JAKI ZWIĄZEK MA POZIOM ŻELAZA Z DŁUGOŚCIĄ ŻYCIA?

Jaki związek ma poziom żelaza z długością życia? Badania z Uniwersytetu w Edynburgu sugerują, że poziom żelaza we krwi może mieć dobry wpływ na to, jak długo będziemy żyć. Co odkryli naukowcy?

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i Instytutu Biologii Starzenia im. Maxa Plancka w Niemczech skupili się na trzech miarach związanych ze starzeniem biologicznym – długość życia, lata życia wolne od chorób (rozpiętość zdrowia) i wyjątkowo długie życie (długowieczność).

Biologiczne starzenie się – tempo, w jakim stan organizmu z czasem pogarsza się – jest różne u różnych ludzi i jest przyczyną najbardziej śmiertelnych chorób świata, w tym chorób serca, demencji i raka.

Naukowcy zebrali informacje z trzech publicznych zbiorów danych, aby umożliwić analizę z niespotykaną dotąd szczegółowością.

Połączony zbiór danych odpowiadał badaniu ponad 60 000 wyjątkowo długowiecznych ludzi.

Zespół wskazał dziesięć lokalizacji genomu powiązanych z długą żywotnością, stanem zdrowia i długowiecznością.

Badacze odkryli również, że zestawy genów związane z żelazem były nadzwyczaj aktywne w ich analizie wszystkich trzech miar starzenia.

Naukowcy potwierdzili to za pomocą metody statystycznej, która sugeruje, że geny zaangażowane w metabolizm żelaza we krwi są częściowo odpowiedzialne za zdrowe, długie życie.

Duży wpływ na poziom żelaza we krwi ma dieta.

żelazo-dieta.jpg
foto.depositphotos.com

Jego nienormalnie wysoki lub niski poziom wiąże się z chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak choroba Parkinsona, choroba wątroby i spadek zdolności organizmu do zwalczania infekcji w starszym wieku.

Zasadniczo badacze, którzy odkryli związek z odpowiednim poziomem żelaza i długością życia uważają, że przyjmowanie leku, który mógłby wpływać na tę zmienność poziomu żelaza, przyniosłoby korzyści nam wszystkim.

Naukowcy twierdzą, że odkrycia mogą przyspieszyć opracowywanie leków zmniejszających liczbę chorób związanych z wiekiem, przedłużających zdrowe lata życia i zwiększających szanse na dożycie do starości bez chorób.

Wychodzi więc na to, że utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza we krwi może być kluczem do spowolnienia procesu starzenia się i prawdopodobnie dłuższego życia.

Co prawda, nie sprawi to, że zostaniemy nastolatkami, ale może utrzymać nasz organizm w dużo lepszym stanie niż w przypadku, gdy będziemy cierpieć na jego nadmiar lub niedobór.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile żelaza potrzebuje twój organizm i gdzie znaleźć jego naturalne źródła czytaj także: ŻELAZNE ZDROWIE – CZYM GROŻĄ NIEDOBORY ŻELAZA?

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.