PEDIATRZY APELUJĄ – NIE PODGRZEWAJ DZIECIOM JEDZENIA W MIKROFALÓWCE!

Pediatrzy z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wydali ostrzeżenie dla rodziców: nie wolno podgrzewać w mikrofalówce żywności dla dzieci! Lekarze twierdzą, że substancje chemiczne, które są obecne w plastikowych pojemnikach, talerzykach, miseczkach itp., ale także i w żywności, po poddaniu promieniowaniu z mikrofalówki, stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci. Apelują również, by nie myć naczyń dla dzieci w zmywarkach. Dlaczego?

Oświadczenie AAP

Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) to  organizacja pediatryczna licząca 62 000 członków, której misją jest zapewnienie optymalnego zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego oraz dobrego samopoczucia niemowlętom, dzieciom, młodzieży i młodym dorosłym.

W opublikowanym w Internecie oświadczeniu jej przedstawiciele donoszą, że istnieją „dowody na to, że niektóre substancje chemiczne występujące w barwnikach spożywczych, konserwantach i materiałach opakowaniowych mogą szkodzić zdrowiu dzieci”.

 

kuchenka-mikrofalowa-mleko.jpg
foto.123rf.com

Akademia twierdzi, że rodzice powinni podjąć kroki w celu zminimalizowania narażenia dziecka na działanie tych chemikaliów, kupując minimalnie przetworzoną żywność i stawiając w diecie głównie na organiczne warzywa i owoce.

W raporcie podkreślono także toksyczność działania kuchenki mikrofalowej i zmywarki na niektóre przedmioty i żywność.

NIE dla mikrofalówki i zmywarki!

Raport ostrzega również rodziców, aby unikali podgrzewania w kuchence mikrofalowej żywności dla dzieci, która znajduje się w plastikowym opakowaniu lub wkładania plastikowych naczyń dla dzieci – w tym butelek dla niemowląt – do zmywarki.

Mikrofalówka lub zmywarka może powodować, że obecne w plastiku chemikalia przenikną do żywności dla dzieci.

Duże ciepło emitowane przez te urządzenia może powodować, że tworzywa sztuczne „wydalą” BPA i ftalany do żywności.

plastikowe-naczynia.jpg
foto.123rf.com

Pediatrzy podkreślają, że rodzice muszą unikać podgrzewania jakiegokolwiek jedzenia lub napojów w kuchence mikrofalowej (w tym mleka matki) i w miarę możliwości, używać alternatyw dla naczyń z tworzyw sztucznych, np. szkło.

Należy unikać tworzyw sztucznych przede wszystkim z kodami:

  • 03 – PVC – polichlorek winylu to jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska i organizmu ludzkiego materiałów sztucznych;
  • 06 – PS – należy unikać go jak ognia, ponieważ wydziela toksyny, które mogą uszkodzić układ nerwowy i działają rakotwórczo;
  • 07 – INNE / OTHER – wszystkie trudne do jednoznacznej identyfikacji tworzywa sztuczne.

Jedynie dodatkowa informacja o nieobecności BPA lub oznaczenie „BIO” / „ekologiczne” może nas uspokoić.

W każdym razie AAP podkreśla, by rodzice wzięli sobie te rady głęboko do serca, ponieważ potencjalnie szkodliwe skutki takich działań, mają szczególne znaczenie dla zdrowia dzieci.

To one są bardziej wrażliwe na ekspozycję chemiczną, ponieważ jedzą i piją więcej, w stosunku do masy ciała, niż dorośli i wciąż rosną, rozwijają się, a kontakt z takimi toksycznymi substancjami może być dla nich tragiczny w skutkach.

⇒ Czytaj także: SYMBOLE NA TWORZYWACH SZTUCZNYCH, CZYLI JAK ROZSZYFROWAĆ TOKSYCZNY PLASTIK

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.