozyskuje się z eukaliptusa, jest olejek eukaliptusowy, a w nim znajduje się 70% eucalyptolu.
Poza tym można w nim znaleźć alfa-terpineol, linalol, limonene oraz pienne, a w jego liściach oraz korze obecne są garbniki, które mają działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.
W liściach można także znaleźć gruczoły, które wydzielają olejki eteryczne, a na ich podstawie produkowane są cukierki oraz olejki do inhalacji.
Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje eukaliptusa są bogate w olejki eteryczne – takich gatunków jest ponad 50.
Cechą charakterystyczną eukaliptusa jest silna transpiracja, czyli czynne parowanie wody z nadziemnej części rośliny, a poprzez to jest on wykorzystywany do osuszania bagien.
Dzięki temu można zredukować występowanie malarii.
Ponadto ma on właściwości oczyszczające oraz uspokajające i bardzo często stosuje się go, jako produkt rozgrzewający.
Liście z eukaliptusa są bardzo często suszone albo destylowane, a dzięki temu otrzymuje się olej eukaliptusowy, który wykorzystywany jest do walki z chorymi zatokami i katarem.
Eukaliptus jest rośliną, która łagodzi zapalenie oskrzeli, a także anginę, i ma działanie wykrztuśne, przez co jest stosowany przez osoby, które mają kaszel.
Jest też dobrym środkiem przeciwbólowym przy bólach stawów i mięśni, a także bólach reumatycznych.
Pomaga także na często powracające migreny, a liście eukaliptusa są pomocne dla osób, które zmagają się z ogólnym osłabieniem organizmu, przeziębieniem oraz zmęczeniem.
Eukaliptus znalazł również zastosowanie w kosmetyce, ponieważ wspomaga gojenie się ran, ropni, czyraków, oparzeń oraz wrzodów.
Można go również stosować do walki z liszajami, łupieżem oraz innymi infekcjami skórnymi.
Zapobiega także oznakom starzenia się i dlatego w wielu produktach można właśnie znaleźć tę roślinę.
Przez niektóre osoby chętnie stosowane są preparaty z eukaliptusa przy ukąszeniach lub ugryzieniach owadów i wtedy pomagają preparaty, którymi można spryskać lub posmarować skórę.
Eukaliptus sprawdza się również w profilaktyce, gdyż stosowanie regularnej inhalacji bardzo dobrze wpływa na zdrowie.
Dzięki temu, że eukaliptus zawiera olejki eteryczne, to wykorzystywany jest do leczniczych kąpieli, a wpływają one pozytywnie na układ nerwowy, łagodzą stres, działają uspokajająco, odprężająco oraz ułatwiają zasypianie.
Skutki uboczne
Należy pamiętać o tym, aby nie przedawkować eukaliptusa, ponieważ nadmierne użycie leków, w których składzie znajduje się eukaliptus, może spowodować halucynacje.
Inne skutki uboczne to: biegunka, nudności oraz wymioty.
Zastosowanie przemysłowe
Drewno eukaliptusowe jest bardzo odporne na gnicie, a dzięki temu jest cenione na całym świecie.
Znalazł szerokie zastosowanie, jako materiał budowlany, meblarski i szkutniczy.
Na przykład Aborygeni wykorzystują wydrążone przez termity pnie drzewa eukaliptusowego do budowania ludowych instrumentów dętych.
Uprawa eukaliptusa w domu
Eukaliptus pełni również funkcję rośliny ozdobnej i można go hodować w warunkach domowych, a najlepiej rosną w temperaturze pokojowej w doniczkach.
Lubią glebę o lekko kwaśnym odczynie, ale też mogą rosnąć w zwykłej ziemi do kwiatów i to najlepiej w nasłonecznionym miejscu albo półcieniu.
Trzeba je regularnie podlewać, a przeważnie wiosną i latem, ale trzeba też pamiętać, że zbyt mocno podlewany może zgnić, w sezonie grzewczym lepiej go nie trzymać przy grzejniku.
Konieczne jest również jego regularne przycinanie, najlepiej wiosną, aby się nie rozrastały, gdyż nie powinny urosnąć powyżej 1,5 metra wysokości.
Jeśli na liściach pojawiają się brunatne plamy, to może oznaczać, że roślinę zaatakowały grzyby.
Herbatka z eukaliptusa
Składniki:
1 łyżeczka pociętych liści eukaliptusa, szklanka wrzącej wody.
Przygotowanie: suszone liście eukaliptusa trzeba zalać szklanką wrzącej wody, ale też można do takiej herbatki dodać miętę albo trawę cytrynową.
Nalewka z eukaliptusa
Składniki:
3 łyżeczki liści eukaliptusa, wódka 40%.
Przygotowanie: liście eukaliptusa należy zalać alkoholem wysokoprocentowym, a najlepiej wódką 40%. Po dwóch tygodniach nalewka będzie gotowa do picia.
Działanie: polecana jest ona osobom, które chcą się uporać z nieżytem jelit oraz biegunką. Nalewka ta ma działanie rozgrzewające oraz kojące.
⇒ Czytaj także: NAWŁOĆ POSPOLITA – POLSKA MIMOZA O PRZECIWZAPALNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.
https://www.youtube.com/watch?v=syJsZ9jXozU