ROZMARYN – CZY WIESZ, ŻE CHRONI PRZED SZKODLIWYM PROMIENIOWANIEM TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH?
Rozmaryn znany jest od bardzo dawna, a szczególnie wykorzystywany jest w kuchni jako przyprawa. Do tego posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości zdrowotnych. Jednak nie każdy wie, że rozmaryn może również chronić przed szkodliwym promieniowaniem telefonów komórkowych. Jak to jest możliwe?
Co to jest rozmaryn?
Rozmaryn dokładnie określany jest jako rozmaryn lekarski, a jest to roślina ciepłolubna i długowieczna, która rośnie dziko i jest wiecznie zielona.
Można ją znaleźć przeważnie w obszarze Morza Śródziemnego, a głównie we Francji, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, a także u wybrzeży Morza Czarnego, w Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku.
W innych krajach rozmaryn uprawiany jest jako roślina doniczkowa.
Przez starożytnych Rzymian rozmaryn był określany jako kwiat morza, ponieważ kiedy na morzu wyczuwało się zapach rozmarynu, to zwiastował on, że ląd jest już blisko.
Składniki rozmarynu
Rozmaryn zawiera wiele związków, które wykazują działanie biologiczne, a można w nim znaleźć związku fenolowe, których właściwości pochodzą z ekstraktów oraz olejków eterycznych.
Poza tym zawiera flawonoidy, takie jak: luteolina, genkwanina, diosmetyna oraz ich glikozydy, a także garbiki, diterpeny oraz triterpeny.
W swoim składzie ma również wapń, magnez, żelazo, mangan, cynk, selen, witaminę A, B6 oraz C.
Zawiera także składniki przeciwutleniające, z których najskuteczniejsze są: difenole diterpenowe, rosmanol, metylokarnat oraz izorosmanol.
Właściwości rozmarynu
Najważniejsze właściwości rozmarynu to:
- stabilizacja błon biologicznych,
- ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV,
- działanie przeciwzapalne,
- działanie przeciwutleniające,
- działanie przeciwmutagenne,
- działanie przeciwbakteryjne,
- działanie przeciwgrzybicze,
- działanie przeciwnowotworowe,
- działanie przeciwwirusowe.
W rozmarynie zawarte są przeciwutleniacze, które przyczyniają się do neutralizowania szkodliwego działania wolnych rodników, które są odpowiedzialne za uszkodzenie błon komórkowych, manipulowanie DNA, a także mogą przyczyniać się do śmierci komórek.
Rozmaryn jednocześnie przyczynia się do wzrostu poziomu insuliny, ale też z drugiej strony jest odpowiedzialny za obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Roślina ta chroni również przed stresem oksydacyjnym.
Rozmaryn może też pomóc w ochronie oczu przed powstaniem zwyrodnienia plamki żółtej, a to dzięki temu, że zawiera kwas karnozynowy, który ma korzystny wpływ na stan zdrowia oczu.
W medycynie ludowej rozmaryn stosowany był również w chorobach układu pokarmowego i to jest prawda, ponieważ rozmaryn w postaci herbatki ma działanie rozkurczowe, a dzięki temu łagodzi bóle żołądka, a do tego wspomaga chore jelita oraz pęcherzyk żółciowy.
Jest to możliwe dzięki działaniu żółciopędnemu i żółciotwórczemu.
Z kolei zawarta w rozmarynie goryczka przyczynia się do pobudzenia czynności wydzielniczej żołądka, a to natomiast poprawia trawienie.
Roślina ta ma również działanie przeciwbakteryjne, a dzięki temu działa, np. na bakterie Helicobacter pylori, ale też zmniejsza ryzyko zapalenia, wrzodów albo nowotworów żołądka.
Olejek rozmarynowy może być stosowany jako środek, który nie tylko oczyszcza wątrobę, ale również poprawia jej funkcje.
Poza tym są badania, które wskazują, że ekstrakt rozmarynu, może hamować wzrost guza, a jest to możliwe dzięki temu, że umożliwia replikację komórek rakowych.
Do tego są badania, które wykazały, że sam rozmaryn albo w połączeniu z kurkuminą, ma swój udział w zapobieganiu rakowi piersi, a nawet na raka jelita grubego.
Naukowcy dowodzą, że roślina ta ma również korzystny wpływ na pracę mózgu.
Rozmaryn zawiera w swoim składzie kwas karnozynowy, który może przyczyniać się do zwalczania uszkodzenia w mózgu, które zostało wywołane przez wolne rodniki.
Niektóre badania wykazują, że rozmaryn może chronić przed uszkodzeniem mózgu, ale też może poprawiać jego regenerację, a to z kolei powoduje, że może zapobiegać starzeniu się mózgu i tym samym przeciwdziałać powstawaniu choroby Alzheimera.
Z kolei herbata z rozmarynu może mieć korzystny wpływ na nastrój, zmniejszenie stresu oraz poprawę pamięci.
Rozmaryn ma także pozytywny wpływ na zdrowie serca, gdyż badania dowodzą, że zmniejsza on ryzyko niewydolności serca po zawale serca i wykazuje również działanie przeciwbólowe.
Rozmaryn i ochrona przed szkodliwymi skutkami promieniowania telefonów komórkowych
Zgodnie z badaniami naukowymi rozmaryn jest odpowiedzialny za aktywowanie białka P53, które naprawia uszkodzenia DNA, ale też ma właściwości przeciwnowotworowe i zapobiega demencji.
