PATYCZKI, PETY, JEDZENIE, TAMPONY… – SEDES TO NIE KOSZ NA ŚMIECI!

Sedes to nie kosz na śmieci, ale przeciętny obywatel ma fantazję, wrzucając do toalety rzeczy, które tam nie powinny się znaleźć. Zapchane rury to jeden problem, ale drugi tkwi w tym, że wrzucone do toalety śmieci utrudniają pracę oczyszczalni. Jakich rzeczy nie powinniśmy wrzucać do sedesu?

Akcja MPWiK

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. od kilku lat jest inicjatorem i propagatorem akcji „Sedes to nie kosz na śmieci”.

Co roku, zwłaszcza w okresie zimowym służby muszą usuwać setki zatorów sieci kanalizacyjnej, które powstały na skutek wrzucania do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.

Problem jest ogólnopolski, o czym przypomina także oczyszczalnia ścieków w Łodzi.

Ludzie zapominają, że przedmioty, które nie powinny się znaleźć w sieci kanalizacyjnej, to poważne zagrożenie nie tylko dla urządzeń sieci kanalizacyjnej, ale także instalacji, która znajduje się w domu.

sedes-śmieci.jpg
Źródło: mpwik.com.pl

Zatkanie muszli klozetowej to najmniejszy problem.

W najgorszym przypadku może dojść do zablokowania rury odpływowej i zalania mieszkania, ogrodu lub ulicy ściekami.

Musimy pamiętać, że odcinek sieci kanalizacyjnej łączący budynek z kanałem eksploatowanym przez wodociągi, ma przeciętnie średnicę między 15 cm a 20 cm, dlatego każdy większy przedmiot wrzucony do toalety (np. pielucha, podpaska, torebka foliowa) może spowodować zatkanie sedesu, a w najgorszym przypadku zablokowanie rury odpływowej.

Natomiast wrzuconymi resztkami jedzenia chętnie żywią się szczury, co sprzyja zwiększaniu ich liczebności.

Sedes to nie kosz na śmieci!

Jakie substancje i przedmioty powinny trafić do kosza, a nie do toalety?

sedes-śmieci.jpg
Źródło: mpwik.com.pl

Bezwzględnie nie powinniśmy wyrzucać do sedesu:

  • Włosów, patyczków higienicznych, chusteczek nawilżonych, rajstop, szmat i innych tekstyliów, podpasek, tamponów, pampersów, prezerwatyw, gum do żucia, wacików kosmetycznych i materiałów opatrunkowych – często łączą się ze sobą i blokują swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury.
  • Niedopałków papierosów, lekarstw, farb, lakierów, chemikaliów, opakowań po kostkach do WC – zawarte w nich substancje chemiczne szkodą mikroflorze w oczyszczalni ścieków.
  • Igieł – są mało widoczne w kanalizacji, przez co stanowią duże zagrożenie dla pracowników sieci kanalizacyjnej, którzy mogą się zakłuć zakażoną igłą.
  • Materiałów budowlanych – glina, cement, gruz, gips, farba, klej, piach, tynk itp. tworzą trudne do usunięcia zatory.
  • Tłuszcze i oleje, resztki jedzenia (zwłaszcza tłuste) – tężeją w rurach, osadzają się w nich i zmniejszają ich średnice.

Takie śmieci powinny trafiać do odpowiednio oznakowanych kontenerów na odpady, a nie do sedesu.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.