CHROŃ DZIECKO! W PIELUCHACH ODKRYTO TOKSYCZNE I RAKOTWÓRCZE SUBSTANCJE

Toksyczne i rakotwórcze substancje w jednorazowych pieluchach dla dzieci odkryła podczas swych analiz francuska agencja bezpieczeństwa zdrowia (ANSES). Przetestowano 23 rodzaje pieluszek. W trakcie analiz znaleziono niebezpieczne substancje chemiczne, w tym takie, które WHO dawno uznało za środki potencjalnie rakotwórcze.

Francuskie analizy

Francuska organizacja rządowa ANSES, która zajmuje się m.in. bezpieczeństwem żywności i środowiska, przebadała 23 rodzaje jednorazowych pieluszek dla dzieci od różnych producentów.

Po analizach ustalono, że w jednorazowych pieluchach znajdują się substancje toksyczne, w tym te szczególnie niebezpieczne dla zdrowia niemowląt.

W sumie odkryto około 60 potencjalnie groźnych dla zdrowia substancji chemicznych, w tym szeroko stosowany środek chwastobójczy glifosat.

Toksyczne substancje

W testowanych produktach agencja znalazła różnego rodzaju toksyny, które tak jak substancje zapachowe są dodawane przez producentów celowo, inne zaś mogą pochodzić z zanieczyszczonych surowców (bawełny), a w wielu przypadkach ich ilość przekracza dopuszczalne normy.

Wśród najgroźniejszych substancji chemicznych znalazł się rakotwórczy glifosat, który używa się jako herbicydu na plantacjach bawełny oraz dioksyny stosowane w środkach owadobójczych, które uszkadzają nerki, wątrobę i układ nerwowy.

toksyczne-pieluchy.jpg
foto.123rf.com

We francuskich pieluchach znaleziono także wysokie stężenia powodujących alergię barwników oraz aldehydu aromatycznego, który również uznawany jest za silny alergen powodujący wysypkę.

Według agencji substancje te mogą mieszać się z moczem i oddziaływać na skórę dziecka, przyczyniając się nie tylko do powstawania alergii i jakże często spotykanego u niemowląt pieluszkowego zapalenia skóry, ale także zaburzając prawidłowy rozwój układu rozrodczego, a nawet prowadząc do rozwoju nowotworów.

Owiane tajemnicą

Eksperci ANSES zwrócili również uwagę na nieprecyzyjny opis produktów.

Zauważyli, że producenci nie udzielają na opakowaniu szczegółowych informacji na temat składu chemicznego poszczególnych warstw pieluszek na opakowaniach.

Co ciekawe, toksyczne i rakotwórcze substancje odkryto nie tylko w zwykłych pieluchach jednorazowych, ale także w tych ekologicznych.

Francuskie Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zdrowia wezwało producentów i dystrybutorów pieluch do zapoznania się z raportem agencji i wyeliminowania w ciągu 15 dni (liczonych od 23.01.2019 r.) niebezpiecznych substancji ze swoich towarów.

Niestety, twórcy raportu nie podają do informacji publicznej konkretnych marek produktów, w których odkryto toksyczne chemikalia, aczkolwiek bierzmy pod uwagę fakt, że produkty te mogły trafić (i z pewnością trafiły) na polski rynek, ponieważ francuskich sieci handlowych u nas nie brakuje…

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.