KORZYSTASZ ZE SMARTFONA PRZED SNEM? – SPRAWDŹ, DLACZEGO MUSISZ Z TYM SKOŃCZYĆ

Smartfon w dzisiejszych czasach stał się nieodłącznym towarzyszem dnia. Dzięki mnogości aplikacji i funkcji zapewnia na bieżąco kontakt ze światem. Jednak dla wielu osób sprawdzanie jego „zawartości” przed snem, kiedy leżymy już w łóżku, stało się wręcz rytuałem. A to bardzo duży błąd. I to nie tylko ze względów czasowych (wchodzimy niby na chwilę sprawdzić tylko ostatnie posty na Facebooku, a nim się obejrzymy, jest już środek nocy), ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych.

Bezsenne noce

Sztuczne światło jest jedną z największych przyczyn deprywacji snu u współczesnych ludzi.

Szczególnie dotyczy to emitowanego przez smartfony, komputery i tablety jasnego, niebieskiego światła, które naprawdę zakłóca nasz cykl snu.

W istocie zmusza nas do pozostania na jawie, przekonując nasz mózg, że ​​nadszedł poranek (w przeciwieństwie do światła czerwonego, które przygotowuje organizm do snu).

smartfon-liczenie-owiec-bezsenność.jpg
fot.123rf.com

Niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny – hormonu regulującego cykl snu, co bezpośrednio przekłada się na jego utratę.

Niewystarczająca ilość snu i bezsenność powodują wiele różnych problemów zdrowotnych, takich jak np. spadek odporności, nerwowość, nadciśnienie, zwiększone ryzyko zawału serca, cukrzycy, depresji oraz spadek pożądania seksualnego.

Co ciekawe, w ostatnim czasie wzrost bezsenności zbiegł się również ze wzrostem korzystania z nowoczesnych technologii i smartfonów, więc nie ma co wątpić w tę zależności.

Uszkodzenie wzroku

Istnieją pewne dowody na to, że niebieskie światło może zepsuć wzrok,

powoli uszkadzając siatkówkę i powodując zwyrodnienie plamki żółtej (AMD prowadzi do pogorszenia widzenia – linie proste widziane jako faliste lub zniekształcone oraz postępujące trudności w czytaniu, a niejednokrotnie kończy się całkowitą ślepotą).

smartfon-bezsenność.jpg
fot.123rf.com

Ludzie często korzystający ze smartfonów w nocy doświadczają także objawów syndromu cyfrowego zmęczenia wzroku.

Skarżą się wówczas na nieostrość widzenia, upośledzenie widzenia dalszych obiektów (bliskowzroczność), suchość i podrażnienie oczu oraz bóle głowy.

Wyższe ryzyko nowotworów

Melatonina jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy, który nasz organizm wytwarza naturalnie.

Z racji tego, że melatonina jest tłumiona przez niebieskie światło, po kilku nocach ze smartfonem lub tabletem w łóżku Twoje ciało jest zasadniczo wyczerpane z tego potężnego przeciwutleniacza.

Brak melatoniny oznacza większe ryzyko uszkodzenia komórek, wyższe ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i zaburzenia normalnej funkcji immunologicznej organizmu.

Przy tym wszystkim brak snu spowodowany niedoborem melatoniny może zwiększać ryzyko raka sutka, okrężnicy i prostaty.

Stany depresyjne

Ludzie, u których poziom melatoniny jest niski, a ich zegar biologiczny jest nieustannie modyfikowany przez ekspozycję na niebieskie światło, są również bardziej podatni na depresję.

Psychiatrzy są zgodni co do tego, że u pacjentów z bezsennością ryzyko rozwoju depresji jest nawet czterokrotnie większe niż u osób zdrowych.

Poza tym cierpiący na bezsenność częściej doświadczają zaburzeń lękowych oraz mają problemy z nadużywaniem alkoholu.

Nadmiar kilogramów

Zakłócanie produkcji melatoniny i cyklu snu to jedno, ale emisje niebieskiego światła w nocy mogą również zakłócać działanie hormonów kontrolujących głód, zwiększając ryzyko otyłości.

Według badań brak snu może rozregulować poziom insuliny, co bezpośrednio wpływa na metabolizm organizmu.

Poza tym, jeżeli poświęcamy na sen mniej niż siedem godzin, nasz organizm nie jest w stanie usunąć z organizmu toksyn.

 

smartfon-otyłość.jpg
fot.123rf.com

Zdaniem naukowców komórki w mózgu, prawdopodobnie komórki glejowe, które utrzymują przy życiu komórki nerwowe, kurczą się podczas snu.

Tym samym zwiększają rozmiar przestrzeni śródmiąższowej, która znajduje się pomiędzy tkankami mózgowymi i umożliwiają bardziej swobodny odpływ toksyn.

U ponad 95% ludzi te toksyny pozostają w ciele i nic w tym dziwnego, że przyczyniają się później do przybierania na wadze.

Problemy z pamięcią

Brak wystarczającej ilości snu spowodowany niebieskim światłem ze smartfona może również utrudnić naukę, zaburzać pamięć i sprzyjać ciągłemu rozkojarzeniu się w ciągu następnego dnia.

Naukowcy, którzy porównywali obraz mózgu osób poświęcających za mało godzin na sen oraz tych, którzy spali długo, odkryli u tych pierwszych obniżony metabolizm i przepływ krwi w wielu obszarach mózgu.

Takie zmiany powodują zaburzenia funkcji poznawczych i zachowania.

Jeśli, więc chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i spać spokojnie, radzimy co najmniej na 1-2 godziny przed snem skończyć ze wpatrywaniem się w ekran smartfona i innych urządzeń emitujących niebieskie światło.

Czytaj także: SMARTFON – W JAKI SPOSÓB MOŻE ZRUJNOWAĆ TWOJE ZDROWIE?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.