PANEL ANTYSOLARNY WYTWARZA ENERGIĘ Z CIEMNOŚCI

Panel antysolarny to nowy wynalazek naukowców. Urządzenie jest podobne do panelu słonecznego, ale zaczyna generować elektryczność po zachodzie słońca. Czy nocne niebo będzie w przyszłości dobrym źródłem energii?

Alternatywa dla słońca

Istnieją różne rodzaje paneli słonecznych.

Najczęściej stosowanym jest rodzaj, który wytwarza energię elektryczną ze słońca poprzez proces fizyczny zwany efektem fotowoltaicznym – gdy ekspozycja niektórych materiałów na światło generuje prąd elektryczny.

Inny typ wytwarza energię elektryczną z ciepła przez procesy termiczne – gdy słońce jest cieplejsze, a Ziemia chłodniejsza, a różnicę temperatur można przeliczyć na energię użytkową.

Ten drugi rodzaj paneli słonecznych zainspirował zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto w Kalifornii do opracowania nowego systemu, który może wykorzystywać energię z ciemności.

panel-antysolarny.jpg

Opiera się na koncepcji wykorzystania ciepła do generowania energii, ale odwrotnej do wersji panelu słonecznego.

Podczas gdy panel słoneczny wykorzystuje różnicę ciepła między słońcem a Ziemią, przy czym Ziemia jest stroną chłodniejszą, ich układ wykorzystuje różnicę ciepła między chłodzeniem atmosfery w nocy a Ziemią, przy czym Ziemia jest stroną cieplejszą.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Joule.

Panel antysolarny

Panel antysolarny zamiast wykorzystywać ciepło słoneczne do produkcji prądu, wykorzystuje chłód nocnego nieba.

Kiedy słońce zachodzi i nie świeci już na panel, jego górna strona szybko się ochładza, a pod spodem pozostaje dłużej ciepły (od promieniującego ciepła z ziemi lub dachu pod nim).

Różnica temperatur przepycha elektrony z jednej strony materiału przewodzącego prąd elektryczny na drugą, tworząc prąd elektryczny.

Panel pozyskujący energię z ciemności wytwarza co prawda znacznie mniej energii elektrycznej (0,5W/m2) niż panel słoneczny, ale naukowcy twierdzą, że może być przydatny w nocy do urządzeń o niskiej mocy, gdy energia słoneczna nie jest dostępna.

Energia z ciemności

Eksperymenty z bardzo małym prototypem panelu antysolarnego (dysk średnicy 20 cm) udowodniły, że wytwarzana jest wystarczająca moc, aby oświetlić nim jedną małą żarówkę LED.

Naukowcy uważają, że jest to niewielki sukces o niezmiernie ogromnym potencjale.

Możliwe jest nawet, że w ciągu dnia urządzenie może działać odwrotnie, pochłaniając światło słoneczne i wytwarzając energię elektryczną z ciepła przemieszczającego się od słońca na dysk i do środowiska zewnętrznego.

energia-z-ciemności.jpg

Większa wersja tego nocnego generatora może kiedyś oświetlać pokoje, ładować telefony lub zasilać inną elektronikę w odległych, lub mało zasobnych w energię obszarach, w których brakuje prądu w nocy, gdy panele słoneczne nie działają.

Gdy uda się udoskonalić system tak, aby wytwarzał tyle energii, co standardowy panel słoneczny, może dojść do całkowitej rewolucji w sektorze energii odnawialnej.

Panel antysolarny jest bowiem tańszy w produkcji i może zapewnić sposób na wytwarzanie energii elektrycznej w czasie, w którym panele słoneczne nie są w stanie tego robić.

⇒ Czytaj także: PANELE DACHOWE Z MIKROALGAMI OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.