PONAD 1,5 MILIARDA MASECZEK ZANIECZYŚCIŁO OCEANY TYLKO W 2020 ROKU

Około 1,56 miliarda masek na twarz, co odpowiada od 4680 do 6240 ton plastiku,do końca 2020 roku zalegnie w oceanicznych wodach całego świata. Nowy raport organizacji ochrony mórz alarmuje, że niedługo dosłownie utoniemy w plastiku.

Światowe oceany zostaną zalane około 1,56 miliarda maseczek na twarz do końca 2020 roku – donosi nowy raport organizacji ochrony mórz OceansAsia.

Taka ilość maseczek skutkuje dodatkowymi 4680 do 6240 tonami morskiego zanieczyszczenia plastikiem, a każda maska ​​będzie się rozkładać nawet 450 lat.

Ujmując to z innej perspektywy, jedna tona jest równoważna wadze przeciętnego małego samochodu.

Maseczki na twarz jednorazowego użytku są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego pochodzącego z paliw kopalnych, zwanego polipropylenem.

Zagrożeniem jest nie tylko to, że materiał rozkłada się setki lat, ale także to, że rozkładając się rozrzuca maleńkie mikroplastiki, które ludzie często później konsumują np. w owocach morza.

Maseczki dostają się do oceanów, gdy są wyrzucane „gdzie popadnie”, gdy systemy gospodarowania odpadami są nieodpowiednie lub gdy systemy te są przytłoczone napływem odpadów.

Skutki takiego działania są druzgocące, ponieważ według raportu zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi zabija każdego roku około 100 000 ssaków i żółwi morskich, ponad milion ptaków morskich i jeszcze większą liczbę ryb, bezkręgowców i innych zwierząt.

Jednak główny autor raportu, Teale Phelps Bondaroff, uważa, że to tylko wierzchołek góry lodowej:

Od 4 680 do 6 240 ton maseczek na twarz to zaledwie niewielki ułamek szacowanych 8–12 milionów ton plastiku, które każdego roku trafiają do naszych oceanów.

Według raportu „pandemia” Covid-19 spowodowała wzrost zużycia plastiku i nie chodzi tylko o maseczki.

Zwiększona dbałość o higienę oraz częstsze kupowanie żywności na wynos doprowadziły do ​​zwiększonego wykorzystania tworzyw sztucznych, zwłaszcza opakowań plastikowych.

⇒ Czytaj także: MASECZKI DEHUMANIZUJĄ I UTRWALAJĄ POCZUCIE STRACHU

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.