Poza tym chroni przed uszkodzeniami błony komórkowej w wyniku promieniowania.
Jego działanie jest na zasadzie foto-protektora, a więc likwiduje wolne rodniki, ale też stymuluje endogenne mechanizmy obronne.
Bardzo poważnym skutkiem promieniowania telefonów komórkowych jest ryzyko uszkodzenia DNA, mózgu oraz krwi.
Jeśli telefonów komórkowych używa się przez wiele godzin, to mogą pojawić się zaburzenia snu, pamięci, koncentracji, bóle głowy, suchość w ustach, a także pieczenie skóry głowy.
Rozmaryn ma właściwości, które pozwalają chronić komórki przed mutacją, a tym samym zabezpiecza on DNA i zapobiega traceniu antyoksydantów oraz enzymów w śliniankach.
Kiedy rozmawia się przez telefon przez godzinę, to dochodzi do obniżenia o 25% poziomu przeciwutleniaczy w ślinie, która ma ważne znaczenie w obronie przed reaktywnymi formami tlenu oraz przed patogenami.
Herbatka z rozmarynu, która zabezpiecza ślinę
Składniki:
½ – 1 łyżeczka posiekanego ziela, szklanka wrzątku.
Przygotowanie: posiekane ziele należy zaparzać w szklance wrzątku przez 10 minut.
Po odcedzeniu można dosłodzić ją miodem.
Tak przygotowaną herbatkę można pić nawet codziennie.
Zastosowanie rozmarynu w kuchni
Rozmaryn to doskonała przyprawa, którą można wykorzystywać do różnych potraw.
Ma mocny i korzenny zapach, a dzięki czemu idealnie sprawdza się w kuchni śródziemnomorskiej, ale też można go dodawać do drobiu, ryb czy jagnięciny.
Przeciwwskazania do stosowania rozmarynu
Rozmaryn uważany jest za bezpieczne zioło, ale gdy jest stosowany w zalecanych dawkach.
Czasami może powodować reakcje alergiczne.
Rozmaryn zawiera dużą ilość olejków lotnych, przez co stosowanie jego dużych dawek może powodować poważne skutki uboczne, takie jak: wymioty, skurcze, śpiączkę, a czasami obrzęk płuc.
Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny przyjmować rozmarynu jako suplementu, ponieważ jego wyższe dawki mogą powodować poronienie.
Poza tym rozmarynu nie powinny stosować osoby z wysokim ciśnieniem krwi, wrzodami, chorobą Leśniowskiego-Crohna albo z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Do tego spożywanie rozmarynu w dużych ilościach może przyczyniać się do uszkodzenia nerek, a także do zwiększenia krwawienia miesiączkowego.
Ponadto rozmaryn może wchodzić w interakcje z lekami.
Zawiera on substancję, która jest bardzo podobna do aspiryny, co może przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznej u osób uczulonych na aspirynę.
Może mieć również wpływ na zdolność krzepnięcia krwi, ale też może zakłócać działanie inhibitorów ACE, które przyjmuje się przy wysokim ciśnieniu krwi.
Roślina ta ma działanie moczopędne, przez co zwiększa ryzyko odwodnienia i może również nasilać działanie leków moczopędnych.
Rozmaryn może także zmieniać poziom cukru we krwi, a to wpływa na stosowane leki, które mają na celu kontrolowanie cukrzycy.
Rozmaryn w kosmetyce
Rozmaryn znalazł również zastosowanie w kosmetyce, a dodawany jest do kremów, mydeł oraz perfum.
Roślina ta ma właściwości przeciwutleniające i dlatego stosowana jest w preparatach, które mają zahamować procesy starzenia się skóry.
Rozmaryn może być również stosowany na włosy, np. toniki i olejki z rozmarynem pomagają walczyć z łupieżem skóry głowy.
Można go również znaleźć w kosmetykach do włosów przetłuszczających się, ale też może zmniejszyć objawy siwienia i wypadania włosów, ale wtedy, gdy nie są zbyt intensywne.
Napar z rozmarynu
Składniki:
1 łyżeczka suszonych liści rozmarynu oraz szklanka wrzącej wody.
Przygotowanie: suszone liście rozmarynu należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie zaparzać pod przykryciem przez 15 minut.
Działanie: napar można pić trzy razy dziennie, dzięki czemu poprawi on trawienie, ale też korzystnie wpłynie na cały układ pokarmowy.
Można go również stosować w okresie rekonwalescencji albo przy wyczerpaniu.
Rozmaryn do kąpieli
Składniki:
4 łyżki świeżych listków rozmarynu, 1 litr wody oraz łyżka oliwy z oliwek.
Przygotowanie: świeże listki rozmarynu należy zalać jednym litrem wody i dodać oliwę z oliwek, a następnie całość zagotować.
Potem płyn należy odstawić na 20 minut i wlać po tym czasie do wanny.
Działanie: ta kąpiel ma działanie silnie energetyzujące oraz antydepresyjne, ale też wzmacnia odporność.
⇒ Czytaj także: IPHONE MOŻE EMITOWAĆ DWA RAZY WIĘCEJ PROMIENIOWANIA NIŻ DOPUSZCZA LIMIT
Nie pozwól się zniszczyć! Sklep z odpromiennikami: www.odpromienniki.com
Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.