PESTKI ARBUZA – SAMO ZDROWIE POTWIERDZONE BADANIAMI

Arbuz to idealny owoc na upalne dni. Dzięki bardzo dużej zawartości wody (ok. 92%) doskonale nawadnia organizm, orzeźwia oraz gasi pragnienie. To, co większość nas irytuje w jedzeniu arbuza to obecne w nim pestki. Dosłownie walczymy z nimi, wydłubując je lub wypluwając. A to wielki błąd! Naukowcy udowodnili, że pestki arbuza zawierają wiele cennych substancji, które wspierają nasze zdrowie.

Solidne fundamenty

W pestkach arbuza znajduje się kilka podstawowych, ale bardzo ważnych dla naszego zdrowia składników odżywczych.

Badaniem ich pod tym kątem zajął się Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

Okazało się, że pestki arbuza zawierają solidną porcję białka (ok. 30,6 g na 108 g suchych nasion).

W ich skład wchodzą tak ważne dla ludzkiego organizmu aminokwasy, jak tryptofan, kwas glutaminowy, arginina i lizyna.

Pestki arbuza uzupełniają w organizmie także zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. 108 g suchych nasion pokrywa dzienne zapotrzebowanie na niacynę w 19%, tiaminę w 14%, ryboflawinę w 9%, witaminę B6 w 5%, kwas pantenowy w 4% oraz kwas foliowy w 16%.

Ponadto są doskonałym źródłem magnezu, gdyż w 100 g mieści się go aż 515 mg.

Dodatkowo 100 g pestek arbuza pokrywa dzienne zapotrzebowanie na takie składniki mineralne jak mangan w 87%, fosfor w 82%, cynk w 74%, żelazo w 44% oraz miedź w 37%.

pestki-arbuza.jpg
fot.123rf.com

Warto pamiętać, że pestki arbuza to dość kaloryczna przekąska (602 kcal w 100 g), ponieważ połowę ich składu stanowią tłuszcze.

Jednak mimo wszystko docenia się je ze względu na właściwości obniżające ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, dzięki dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów omega-6.

Pestki arbuza pod okiem naukowców

Dokonano wiele analiz laboratoryjnych składu i właściwości pestek arbuza. Naukowcy z całego świata udowodnili w nich, że pestki arbuza:

Jak spożywać?

Pestki arbuza można oczywiście dostarczać do organizmu, jedząc samego arbuza, jednak jeżeli ich nie rozgryziemy, nie dostarczymy żadnych cennych składników.

Dlatego też zaleca się przyjmowanie ich w postaci zmiażdżonej na proszek jako dodatek np. do koktajlu lub zaparzenie z nich herbaty.

Garść nasion należy umieścić na patelni i podgrzewać do momentu aż będą suche, a w powietrzu będzie unosił się słodki aromat.

 

pestki-arbuza.jpg
fot.123rf.com

Następnie pestki należy zmiażdżyć na proszek, najlepiej używając do tego moździerza lub blendera.

Można dodawać je w proporcji 1:10 do ciepłego lub zimnego mleka, mlecznych koktajli oraz jogurtów.

Czynność prażenia pestek arbuza można wykonać również w piekarniku, podgrzewając je przez 15 minut w temperaturze ok. 160 stopni.

Ze zmielonych pestek arbuza można przygotować także pyszną herbatę.

Trzy-cztery łyżeczki proszku należy wymieszać z dwoma litrami wody i gotować przez 15 minut na wolnym ogniu.

Następnie napój ostudzić i pić regularnie przez dwa dni, następnie zrobić dzień przerwy i kolejno powtarzać procedurę przez kilka tygodni, a pestki arbuza na pewno przyniosą samo zdrowie!

NATURALNY OLEJ Z PESTEK ARBUZA 50ML

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.