PANELE DACHOWE Z MIKROALGAMI OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE

Panele dachowe z mikroalgami to innowacyjny system, który pozwala oczyścić zanieczyszczone powietrze w miastach z niesamowitą wydajnością. Technologia biosolarnych liści wykorzystuje fotosyntezę do oczyszczenia takiej samej ilości powietrza jak 100 drzew, zajmując jedynie przestrzeń pojedynczego drzewo.

Problem zanieczyszczeń

Zanieczyszczenie powietrza to jeden z największych problemów współczesnego świata.

Według WHO w 2018 r. zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do śmierci 4,2 mln osób.

Jak wiadomo, zielonymi płucami Ziemi są drzewa, które doskonale oczyszczają powietrze.

Niestety masowe wycinki drzew realizowane na całym świecie nie sprzyjają walce z problemem złej jakości powietrza.

Zalesianie nowych terenów i sadzenie nowych drzew jest oczywiście jak najbardziej potrzebne, ale zanim nowa roślina zacznie w pełni realizować swe zadanie, upłynie dużo czasu.

Z pomocą przychodzi więc technologia ludzka, ale wykorzystująca naturalne procesy, przede wszystkim fotosyntezę, czyli niesamowity mechanizm, dzięki któremu rośliny w świetle absorbują wodę i dwutlenek węgla, a wytwarzają cukry i tlen.

Technologia biosolarnych liści

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na czyste powietrze pracownicy z Imperial College London we współpracy z firmą startupową Arborea opracowali rewolucyjny system uprawy, który ułatwia wzrost małych roślin, takich jak mikroalgi, okrzemki i fitoplankton, na dużych strukturach podobnych do paneli słonecznych, które można zainstalować na ziemi, budynkach i innych powierzchniach, aby poprawić jakość otaczającego powietrza.

System uprawy BioSolar Leaf dzięki fotosyntezie może usuwać dwutlenek węgla i wytwarzać nadający się do oddychania czysty tlen.

Dzięki wzmocnieniu przez dodatkowy sprzęt naukowcy obiecują, że biosolarne liście zrobią to wszystko z prędkością odpowiadającą stu drzewom, wykorzystując zaledwie powierzchnię, jaką zajęłoby jedno drzewo.

Dodatkowo w ten sposób będzie można otrzymać zrównoważone źródło organicznej biomasy, która następnie będzie wykorzystywana jako zdrowy dodatek do żywności.

panele-dachowe-biosolarne.jpg

Czas na Londyn

Projekt pilotażowy jest gotowy do uruchomienia w Londynie, mieście, w którym się narodził i które niewątpliwie ma duże problemy z zanieczyszczeniem powietrza.

Na razie panele dachowe z biosolarnych liści zostały umieszczone w kampusie White City w dzielnicy Hammersmith i Fulham w zachodnim Londynie.

Imperial College będzie zatem współpracować z Arborea w celu wsparcia jej planów złagodzenia wpływu toksycznych gazów na środowisko i zapewni firmie finansowanie, aby ułatwić rozwój innowacyjnego systemu uprawy również w innych częściach Londynu.

Pomysł jest dobry, jednak mamy nadzieję, że wycinanie drzew w końcu stanie się ostatecznym rozwiązaniem i to właśnie one będą oczyszczać powietrze, a nie specjalnie tworzone do tego procesu systemy.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.