PEŁNIA ZABURZA NOCNY SEN

Pełnia a zaburzenia snu – czy istnieje między nimi związek? Otóż od dawna jest znana zależność pomiędzy bezsennością a fazami księżyca i potwierdzają to również współczesne badania. Wiele osób skarży się na problemy ze snem, gdy księżyc jest w pełni. Jednak naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.

Czy pełnia zaburza sen nocny?

Bardzo ważne znaczenie ma jakość snu, ponieważ to od niej zależy, jak czujemy się w ciągu dnia, czy nasz mózg wypoczął, a organizm się zregenerował.

Jeśli często się budzimy, mamy niespokojny i płytki sen, to po nocy czujemy się bardziej zmęczeni niż przed pójściem spać.

W 2013 roku zostały przeprowadzone badania przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Bazylei, a chcieli oni sprawdzić, jak księżyc wpływa na sen.

bezsenność.jpg
Bezsenność fot.123rf.com

W badaniu wzięło udział 33 ochotników, których nocny sen był monitorowany przez 3 lata.

Zostali oni podzieleni na dwie grupy wiekowe: 20 – 31 lat oraz 57 – 74 lata.

Wyniki eksperymentu dowiodły, że podczas pełni księżyca osoby badane spały gorzej i to niezależnie od wieku.

Średni czas zasypiania badanych wydłużył się o 5 minut, przy czym długość snu była krótsza o 20 minut.

Poza tym sprawdzano odczyty bioelektrycznej czynności mózgu i wykazały one, że podczas pełni sen tych osób był płytszy.

Dodatkowo potwierdziły to ankiety, które badani wypełniali każdego poranka.

Opisywali w niej swoje samopoczucie po nocy, gdy księżyc świecił jaśniej i wtedy to badani zwracali uwagę, że byli niewyspani i bardziej zmęczeni.

Natomiast podczas badań hormonalnych dowiedziono, że podczas pełni ich organizm produkował mniej melatoniny, a jest to substancja, która odgrywa ważną rolę w regulowaniu dobowego rytmu snu.

Podczas eksperymentu okazało się również, że badani mięli problemy ze snem nie tylko w czasie pełni, ale także na kilka dni przed i po pełni.

Jakie są przyczyny zaburzeń snu podczas pełni księżyca?

Naukowcom udało się ustalić, że zachodzi relacja pomiędzy snem a pełnią księżyca, to i tak wciąż nie wiedzą, jaka jest tego przyczyna.

Na pewno nie będzie to autosugestia, ponieważ w czasie pełni osoby badane spały gorzej, pomimo tego że miały zaciemnione i ciche pomieszczenie, ale też nie wiedzieli, w jakiej fazie jest księżyc.

Są różne poglądy, a jedne z nich mówią o zmianie promieniowania elektromagnetycznego albo o oddziaływaniu grawitacyjnym księżyca, które mogłoby zaburzać uwalnianie hormonów, a w tym również melatoniny.

Inni twierdzą, że fazy księżyca mają wpływ na gospodarkę wodną organizmu, która ma działanie podobne do pływów morskich, ale jest to bardzo nieprawdopodobna teza.

Czy można szybciej zasnąć podczas pełni księżyca?

Problemy z zasypianiem podczas pełni nie powodują trwałych zmian w rytmie snu oraz czuwania, ponieważ znajduje się on w takiej fazie tylko przez 3 dni w miesiącu.

Warto wtedy wykorzystać domowe sposoby na szybsze zaśnięcie podczas pełni.

pełnia-księżyca.jpg
Pełnia księżyca i sen foto.depositphotos.com

Można wypić szklankę soku wiśniowego rozcieńczonego z wodą, gdyż dowiedziono, że taki napój skraca czas zasypiania o 17 minut, ale też pogłębia i wydłuża sen.

Sprawdzonym sposobem jest również wypicie szklanki mleko lub kakao, np. kakao zawiera magnez, który działa uspokajająco.

Najlepiej kłaść się troszkę wcześniej, aby przespać przynajmniej 7 godzin i na 2 godziny przed snem lepiej nic nie jeść, ponieważ organizm będzie musiał to strawić i nie będzie mógł przejść w stan spoczynku.

Warto wieczorem zrezygnować z oglądania telewizji, pracy przed komputerem lub grania na smartfonie, ponieważ emitują one niebieskie światło, które zwiększa aktywność mózgu, a poprzez to blokuje wydzielanie melatoniny i nie można zasnąć.

Można również spróbować farmakologii poprzez zażycie tabletek z magnezem albo melatoniną.

Należy też zrelaksować się przed snem, czyli wziąć ciepłą kąpiel, pomedytować, ale też można wypić zioła uspokajające oraz ułatwiające zasypianie, np. melisę.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.